Chp'li vekillerden Emekliler Derneği'ne ziyaret

Türkiye Emekliler Derneği (Tüed) Trabzon Şube Başkanı Burhan Bayraktar CHP'li vekillere emeklilerin talep ve beklentilerini içeren bir dosya sundu.

Chp'li vekillerden Emekliler Derneği'ne ziyaret

Türkiye Emekliler Derneği (Tüed) Trabzon Şube Başkanı Burhan Bayraktar CHP'li vekillere emeklilerin talep ve beklentilerini içeren bir dosya sundu.

19 Eylül 2019 Perşembe 15:06
Chp'li vekillerden Emekliler Derneği'ne ziyaret

Chp'li vekiller Türkiye Emekliler Derneği (Tüed) Trabzon Şubesini ziyaret ettiler.Ziyarete Chp Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya,İstanbul 1. Bölge Milletvekili İlhan Kesici,Elazığ Milletvekili Gürsel Erol,Ankara Milletvekili Nihat Yeşil,Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu katıldı.

Burada bir konuşma yapan Chp Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya,emeklilerin zor şartlar altında yaşama çalıştıklarını belirterek Chp olarak emeklilerimizn haklarının iyileşmesi için elimizden geleni yapmaya devam edeceği dedi.

Türkiye Emekliler Derneği (Tüed) Trabzon Şube Başkanı Burhan Bayraktar  CHP'li vekillere emeklilerin talep ve beklentilerini içeren bir dosya sundu.Bayraktar,Türkiye Emekliler Derneği Trabzon Şubesi, emeklilerimizin sorunlarının çözümü için mücadele etmektedir. Sosyal güvenlik, evrensel bir hak ve gelecek güvencemizdir. Eşitlik ilkesi, sosyal güvenliğin en temel normudur. Sigorta mevzuatımızda yapılan değişiklikler, norm ve standart birliğinden giderek uzaklaşılması, emekli aylıklarında farklılıkları da artırmıştır.

Çözüm bekleyen taleplerimiz 

Sosyal Güvenlik, Temel Bir İnsan Hakkıdır

Kişilerin başkalarına muhtaç olmadan yaşamlarını teminat altına almayı amaçlayan sosyal güvenlik hakkı, Anayasamızda da vazgeçilmez bir insan hakkı olarak kabul edilmiş ve devletin en önemli görevleri arasında sayılmıştır. Sosyal güvenlik hakları ve emekli aylığı seviyeleri, sosyal devlet ve refah devleti olmanın da bir önemli bir göstergesidir.

Aylık Hesaplanma Parametreleri Değiştirilmeli  

1 Ekim 2008 öncesi dönemde prim kazançlarının güncellenmesinde dikkate alınan milli gelir artışının yüzde yüzü yapılan değişiklikle yüzde 30’a çekilmiş; aylık bağlama oranı da her bir 360 gün için ortalama yüzde 2.6 uygulanırken, bu oran yüzde 2’ye düşürülmüştür. 1 Ekim 2008 itibariyle çalışılan süre uzadıkça, özellikle de asgari ücretle çalışanların emekli aylıklarındaki kayıplara çözüm getirilmelidir. 

SSK ve Bağ-Kur sigortalılarının aylıklarının hesaplanması; çalışılan dönemlerde yürürlükte olan kanun hükümlerine göre, karma sistem üzerinden yapılmaktadır. Bu hesaplanma sistemi, eşitliği bozan bir uygulamaya dönüşmüştür. 2000 öncesi dönemde olduğu gibi, emekli aylığı hesaplamalarında eşitliğin sağlanması için primlerin güncellenmesi ve aylık bağlama oranındaki farklılıklara son veren değişiklikler yapılmalı, prim kazancı ve prim ödeme gün sayıları eşit olanların emekli oldukları tarihlere bakılmaksızın aynı aylık ödenmelidir.

2000 öncesi dönemde uygulanan 506 sayılı Kanun döneminde olduğu gibi alt sınır aylık bağlama oranının yüzde 70’den az olmayacağı (506 sayılı Kanun madde 90) hükmü ile emekli aylıklarını koruyan bir sistem bulunmaktaydı. 2000 sonrası için alt sınır aylık bağlama oranının yüzde 35’e düşürülmesiyle birlikte aylıkları koruyan bir sistem kalmamıştır. Gerçekçi bir alt sınır aylık bağlama oranı belirlenmelidir.

İntibak Sorunu Çözülmelidir

2000 öncesi SSK emeklilerine 6283 sayılı Kanunla intibaklar yapılmış ve 1 Ocak 2013 itibariyle intibak farkları emekli aylıklarına ilave edilmiştir.2000 öncesi emekli olanların intibak aylıkları ile 2000 sonrası intibak yapılmayan emeklilerin aylıkları prim kazançları ve prim ödeme gün sayıları aynı olmalarına rağmen, emekli aylıklarında farklılıklar oluşmuştur. Sosyal güvenlik kuruluşlarının kendi içindeki objektif olmayan farklılıklar giderilmeli ve ortak standartlar oluşturulmadır. Taban aylıklar ve gelirler eşitlenmeli ve bu seviyenin tespitinde insan onuruna yaraşır hayat seviyesi dikkate alınmalıdır. Sosyal güvenlik kuruluşlarının standartlarındaki farklılıklar yasal düzenlemelerle intibak yapılarak giderilmelidir.

