Biri Bakanı yanıltıyor

Trabzonlu vatandaşlar Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın birileri tarafından yanıltıldığını söylüyor. Görüşlerine başvurduğumuz kişiler, “Memnun olmamız söz konusu değil” dediler

Biri Bakanı yanıltıyor

Trabzonlu vatandaşlar Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın birileri tarafından yanıltıldığını söylüyor. Görüşlerine başvurduğumuz kişiler, “Memnun olmamız söz konusu değil” dediler

17 Eylül 2017 Pazar 12:42
Biri Bakanı yanıltıyor

Enver Bayraktar-Fındık üreticisi:

MALİYETİ BİLE KARŞILAMIYOR

Tarım Bakanlığının verdiği fiyat 9.5 TL’dir. Bu da sadece fındık toplayıcısının parasını karşılıyor. Gübre, ilaçlama, işçilik maliyetleri cepten gidiyor. Çoğu üretici bu sebeple fındığını toplamadı. Hal böyle iken Tarım Bakanı çıkıp vatandaş bu fiyattan memnun şeklinde açıklama yapıyor. Doğrusunu söyleyeyim hiç kimse bu fiyattan memnun değil. Biz bu sezon için fındık alım fiyatı açıklanması öncesinde 17 TL olur diye bir rakam bekliyorduk ancak bu beklenti gerçekleşmezken şimdilerde serbest piyasada 7 – 8 – 8.5 TL gibi fiyatlardan alım yapılıyor.

Erdoğan Küçük- Fındık üreticisi:

FINDIKLA İLGİLİ BİLGİSİ YOK

Ürünümü 8 TL’den sattım. Bu satıştan aldım para maliyetini korutmadı. Bakan fındık alım fiyatı konusunda bir şey bilmiyor. Fındıkla ilgili bilgisi yok Güneydoğulu bir kişidir. Aslında fındık çok kıymetli bir üründür. Avrupa’ya yaptığımız ihracatta önemli bir kalemdir. Çikolata sanayinde kullanılıyor. Vaziyet böyle iken fındığın serbest piyasadaki fiyattan satın alınması gülünç. Bir vatandaş olarak fındık alımı konusunda biz üreticilere reva görülen bu durumu ayıplıyorum.

Hasan Hacısalihoğlu-Fındık üreticisi:

BAKAN YANILIYOR                             

Fındık alım fiyatlarından memnun değilim. Bu sene geçen yılın iki katı fındık rekoltem oldu ancak elime yarısı kadar para geçti. Çünkü geçen sene 15 TL’den bu yıl 9.3 TL’den fındığımı sattım. Bu parayla maliyetini korutmadı. Kendimiz toplamasaydık zararına iş yapmış olacaktık. Tarım Bakanımız Ahmet Eşref Fakıbaba halkın %80’i fındık fiyatından memnun dedi bu açıklama doğru değil. Bakanımız yanılmıştır.                      

Asuman Çebi – Barışcan Çebi:

GELSİN ZAHMETİ KENDİ GÖRSÜN

Fındık fiyatı yok ki. Bana göre geçen yılın üzerinde 15 TL civarında olmalıydı. Bakanımız Fakıbaba fındığı olmayanlar için söylemiştir. Biz üreticiler için dememiştir. Bakan ifadesini de yanılarak söylememiştir. Yani fındık üreticisi olmayanlar için fiyat normal üreticiler açısından anormaldir. Sayın bakanımızı bizimle bir gün fındık toplamaya çağırıyoruz ve ne zahmetlerle ürün topladığımızı görsün bu fiyattan memnun muyuz değil miyiz anlasın.                      

Sümeyye Odabaş:

FİYAT FENA DEĞİL

Az da olsa fındık üreticisiyim. Benim kanaatimce fındık alım fiyatı fena değil. Fındık için on lira iyi bir fiyat. Geçen yıllarda da fındık alımlarındaki fiyat dalgalanmaları hususunda bu sene yaşadığımız şekle yakın gerçeklerle karşılaşmıştık. Bakanımızın oranla alakalı açıklamaları hakkında bir şey diyemiyorum ancak fiyatı uygun buluyorum.

