Akçaabat renklere büründü,şenlendi

Akçaabat Belediyesi tarafından bu yıl 29.’su yapılan Uluslararası Akçaabat Müzik ve Halk Oyunları Festivali, renkli ve eğlenceli anlar yaşattı.

Akçaabat renklere büründü,şenlendi

Akçaabat Belediyesi tarafından bu yıl 29.’su yapılan Uluslararası Akçaabat Müzik ve Halk Oyunları Festivali, renkli ve eğlenceli anlar yaşattı.

23 Temmuz 2019 Salı 15:51
Akçaabat renklere büründü,şenlendi

Festival, Atatürk Bulvarında açılan ‘Karma Fotoğraf Sergisi’ ve Hamam Çimeni Çarşısı Belediye Müze Sergi Salonunda açılan ‘Karma Resim Sergisi’ ile başladı. Ardından yurt içinden ve yurt dışından gelen Halk Oyunları ekipleri Hamam Çimeni Çarşısı Avlusunda hünerlerini sergilediler.

Festivalin ikinci gününde Atatürk Anıtına Akçaabat Kaymakamı Dr. Soner Şenel ve Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim tarafından çelenk sunuldu. İstiklal Marşının okunmasının ardından yayla göçü hikayesinin yaşatıldığı kortej yürüyüşü yapıldı. Yürüyüş, Ak Parti Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Karaoğlu, Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Ayvazoğlu, Akçaabat Kaymakamı Dr. Soner Şenel, Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim ve birçok protokol üyeleri ile vatandaşların katımlarıyla gerçekleşti. A. Fazıl Ağanoğlu İlkokulundan başlayarak İnönü Caddesi’ni takiben Hükümet Konağı’nın yanından Atatürk Bulvarına ulaşan ve buradan da Belediye Kavşağını takiben Sahip Parkı’na çıkan bir güzergahta gerçekleştirilen kortej yürüyüşü Sahip Park havuzlar alanında büyük horon halkasının kurulmasıyla sonlandı.

Gece ayrı gündüz ayrı devam eden etkinlikler kapsamında festival alanında Coşkun İşçi, Yahya Altun ve Emre Kaya sahne aldı.

Pop müziğine yeni bir ses yeni bir yorum getiren; adeta beste fabrikatörü olan Emre Kaya ile coşan Akçaabatlılar eğlence dolu bir gece yaşadılar. Gece boyunca bitmeyen enerjisiyle sahnenin tozunu attıran Emre Kaya, seyirciden tam not aldı.

GELENEK BOZULMADI; HIDIRNEBİ YAYLA ŞENLİĞİ YAPILDI

Yöresel tabirle Orak Ayı’nın 7’sinde Hıdırnebi Yayla Şenliği yapılır. Her yıl geleneği bozmadan devam ettiren Akçaabat Belediyesi bu yıl da festival etkinlikleri kapsamında Hıdırnebi Yayla Şenliği’ni gerçekleştirdi. Karadeniz ezgilerinin hakim olduğu yayla şenliğinde Necmi Öksüz. Selim Seyis ve Yeşim Civelek sahne alırken yurt içinden ve yurt dışından gelen halk oyunları grupları da gösteri yaptı. Şenliğin sonunda Akçaabat Belediyesi tarafından vatandaşlara; pilav, kavurma, ayran ve tatlı dağıtıldı.

Festival etkinlikleri gece de devam etti. Halk oyunları grupları sahnede hünerlerini sergiledi; festival kapsamında gerçekleştirilen spor müsabakalarında dereceye girenlere protokol üyelerince ödülleri takdim edildi. Ardından Serdar Bıyıklı, Pelin Karaağaçlı, Aykut Özer ve Ekin Uzunlar Sahne aldı.

EKİN UZUNLAR, COŞTURDU

Festivalin ikinci akşamında heyecanla beklenen Ekin Uzunlar, sahnedeki enerjisi ile izleyenleri kendine hayran bıraktı. Konser alanını hınca hınç dolduran her yaştan yüzlerce Akçaabatlı, Ekin Uzunlar’ın birbirinden güzel şarkılarıyla eğlendi. Trabzon Spor’a destek için tüm ekibiyle yeni çıkan formaları giyerek sahneye çıktı. Müziğin her türü ile hayranlarına eğlence dolu anlar yaşatan Ekin Uzunlar, üzerindeki Trabzon Spor formasını engelli bir hayranına verdi. Zaman zaman seyircilerin yanına giden Uzunlar, seyirciler tarafından sevgi ve alkış yağmuruna tutuldu.

AKÇAABAT FESTİVALİNİN MEYDAN AYAĞI

29. Uluslararası Akçaabat Müzik ve Halkoyunları Festivali kapsamında yurt içinden ve yurt dışından Akçaabat’a gelen halk oyunları grupları hem Akçaabat’ı hem de Trabzon’u renklere bürüdü. Halk Oyunları Grupları, Trabzon 15 Temmuz Şehitler ve Hürriyet Parkı’nda (Meydan Parkı) da gösteri yaptı. Akçaabat’ta olduğu kadar Trabzon’da da ilgi gören gösterilerle vatandaşlar keyifli anlar yaşadılar. Yoğun ilgiyle izlenilen gösteriler seyircilerden takdir topladı.

