Avrasya Üniversitesi ile TTSO Üniversite – Sanayi İşbirliğine adım attı

Avrasya Üniversitesi ile Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası arasında üniversite sanayi işbirliğini tesis etmek ve geliştirmek amacıyla yedi başlıkta oluşan protokol imzalandı.

Avrasya Üniversitesi ile TTSO Üniversite – Sanayi İşbirliğine adım attı

Avrasya Üniversitesi ile Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası arasında üniversite sanayi işbirliğini tesis etmek ve geliştirmek amacıyla yedi başlıkta oluşan protokol imzalandı.

19 Ocak 2018 Cuma 14:20
Avrasya Üniversitesi ile TTSO Üniversite – Sanayi İşbirliğine adım attı

Avrasya Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ömer Yıldız,  Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu ve Avrasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kenan İnan’ın imza altına aldığı protokol bölge ve ülkenin ekonomik, politik, kültür, sanat, sağlık, turizm ve spor faaliyetlerine katkı sağlamayı hedefliyor. Yenilenen Yalıncak Avrasya Yerleşkesinde düzenlenen imza töreninde konuşan Mütevelli Heyet Başkanı Ömer Yıldız, Avrasya Üniversitesinin kurulduğu günden beri hep Ticaret ve Sanayi Odası ile işbirliği halinde olduğunu belirterek bundan öncede protokoller imzalandığını ve gereğinin de yapıldığını söyledi.  Protokol imza törenine,  Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Yavuz Özoran, Prof. Dr. Ersan Bocutoğlu, Avrasya Üniversitesi Genel Sekreter Gülay Yeniçeri, Personel Daire Başkanı Kenen Bıyık,  Bilgi İşlem Daire Başkan Vekili Turan Aksoy, yanı sıra TTSO Genel Sekreteri Hakan Gürhan’da katıldı.

MÜTEVELLİ HEYET BAŞKANI ÖMER YILDIZ: İSTİHDAMA KATKI İLE GÖÇÜ ÖNLEMEYİ AMAÇLIYORUZ

Yıldız, “Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız ve Avrasya Üniversitesi Rektörü bugün burada yeni bir protokol imzalamak için bir aradayız. Trabzon’un bu işbirliğine her zamankinden daha fazla ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.  Çünkü Trabzon sürekli göç veriyor.  Burada Avrasya Üniversitesinin meslek yüksekokullarında bulunan özellikle Trabzon’da ticaret ve sanayi odasına üye olan tüccarımız ve sanayicimizle işbirliğinde olmasının çok büyük faydasının olduğunu düşünüyorum. Bu hem iş dünyasına bir katkı sağlayacak hem de öğrencilerimizin bir tecrübe sahibi olmasını sağlayacaktır. Oda başkanımız mütevelli heyet üyemizdir aynı zamanda. Onun için biz her zaman işbirliğine hazırız. İnşallah bu işbirliği değer sivil toplum örgütleriyle de yapılabilir ve dediğim gibi işsizliğe de bir katkı sağlanır. Bugün hükümet politikası da bu yöndedir.  Ticaret ve Sanayi Odası ve Avrasya Üniversitesi işbirliğine her zaman hazırdır. Bu manada bu protokolü imzalıyoruz.  Tabi vesile oldu sayın rektörümüz de bir iki gün içinde başladı.  Bu dönem içerisinde rektörümüzün de çok büyük katkısı olacağını düşünüyorum. Ben bu protokolün hayırlı olmasını diliyorum.”

TTSO BAŞKANI M. SUAT HACISALİHOĞLU: GENÇLERİN GİRİŞİMCİ OLMALARINI DESTEKLEYECEĞİZ

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M.Suat Hacısalihoğlu iki kurum arasında imzalanan protokolün esas kapsamı şehrin, bölgenin ve ülkenin gelişimine katkı sağlayacak işbirliğini kapsadığını söyledi.  Başkan Hacısalihoğlu, işbirliğinin detayında üniversite sanayi işbirliğini kapsayan faaliyetlerin yürütüleceğini ifade ederek, “Eğitim başta olmak üzere kültürel ve sosyal faaliyetlerin yanı sıra gençlerimizin hayata atılmalarında birer girişimci olmaları, bu yönde yetişmelerine destek sağlanacaktır. “dedi.

“GENÇLERİN ORTA VE YÜKSEK TEKNOLOJİ İLE TANIŞMALARINI İSTİYORUZ”

Başkan Hacısalihoğlu, Trabzon’da işyerlerimiz ile üniversitedeki gençlerimizin işbirliğinin yapılmasını sağlayarak eğitime büyük katkı sağlanması olduğuna vurguladı.  Başkan Hacısalihoğlu şöyle konuştu: “Orta ve ileri teknoloji ürünlerin hayata geçirilmesi konusunda hükümetimizin almış olduğu kararların uygulanması noktasında bu tür işbirliklerini önemsiyoruz. Trabzon Teknokentte oda tarafından yürütülen inavasyon ve biyoteknoloji merkezindeki çalışmalarımızı Avrasya Üniversitesi ile de birlikte yürütebileceğimizi de burada söylemek istiyorum. Amacımız gençlerimizin ortamlarda orta ve yüksek teknolojik ürünlerle tanıştırmaktır.  Gençlerin geleceğe dönük hayatlarında iş kurmaları yönünde orta ve yüksek teknolojik ürün altyapılarının neler olabileceğini göstermektir. Bu yönde gençlerin yetişmesini sağlamak aynı zamanda ülkenin kalkınmasına katkı sağlamak olacaktır. Diğer taraftan gençlerimizin yurt dışına açılması ve dünya ile entegre olması konusunda faaliyetlerimiz de olacaktır. Ben şimdiden hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.”

REKTÖR PROF. DR. KENAN İNAN: EĞİTİMDE DENEYİM KAZANMAK AVANTAJLI KARİYER YARATIR

Avrasya Üniversitesi Rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Kenan İnan ise Türkiye’nin özlediği üniversite sanayi işbirliğine Trabzon’da adım atılmış olduğunu vurguladı.  Rektör İnan, “Sayın başkanlarımızın belirttiği gibi de Avrasya üniversitesi ile Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası arasında yapılan işbirliği protokolü Türkiye’de özlenen sanayi ve üniversite işbirliği adımlarından biri olarak görüyoruz.  Çünkü Türkiye’de eksikliği görülen hususlardan en önemlisi teorik bilgilerin uygulama ile desteklenememesidir. Ticaret ve Sanayi Odasına bağlı işletmelerimizin üniversitedeki öğrencilerimize sunacağı işbirliği imkânları çok büyük anlam ifade etmektedir. Yapılacak işbirliği ile uygulama alanlarının seçilmesi ve bu alanlarda öğrencilerimizin okurken aynı zamanda meslek bilgilerini alması onların gelecekle ilgili kariyer planlamalarında çok ciddi avantajlar sağlayacaktır.  Buda Türkiye’nin 2023 vizyonuyla uyumlu olan bir husustur.  Bu konuda Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası başkanının gösterdiği bu desteğe gerçekten çok teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu.   

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.