Başkan Genç, 4 yılını değerlendirdi

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, dört yıllık görev süresini düzenlenen basın toplantısıyla değerlendirdi.

Başkan Genç, 4 yılını değerlendirdi

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, dört yıllık görev süresini düzenlenen basın toplantısıyla değerlendirdi.

17 Nisan 2018 Salı 15:38
Başkan Genç, 4 yılını değerlendirdi

Trabzon'da bir otelde düzenlenen basın toplantısında konuşan Başkan Genç, Pazarkapı Yeni Yaşam Alanı içerisindeki Su Parkı Projesi ile yapımına başlanan Tünel Akvaryum Projesi ve Mağmat'ta hayata geçirilecek olan Tarihi İpekyolu Projeleri konusunda açıklamalarda bulundu. 
Başkan Genç konuşmasında, Avni Aker Stadyumu ile ilgili vermiş olduğu şehir parkı projesinin yapılacak olmasından ötürü başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya, milletvekillerine ve STK'lara teşekkürlerini iletti. 
Başkan Genç, dört yıl boyunca hayata geçirdiği projeler ile taahhüt ettiği halde çeşitli nedenlerle yapılamayan projeleri tek tek anlattı. 
Ortahisar'ı daha yaşanabilir hale getirmek için dört yıl boyunca çok büyük gayret gösterdiklerini ifade eden Başkan Genç, "İlçemizi insan dostu, çevre dostu, estetik, katılımcı, müreffeh bir şehir haline getirmek için 5 temel hizmet alanı belirledik. Bu hizmet alanları; katılımcı belediyecilik, kültürel belediyecilik, sosyal belediyecilik, çevre dostu belediyecilik ve hizmet belediyeciliği. Katılımcı belediyecilik ilkesi gereği göreve geldiğimiz ilk günden bu yana halkımızla her zaman iç içe olmaya gayret ettik” dedi. 
Sosyal belediyecilik anlamında 149 kişiye evde bakım hizmeti verdiklerini kaydeden Genç, “Sosyal belediyecilik anlamında bugün itibariyle evde bakım hizmeti alan 149 kişidir. Evde bakım hizmeti almak isteyen kim varsa bunu karşılamaya hazırız. Bunların dışında şehrimizde kardeş aile projesini başlattık. Bu alanda bir diğer projemiz kardeş aile projesi. İlçemizde yaşayan Afgan, Suriyeli, Iraklı ve Pakistanlı mülteciler için kardeş aile projesi yaptık. Bu kapsamda tarama yaparak 125 aileye ulaştık. Ve bunları Trabzon'daki hemşerilerimizle kardeş aile yaptık. Toplamda 603 kişiye ulaştık. Şu anda Türkiye medeniyet anlayışının en güzel örneğini veriyor. Biz sadece kumanya yardımı yapmıyoruz. Onların her türlü ihtiyacına eğitimine yardım edilmesi amacıyla bunu yaptık” diye konuştu. 