GECENİN RENGİ BORDO-MAVİ

29. Uluslararası Akçaabat Müzik ve Halk Oyunları Festivali, dillere destan bir kapanışa imza attı.

Halk Oyunları Gruplarının son gösterilerini sunduğu, sponsor firmalara plaketlerinin verildiği, Akçaabatlı Sanatçılar Grubu’nun konser verdiği, havai fişek ve meşale gösterilerinin yapıldığı muhteşem gecenin son bölümünde Karadeniz Şarkılarının güçlü sesi Sinan Yılmaz hayranlarıyla buluştu.

Trabzonspor’a katkı sağlamak için ‘Bordo- Mavi’ konseptiyle gerçekleştirilen son etkinliğe Trabzonspor formasıyla katılanlar, festival alanını Bordo-Mavi renklere bürüdüler. Formasını alıp gelenlere Akçaabat Belediyesi tarafından Bordo-Mavi ve Türk Bayrakları dağıtıldı.

SİNAN YILMAZ MEST ETTİ

Bordo-Mavi gecede sahne alan Trabzonlu Sanatçı Sinan Yılmaz, Akçaabatlılara unutulmaz bir gece yaşattı. Bordo-Mavi formasını alıp konsere gelen vatandaşlar eğlencenin doruklarına çıktı. Trabzonspor Marşlarıyla seyirciyi coşturan Sinan Yılmaz, birbirinden güzel şarkılarla da eğlenceye eğlence kattı. Seyirciler horona, kolbastıya, Karadeniz müziklerine ve Trabzon Spor Marşlarına doydu.

FESTİVALE SİYASETÇİ AKINI

Akçaabat Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü organizesinde hazırlanan 29. Uluslararası Akçaabat Müzik ve Halkoyunları Festivali, şehrimizde olduğu gibi tüm yurtta ses getirdi. Büyük emek, çalışma ve özveriyle organize edilen festivale siyasetçi akını oldu.

KİMLER KATILDI?

Ak Parti Trabzon Milletvekilleri Adnan Günnar ve Bahar Ayvazoğlu, Ak Parti Ordu Milletvekili Ergun Taşçı, TBMM Başmüşaviri Akçaabatlı hemşerimiz Hikmet Çolak, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Karaoğlu, Akçaabat Kaymakamı Dr. Soner Şenel, Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, Ak Parti eski Milletvekili ve Akçaabatlılar Vakfı Başkanı Ali Kemal Başaran, Belediye Başkan Vekili Cevdet Bayraktar, Trabzon İl Emniyet Müdürü Orhan Çevik, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Sebahattin Yazıcı, Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Ayvazoğlu, Ortahisar İlçe Emniyet Müdürü Şevki Pekdemir, Akçaabat Emniyet Müdürü Volkan Özeren, Belediye Başkan Yardımcıları Serkan Özdemir ve Ali Güngör, Ak Parti İlçe Başkanı Ahmet Hüseyin Altıntepe, Ak Parti Trabzon Kadın Kolları Başkanı Meryem Çelenk Sürmen, Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Satu Şahin, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Yaşar Sivrikaya, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ali Şentürk, Esnaf Kefalet Kooperatifi Odası Başkanı İsmail Bulut, Ziraat Odası Başkanı M. Hikmet Eyüpoğlu, Belediye Meclis Üyeleri, Festival Sponsor Firmaları, daire amirleri ve çok sayıda vatandaş 29. Uluslararası Akçaabat Müzik ve Halkoyunları Festivaline katıldılar. 

BAŞKAN EKİM TEŞEKKÜR ETTİ

İşlerinin yoğunluğu nedeniyle Kortej Yürüyüşü ve festivalin son akşamına katılan Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, festivale katılanlara, sanatçılara, sponsorlara, medya ve iletişim sorumlularına, Gece ayrı gündüz ayrı yorulmadan hünerlerini sergileyen; Azerbaycan, Bulgaristan, Gaziantep, Artvin, Edirne, Antalya, Ankara, İstanbul, İzmir yörelerine ait Halk Oyunları Grupları ve Akçaabat Folklor Derneği ve yöresel gruplar ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

Başkan Ekim konuşmasında, “Bu organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Desteğini esirgemeyen sponsor firmalarımıza ayrıca teşekkür ediyorum. Kültür, sanat, turizm ve spor şehri olan Akçaabat’ımızda, herkese örnek olacak bir festival gerçekleştirdik. Bizler bu göreve geldiğimiz günden beri hizmetin her türlüsüne talip olduğumuzu belirmiştik. Kültür sanat etkinliklerimiz de buna dahildir. İmkanlarımız ölçüsünde etkinliklerimize de devam edeceğiz. Her zaman vatandaşlarımızın refahını düşünüyoruz. 3 gün devam eden ve festival boyunca bizleri yalnız bırakmayan milletvekillerimize, geleneksel hale gelen festivalimizin 25 yılında büyük emekleri olan Şefik Türkmen Başkanımıza, protokolün diğer üyelerine, festivalimizin spor müsabakaları kısmında büyük emekleri olan Spor İşleri Müdürü Ahmet Murat Baş’a ve festivalimizin genel anlamda organize edilmesinde gece gündüz demeden gayret sarf eden Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Turhan Bektaşoğlu ve Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü çalışanlarına, basın mensuplarına, ekip rehberlerine, kolluk kuvvetlerine, festivalimizin diğer işlerinde görev alan bütün çalışanlarımıza, festivalimiz boyunca muhteşem performans gösteren sunucumuz Bülent Mumcu’ya ve Akçaabatlılara teşekkür ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

Son Güncelleme: 23.07.2019 16:24
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.