Ömer Uzun (Emekli öğretmen)          

AKIL SIR ERDİREMİYORUM

Fındık toplama yevmiyesi yüz lira. Toplayana yüz lira veren üreticiye hiçbir şey kalmaz. Bana göre şu an fındık alım fiyatı 15 – 20 TL arası olursa vatandaşa para kalır. İnanın şu an ki fındık alım fiyatları çok anormal. Bu sene geçen senenin fiyatı bile yok. Piyasada her mala zam geldi ucuzlayan yok fındık alımında fiyat ucuzladı bu nasıl oluyor yetkililer buna açıklık getirmelidir. Fındık üreticilerinin maruz kaldıkları bu duruma akıl sır erdiremiyorum. Bakanın halkın %80’i memnun şeklindeki açıklamasına cevabım kesinlikle öyle bir durum yoktur. Bu hükümete oy verenler artık tamam biz ondan kurtuluruz ama o bizden kurtulamaz şeklinde konuşuyorlar.

Yusuf Günsoy:                     

YALAN SÖYLÜYOR

Piyasada açıklanan fındık alım fiyatından memnun değiliz. Tarım bakanı Fakıbaba halkın %80’i bu fiyattan memnun diyor yalan söylüyor. Hükümetten de razı değiliz. Hükümeti Karadeniz Bölgesi olarak kurtardık şimdi bu uygulamaya reva bırakıldık.                         

Şeref TERZİ:

BAKANIN BİLGİSİ YOK

Açıklanan fındık fiyatından memnun değiliz. Nedenine gelince Trabzon’un merkez dahil doğu yakası fındık ürünü farklı batı yakası farklı. Doğu yakası 40 – 46 arası batı yakası 50 randıman civarıdır. Açıklanan taban fiyatından halkın %80’i memnun demesi bir takım provokatörlerin oyunudur. Yaşanan gerçekler hakkında bakanın ve bürokratların fazla bilgisi olduğuna inanmıyorum.

Mehmet SELİM-Üretici

MEMNUN DEĞİLİM                        

Bu yıl ki fındık alım fiyatından memnun değilim.  Bence fındık alım fiyatları 10 – 13 lira düzeyinde olmalıydı. Niye 7 – 8 lira düzeyinde seyrediyor anlamış değilim. Tarım Bakanımız halkın %80’i bu fiyattan memnun dedi kesinlikle diyorum bu fiyatlardan kesinlikle memnun değiliz. Buna rağmen ben dün fındığımı satmak istedim satamadım. Tüccar almıyor. Piyasada böyle bir sıkıntıda mevcut.

Mehmet Kadıoğlu:       

İTALYAN VE ALMAN MUTLUDUR

Bu fiyatlardan kim memnun olur ki ben memnun olayım. Ancak İtalyanlar, Almanlar memnun olur. Türk insanı bundan memnun olabilir mi. Tarım bakanımız halkımızın %80’i fındık fiyatlarından memnun şeklinde açıklama yaptı. Şu ana kadar bakanlar ne demişlerse tam tersi oluyor. Konuşmasalar fındık fiyatı da rayına oturur. Bakanlar konuştukça üretici batırıyor.

Davut Yazıcı-Fındık Üreticisi 

HANGİ ÜLKEDE YAŞIYOR

Açıklanan fındık alım fiyatlarından kim memnun ki ben de memnun olayım. Nedeni ortada. Masraflar çığ gibi. 50 – 60 dönüm arazide fındık tarımı yapanlar yevmiyeydi karşılama peşinde. Bakanımız Fakıbaba halkımızın %80’i fındık fiyatından memnun dedi. Hangi ülkede yaşıyor o.

Kenan Kılıç – Fındık üreticisi

GELSİN BÖLGEYİ DOLAŞSIN

Bu yıl açıklanan fındık fiyatından memnun değiliz. Devlet üreticiyi tüccarın eline bıraktı. Üreticiye destek vermiyor. Yanımızda olmuyor. Tarım bakanımız hangi vatandaşla görüşme yapıp halkın %80’i fındık alım fiyatlarından memnun dedi öğrenmek isteriz. Üreticiyle sokak sokak dolaştı mı? Gelsin bölgeyi bir dolaşsın ona göre konuşsun. Tarım bakanımızın bir ocak fındığı yok kaç liraya maliyeti olur nerden bilsin.