Emekli Aylıklarına Yapılan Zamlar

418 madde üzerinden yapılan tüfe artışının hesaplanmasındaki ana harcama madde grupları ve dağılım yüzdeleri, çalışanların ve emeklilerin zamlarını yakından ilgilendirmektedir. Doğalgaz, elektrik, ulaşım, çay ve şekere gelen yüksek oranlı zamların tüfe hesaplamalarına ve artışlarına sınırlı yansıması, çalışanların ve emeklilerin aylıklarını küçülten bir etki yapmaktadır.

Diğer taraftan, SSK ve Bağ-Kur emekli aylıları altı aylık tüfe artışına göre yapılırken, memur emeklilerine kamu sözleşmelerine göre artışların yapılması, eşitlik kuralına da aykırıdır. Yüzdeli zamlar, zengini zengin, fakiri fakir eden bir uygulama dönüşmüş, emekliler arasında makas büyümüştür. Tüfe artışı, emeklileri koruyan bir sistem olmadığından, yeni bir artış sistemi getirilmeli, emeklilere büyümeden pay verilmelidir.

Ek Ödemeler Yetersiz Kaldı

2006 itibariyle vergi iadelerinin kaldırılması ve yerine getirilen yüzde 4-5 arasında değişen ek ödeme oranları, günümüzde bir anlam ifade etmemektedir. Çalışanlar ve emekliler arasında da eşitlik bozulmuştur. Çalışanların vergi iadesi kaldırılırken yerine getirilen asgari geçim indirimi tutarı, emeklilerimizin ek ödemesinin çok üzerinde ödenmektedir.

Vergi iadesinin karşılığı olarak çalışanlara en az 192 lira vergi indirimi yapılırken, 2000 TL emekli aylığı olan bir emekliye 80 TL ek ödeme yapılması, emeklilerimizin vergi mağduru olduğunun somut bir örneğidir. Bu nedenle, emeklilerimiz için en az ek ödeme tutarı günün koşullarına göre yükseltilmelidir. Derneğimiz, ek ödeme oranlarının en az yüzde 8-9 olarak belirlenmesini talep etmektedir. 

Katkı Payları Emeklilerden Alınmamalı

Sağlık ve emeklilik hakları; temel bir insan hakkı olarak tanımlanmış ve evrensel sözleşmelerde güvence altına alınmıştır. Anayasamızın 56. maddesinde, sağlık hakkı güvence altına alınmıştır. Sağlık hizmetleri, doğrudan yaşam hakkı ile ilgili olması nedeniyle diğer kamu hizmetlerinden farklı değerlendirilmelidir.

Belli bir yaşa gelen emeklilerimizin sağlık ihtiyacı giderek artmakta ve buna paralel olarak da aylıklardan önemli tutarda katkı payları adı altında kesintiler yapılmaktadır. Vakıf üniversiteleri ve özel hastanelerin yüzde 200’e kadar ilave ücret uygulaması, emeklilerimizin ödeme gücünü aştığından, emeklilerimizin buralardan sağlık hizmeti alması zorlaşmıştır. Çalıştıkları yıllarda yüksek oranda kesilen genel sağlık primleri, emekli aylığını ve sağlık hakkını güvence altına almak adına ödenmiştir. Bu nedenle, emekliler katkı paylarından muaf tutulmalı ve hiçbir ad altında katkı payı (muayene ücreti, ilaç farkı, reçete bedeli ve ilave ücret) alınmamalıdır.

Evi Olmayan Emeklilerimizin Konut Sahibi Olması

Türkiye Emekliler Derneği’nin altın projesi olan evi olmayan emeklilerimizin uygun ödeme koşullarıyla TOKİ vasıtasıyla ev sahibi olma projesi, evi olmayan emeklilerimize yönelik TOKİ projesinin kapsamı genişletilmelidir.

Emekli İkramiyeleri Artırılmalı

7143 sayılı Kanunun 23. maddesiyle 5510 sayılı Kanuna “ek madde 18” eklenmiş ve 2018 yılında 12,4 milyon emekliye Ramazan ve Kurban Bayramlarında, 1.000’er Türk lirası emekli ikramiyesi ödenmeye başlanmıştır. Yüksek enflasyon karşısında, bin lira ikramiyelerin sabit kalmaması için emekli aylıklarına yapılan artışa göre güncellenmesi gerekmektedir. Gelir ve aylıklar ile birlikte sosyal yardımların her yıl artırıldığından, aynı şekilde emekli bayram ikramiyeleri de bir artış sistemine endekslenmelidir.

Emekli Promosyonları Güncellenmeli

Emeklilere ödenmekte olan banka promosyonları yüksek enflasyon karşısında değerini kaybetmiştir. Sosyal Güvenlik Kurumu ve bankalar arasında yapılan promosyon protokolü güncellenerek, her yıl yeniden değerlendirilerek ödenmesi sağlanmalıdır.

Yaşlılar İçin Uyum Yasaları Çıkartılmalı

Yaşlılar için Anayasamızla getirilen pozitif ayrımcılık içeren düzenlemenin uyum yasaları acilen çıkartılmalıdır. Bu kapsamda; Yaşlıların fizyolojik ihtiyaçları dikkate alınarak, başta ısınma ve barınma ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde kira ve yakıt yardımı yapılmalıdır. Doğalgaz, elektrik, su, telefon ve ulaşım hizmetlerinde pozitif ayrımcılık sağlayacak şekilde özel indirimler sağlanmalı, yaşlı bakan ailelere sosyal destek ödemesi yapılmalıdır.

Son Güncelleme: 19.09.2019 16:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.