20 Mayıs 2019 Trabzon iftar vakti |"Zararlı alışkanlıklar "

Trabzon'da Ramazan heyecanı devam ediyor. İslam alemi gece sahura kalkıp oruca niyet etti. Peki Trabzon'da iftar için akşam ezanı kaçta okunacak? Trabzon'da bugün iftar saat kaçta olacak?

20 Mayıs 2019 Trabzon iftar vakti |"Zararlı alışkanlıklar "

Trabzon'da Ramazan heyecanı devam ediyor. İslam alemi gece sahura kalkıp oruca niyet etti. Peki Trabzon'da iftar için akşam ezanı kaçta okunacak? Trabzon'da bugün iftar saat kaçta olacak?

20 Mayıs 2019 Pazartesi 13:03
20  Mayıs 2019 Trabzon iftar vakti |"Zararlı alışkanlıklar "

2019 yılı Ramazan ayı boyunca siz değerli okuyucularımıza her gün bu satırlarda dini mesajlar vermeye devam edeceğiz. Bugünkü konuğumuz Ortahisar  İlçe Vaizi Hasan Aydın

ZARARLI ALIŞKANLIKLAR 

İslam Dini sağlıklı fert ve cemiyet hayatının bekası huzur ve mutluluğu için Zaruriyat-ı Diniye olarak adlandırılan; canın, malın, neslin, aklın ve dinin muhafazasını temel ilke olarak benimsemiştir.Ülkelerin, milletlerin ve devletlerin geleceğine şekil veren onları madden ve manen imar eden, yaşanabilir kılan, toplumsal terakkinin mimarı insan neslinin gençliğidir. Ülkelerin kalkınmışlık düzeyi de sağlıklı ve eğitimli nesillerin varlığı ve azmiyle ölçülebilir. Bu bakımdan her millet, kendi içinde tutarlı ve kendisiyle barışık, çevresine zarar vermeyen onu ıslah eden, karakterli neferler yetiştirmekle mükelleftir. Özellikle iletim, iletişim ve haberleşmede sınırların ortadan kalktığı dünyada küresel huzurun kaynağı da karakterli nesillerdir.Dünyada olduğu gibi ülkemizde de sigara, alkol ve her türlü uyuşturucuyla çeşitli yöntem ve şekillerde mücadele edilmesine rağmen gençleri hatta çocukları, dolayısıyla memleketimizin geleceğini bekleyen tehlikenin önüne geçilebilmiş değildir. Bu türlü zararlı alışkanlıklar, birçok yuvanın yıkılmasına, nice felaketlerin yaşanmasına, can ve mal kaybıyla sonuçlanan trafik kazalarının meydana gelmesine, gencecik hayatların sönmesine ve nihayet milli servetin zararına sebebiyet vermektedir.

Öyleyse ne yapılmalıdır? İslam asırlar evvel, en güzel surette ve en mükemmel donanımlarla yaratılmış olan insana, kendisine bahşedilen nimetlerin en önemlisi olan  sağlığına zarar veren her türlü maddenin kullanımını yasaklamıştır. Ömür bir sermayedir ve meşru sınırlar içerisinde çalışmada, üretimde, alın terinde harcanmalı, zayiinden kaçınılmalıdır. İslam, bir kişinin haksız yere öldürülmesini bütün insanlığın öldürülmesine denk tutarak can emniyetinin keyfi sebeplerle ve keyif verici maddelerle tehlikeye atılamayacağını, sonlandırılamayacağını ve pasifleştirilemeyeceğini vurgulamıştır.

İnsanlık dini olan İslam, insan vasfının esasını teşkil eden, dünya ve ahiret mutluluğunun da şartını oluşturan akli melekeyi kalıcı ya da geçici olarak işlev göremez hale getiren, muhakeme kabiliyetini körelten, zekâyı söndüren ve zihni devre dışı bırakan her çeşit uyuşturucuyu yasaklamıştır.

Umumiyetle ülkemizde belli bir yaşa geldikten sonra, sigara ve içki içmeyi delikanlılığın gereklerinden sayan anlayış, ulaştığı yaşam kalitesiyle tatmin olmayan ve daha fazlasını arayıp bulma isteği, arkadaş çevresi, inanç boşluğu, belli bir hedefin bulunmayışı ve aile içi sorunlar nedeniyle gençlik döneminde bahsi geçen sakıncalı maddelerin kullanımı yaygınlaşmaktadır.

Her şeyden evvel sigara, alkol, uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanımında bağımlılık aşamasında bulunanlar, suçlu muamelesi ile cezalandırılma cihetine gidilmemeli, tedavi edilmesi gereken hasta olarak değerlendirilmelidir. Bir taraftan henüz kötü alışkanlıklara bulaşmayanlarla ilgili koruyucu tedbirler alınırken diğer taraftan bağımlı olanların tedavileri onların ve ailelerinin eğitimleri yapılarak yeniden topluma kazandırılması için çok yönlü yaklaşımın gereği yapılmalıdır. Toplumsal sorumluluğun gereği olarak fertlerin, ailelerin, toplum ileri gelenlerinin bu alanda görevleri vardır. Dünya durdukça payidar olma azminde olan her devletin, geleceği şekillendirecek nesilleri iyi yetiştirmek, onları tehlikelerden korumak ve her bakımdan dinamik tutmak ve ahlaki güzelliklerle süslemek zorundadır. Eğitim kurumlarında sigara, içki ve uyuşturucunun zararları, sağlığın en büyük ilahi ikram olduğu ilgili dersler aracılığıyla  öğretilmelidir. Öğretmenler öğreticiliğini yaptıkları dersin eğiticiliğini de üstlenmeli, davranışlarıyla örnek olmalıdır. Meselenin dini boyutu ihmal edilmeden ilahi hükmün gereğine uyulma zorunluluğu bilinçlere aşılanmalıdır. Gençliğin hatta çocukların internet hevesinin bağımlılığa dönüşmesine izin verilmemeli, olumlu yöne kanalize edilerek kontrol edilmeli, aile bireylerinin koruyucu takibi sağlanmalı, kitap okuma alışkanlığı hayat tarzına dönüştürülmelidir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.