İsmail Zamanis:

YERİNDE İNCELESİN

Şahsım değil ama komşu ve akrabalarımın çoğu üreticidir. Bu yıl açıklanan fındık alım fiyatlarından memnun değilim. Etrafımdakilerden de memnun olana rastlamadım. Tarım bakanımız şimdiye kadar hangi fındık bahçesinde çalıştı. Fındık fiyatından halkın %80’i memnun diyen bakan bu ifadeyi burada vatandaşların arasında diyecek. Herkese saygılıyım ama Tarım Bakanımız da bu dediklerini yerinde inceleyip açıklasın koltukta oturarak değil.                              

Halim Celep: Fındık üreticisi

Açıklanan fındık fiyatından memnun değiliz. Geçen sene 12–13 liraya satılan fındık bu sene 7–8 liraya alınıyor. Bakan Fakıbaba piyasayı gezmiş mi öğrenmek isterim. Ben Ak Parti’ye oy verdim. 2019 seçimlerinde düşüneceğim. Karadeniz sahilinden % 70 – 80 oy alıyorsun ancak buranın halkını bu gerçeğe maruz bırakıyorsun.                           

Fuat Peker –Fındık üreticisi:

YÜZDE 68’İ VEREN 8’E DE DÜŞÜRÜR

Yevmiye yüz lira fındık yedi lira. Maliyeti 8.5. lira. Yani devamlı cepten gidiyor. Bana göre fındık alım fiyatı en az 12 lira olmalıydı. Bundan üç sene evvel 17 liraya fındık satan ben bu sene yedi liraya satmak mecburiyetinde bırakılıyorum bu doğru mu. Bakan Fakıbaba yalan söylüyor. Siyaset yapıyor. Karadenizliye şirin görünmek için öyle yapıyor. Karadenizli % 68 oy verir ama verdiği zamanda % 8’e düşürür. İktidarı allak bullak eder. Ordu’da fındık yakıldığı gibi biz de Trabzon’da fındık yakacağız. 20 Eylül’de bir toplantı var. Ondan sonra üreticiler olarak ne yapacağımıza karar vereceğiz.

Hüseyin Cansız – Fındık üreticisi

ÜRETİCİYLE DALGA GEÇİLİYOR

Bu yıl ki fındık alım fiyatı üreticiyle dalga geçilmesidir. Toplama zahmetine değmiyor. Masraflarını karşılamıyor. Üretici tüccara ezdiriliyor. 10.5 lira olarak açıklanan fındık fiyatı şimdilerde 6.5. – 7 lira düzeyine düştü. Bakan Fakıbaba ne derse desin ne açıklama yaparsa yapsın ben bu fiyattan memnun değilim. Üreticiyle resmen dalga geçiliyor. Saadet Partisinin bir pankartı mevcut fındık İsrail’de olsa eczanede satılırdı ifadesinde okuyana anlayana pay vardı. İnsanlar üretim maliyetini karşılayamıyor.

Zihni Aydın-Fındık üreticisi

AK PARTİLİLER DE FİYATTAN RAHATSIZ

Ömrüm fındıkla geçmiştir. Üç yıl önce 22 liraya fındık satıldı şimdi 7 lira bu doğru mu. Maliyetini karşıladı mı. Tarım Bakanlığı maliyet açıklarken 9.25 TL demişti şimdi 7 liraya indi halkın %80’i bundan memnunmuş bu nasıl iştir. Milletle dalga geçiyorlar. Çarşıbaşı’nda Kozkoğun Hüseyin’in Çocukları namıyla ün salmış aile 10 ton fındık üretir. Bu sene çocuklarıyla görüştüm maliyetini karşılamadığı için ürün toplamaya niyetleri olmadığını ifade ettiler. AK Partili yöneticilerle görüştüm onlarda bu fiyattan rahatsız. Maliyetine ürün satışı olmaz. Millet gerçeği iktidara oy verdiğinden açıklayamıyor. Halkın % 80’i bu durumdan memnunmuş. Bakan gelsin de bu sokaklarda konuşalım.

sonnokta gazetesi Röportaj: Sönmez Çak

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Emre Kalkan 2019-06-08 01:44:57

Davut yazıcı abi beni bul Kandıra da yerin var aynı hisse üzerinde onu bölmemiz Lazım