"Şehit ve engelli aileler önceliğimiz" 
Trabzon’da bin 607 tane dernek olduğunu belirten Genç, “Özel bir hizmet alanımız da engelli vatandaşlarımız için. Buna yönelik en kurumsal olanı söyleyelim. Trabzon'da bin 607 tane dernek var. Ben sadece iki gruba öncelik tanıyacağım dedim. Birisi şehit aileleri, diğeri engelli aileleridir. Bu derneklerimizin kullanımı için Pazarkapı Projesi içinde fiziki mekanlar yapacağız. Mekan olursa da hemşehri derneklerine de yer sağlayacağız. Bunun yanında engelli aracı aldık. Onları aktivitelerine taşıyacak olan araç çok önemliydi. Engelli vatandaşlarımız için meslek edindirme kursları düzenliyoruz. Spora destek olmak için Ampute Futbol Takımını kurduk. Bunun yanında İşitme Engelliler Futbol Takımını kurduk. Kızıltepe'de engelli aracı dağıttık. Bu konuda en büyük devrim engelli vatandaşlarımıza özürlü gözüyle bakıyorduk. Bunu kırarak zihniyet devrimi yaptık. Belediye binamızda görme engelliler için kütüphane yapıyoruz. Çocuklar için kitap oyuncak kumbarası başlattık. Aynı şekilde amatör spor kulüplerimize de nakdi yardım yapıyoruz. Yeni yönetimimizin de öze dönüş anlayışı doğrultusunda yardımlar yapacağız. Selçuk Aydın Spor Merkezinde güreş, boks ve diğer spor dallarına destek oluyoruz. Yazın özellikle öğrencilerimiz için Yaz Futbol Okulu düzenliyoruz. Oyuncak müzesini Trabzon'a getirmek istiyoruz. Bu konudaki sözlerimizi yerine getirmiş olduk. Şehrimizde akıl ve zeka oyunları olimpiyatlarını gerçekleştireceğiz” şeklinde konuştu. 
Çevre dostu belediyecilik anlayışıyla yeşili artırmaya çok büyük önem verdiklerini kaydeden Genç, "Maalesef şehir merkezinde yeşilden yoksun hale geldik. Kötü yapılaşmanın neticesinde bu hale geldik. Yapan değil yıkan belediye başkanı olarak yeşili artırmamız gerektiğini düşünüyorum. Projelerimiz arasında yer alan ‘Bir fidan bir insan’ kampanyasıyla 30 bin 333 fidan dikmişiz. Yine çevre odaklı belediyecilik adına 339 personelle Ortahisar'ı temiz tutuyoruz. Yine daha temiz çevre olması için atık pil ve atık yağ yarışmaları düzenliyoruz. Bizim inancımızın gereğidir temiz olmak” ifadelerini kullandı. 

"Doğalgaz konusunda geç kaldık" 
Şehrin her yönüne doğalgaz verilmesi konusunda geç kalındığını belirten Genç, “Doğalgaz konusunda şu anda Trabzon'un her tarafında doğalgaz olması lazım diye düşünüyorum. Bu konuda geç kaldık. Buradaki sebepleri sıralamak istemem. Bunun teknik nedenleri var. Artık şehir merkezindeki mahallelerimizde sona yaklaştık diyebiliriz. Şu anda 85 bin konut doğalgaz ulaştı ama bunun 59 bin 300 konutu doğalgaz kullanıyor. Buradan vatandaşlarımıza sesleniyoruz. Kapınıza gelen doğalgazı kullanın" dedi. 

"Avni Aker yeşil alan kalmalı" 
Avni Aker’in kesinlikle yeşil alan olarak kalmasından yana olduklarını kaydeden Genç, şöyle konuştu: 
“Avni Aker ve Yavuz Selim'in kesinlikle yeşil alan kalmalıdır. Burası kent meydanı ve yeşil alan olarak kalmalı. Burası TOKİ'nin olduğundan burada eğer farklı bir proje olursa buna reaksiyon göstereceğiz. İçişleri Bakanımız ve TOKİ'nin tamamen yeşil alan olarak kalacağına dair çalışmaları var. Bizim üzerimize ne düşerse bunu yerine getireceğiz. Çevre dostu belediyecilik gereği Pelitli, Çukurçayır, Kanuni, Konaklar mahallelerinde 4 büyük parkı tamamladık. Beşirli'de güzel bir Ekopark'ı hayata geçirdik. Özellikli bir parkı şehrimize kazandırdık. Avni Aker'den çimler alarak buraya yerleştirdik. Güzel bir proje oldu. Zeytin Dalı harekatını temsile buraya 4 adet zeytin ağacı diktik. Şu anda belediyemiz bütün bu coğrafyamıza hizmet edecek makine parkına sahiptir. Bunun için 11 milyon TL yatırım yaptık. Pelitli Kentsel dönüşüm projesini devraldık. Burada 132 binanın kamulaştırılması söz konusuydu. Buradaki hak sahiplerinin 301 adet konutu Çamlıca mahallemizde yapıldı. Pelitli yine yıl sonuna kadar tamamlanacak. Çağlayan'daki dönüşümü iki katına çıkararak Büyükşehir'in planına işledik." 

