Bektaşoğlu’ndan fındık için ‘Ortak Komisyon’ önerisi

CHP Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, fındık ve üreticinin sorunlarının TBMM’de kurulacak bir komisyon tarafından araştırılması için önerge verdi

Bektaşoğlu’ndan fındık için ‘Ortak Komisyon’ önerisi

CHP Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, fındık ve üreticinin sorunlarının TBMM’de kurulacak bir komisyon tarafından araştırılması için önerge verdi

09 Ekim 2017 Pazartesi 13:44
Bektaşoğlu’ndan fındık için ‘Ortak Komisyon’ önerisi

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, fındığın ve üreticinin sorunlarının araştırılması için önerge verdi. 
TBMM’de milletvekillerinden oluşan bir araştırma komisyonu kurulmasını isteyen Bektaşoğlu, önergesinin gerekçesinde, “Bir ihraç, sanayi ve tarım ürünü olan ve ülkemize artan oranda döviz getiren, katma değer yaratan fındık ürününün; üretici, üretim, fiyat, alım-satım, pazarlama ve mamul üretimi gibi alanlarını kapsayacak ve bu alanlardaki belirsizlikten kaynaklanan sorunların çözümüne katkı sunacak, ülkemizin ve bu ürünün üreticilerinin, yerli sanayici ve sektörün, diğer paydaş ve unsurların hak ve menfaatlerini koruyacak, kapsayıcı, somut bir Milli Fındık Politikasına ihtiyaç bulunmaktadır” dedi. 

“Fındık ve üreticisi devlet politikasıyla korunmalı”
Bülent Bektaşoğlu, Araştırma Komisyonu kurulması talebiyle verdiği önergesinde, 2 milyar dolar döviz girdisi sağlayan fındığın bölge ve ülkemiz açısından önemine dikkat çekerek, 8 milyon yurttaşımızın hayatını dolaylı veya doğrudan ilgilendirdiğini, 6 ilin ekonomisinin ise sadece fındıktan gelen gelire bağlı olduğunu söyledi. Bektaşoğlu "Tüm bunlar düşünüldüğünde, fındık stratejik bir üründür ve dolayısıyla bu ürün ve üreticileri, üretim alanları ve diğer ilgili paydaşları bir devlet politikasıyla korunmalıdır. Türkiye’nin böyle bir politikası yok. Ülkemizin, üreticimizin, manav ve sanayicimizin çıkarlarına değil, yabancı alıcıların daha çok kazanmasına hizmet eden bir düzen kurulmuş durumdadır. Özellikle 2009’dan başlayarak ve daha sonraki yıllarda ‘yeni strateji’ adı altında yapılan uygulamalarla, bu ürünün kaderi, tamamen bu alıcıların temsilcileri olan serbest piyasanın aktörlerine bırakılmıştır” diye konuştu.

“Fındık fiyatı 20 liradan 9 liraya düşürüldü”
Fiskobirlik’in bilinçli ve sistematik şekilde ortadan kaldırılarak işlevsizleştirildiğini, TMO’nun ise piyasayı üretici değil, yabancı alıcı lehine düzenlediğini ve mağduriyetler oluştuğunu öne süren Bektaşoğlu, şunları söyledi: “Örneğin bir önceki sezon başlangıcında fındık fiyatı 20 TL’dir. TMO geçen sezonun fiyatıyla ve neredeyse maliyete yakın bir fiyat olan 10-10,5 lira ile ve sadece Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı üreticilerden ve az sayıda merkezde alım yapmaya başlamış, nitekim beklendiği gibi bu fiyatlar serbest piyasayı düzenleyememiş, hatta fiyatlar 8-9 liraya kadar düşmüştür. Bu fiyat yabancı alıcıların fındığımız için öngördüğü fiyattır. 2015’e kadar en büyük fındık alıcısı konumundaki yabancı firma, önce yerli alıcılarla ortaklıklarla, ardından da fabrikalar satın alarak ülkemizde tekelleşmeye başlamış, ithalatçı iken ihracatçı olmuş, bu işleviyle serbest piyasayı kendi istediği fiyatlarla, maniple ederek şekillendirmiştir. Türk fındığının geleceği üstünde tahakküme dönük bir politika oluşturmak istenmektedir. Fındık fiyatının iki sezon içinde 20 TL’den 9 TL’lere düşürülmesinin başkaca bir izahı yoktur.” 
CHP Milletvekili Bülent Bektaşoğlu’nun imzaya açılan önergesinin, önümüzdeki günlerde TBMM genel kuruluna gelmesi bekleniyor. Bektaşoğlu, “fındık partiler üstü bir konu. Önergeme özellikle bölge milletvekillerinden, AKP Giresun milletvekillerinden destek istiyorum” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.