"Tünel Akvaryum projemizi şehir kabullendi" 
En önemli projeler arasında yer alan Tünel Akvaryum projesini şehrin kabullendiğini belirten Genç, şunları söyledi: 
"Tünel Akvaryum projemizi şehrimiz kabullendi. Bununla çok uğraştım. Geldiğimiz nokta itibariyle bu projenin tünel kısmının ihalesini gerçekleştirdik. İtirazlar vardı. 7 milyon 740 bin TL'lik tünel için yer teslimi yaparak ilk kazmayı vuracağız. 16 metre genişliğinde 193 metre uzunluğunda önemli bir projemiz. Yine bu çalışmalarımızdan olmak üzere 2016 GYMNASIADE ve Oryantiring olimpiyatlarını gerçekleştirdik. Beşirli Mahallesinde Planetoryum için bir alan devraldık. Bu projenin tasarımı devam ediyor. Yine Mağmat Boğazı'nda 600 dönümlük bir alanı İpekyolu Projesini hayata geçirmek için devraldık. Avan projesi bitmek üzere. Boztepe öngördüğümüz Güneş Kule ve Kent Balkonunu düşüncemiz vardı. Buraya farklı bir gözle bakılmalı diye düşünüyorum. Burada hem Ahi Evren hem de Ali Şükrü Bey'in hatırası var. Buraya yönelik projemiz kadük kaldı. Bunun yerine buraya 61 metre bayrak direği diktik." 

"Belediye binamızın yapımı sürüyor" 
Ortahisar Belediye binasının yapımının sürdüğünü kaydeden Genç, sözlerine şöyle devam etti: 
"Kendimize ait müstakil bir belediye binası yoktu. TOKİ ile görüştük ve Başbakanımızın desteğini alarak 24 dönümlük bir alanı 64 milyon TL bedel ile TOKİ'den satın aldık. Burada hükümet konağı ile belediye binamızın yapımı sürüyor. Arada bir de meydan oluşturuyoruz. Daha önemli olan kısmı ise bu binamızın batı kısmında açılan alanın da mülkiyetini satın aldık. Ve burada Zağnos Deresi'ni yüzeye çıkaran ayrı bir proje hazırlardık. Burada hem Zağnos'u hem de DSİ ile müşterek çalışma yürüterek buranın dokusuna uygun yüksek konut ve ticari alanlar hayata geçireceğiz. Buranın tarihi bir alan olması nedeniyle kurul boyutu var. İnşallah 26 Nisan'da ihalesini gerçekleştireceğiz. Herkesin bu çalışmalarda bir katkısı var. Ortahisar'ı ilgilendiren kamu yatırımları için önemli bir müjde de demiryolunun Trabzon'a gelecek olması ve devletin resmi programına girmesiydi. Etüd ve proje ihalesi bu sene yapılacak. Diğer yandan şehir hastanesi ve ikinci üniversite hayata geçecek. Kanuni Bulvarı'nın da son aşamasına gelindi.” 

"Anlaşamadığımız noktalarda yargıya gidiyoruz" 
Başkan Genç konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını da cevapladı. Genç, bir gazetecinin 'Büyükşehir ile Ortahisar Belediyesi arasında kavga mı var?' şeklindeki sorusuna, "Büyükşehir ile iki belediye olarak görevlerimizi yapıyoruz. Sistemin oturması adına uyulması gereken prosedürler var. Örnek emlak vergisini kimin alacağıyla ilgili sorun vardı. Bu kavga şeklinde bir şey değildi. Anlaşamadığımız noktalarda yargıya gidiyoruz. Bunlar bizim hizmetimizi engelleyecek durumlar değil. Biz ya da büyükşehir yargıya gitmezse yarın gelecek müfettiş bizden hesap sorar. Sistemin getirdiği birtakım sorunlar da var. Müdahale etmek istiyorum ama edemiyorum. Yargının vereceği karar doğrultusunda adımlar atılır. Büyükşehir tasarım konusunda bizim ve onların açtığı davalar var" ifadelerini kullandı. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.