Doğu Karadeniz Bölgesi İhracatı Rekor Kırdı

Doğu Karadeniz Bölgesinden Tarihin En Yüksek Ocak-Şubat Dönemi İhracatı Gerçekleşti

Doğu Karadeniz Bölgesi İhracatı Rekor Kırdı

Doğu Karadeniz Bölgesinden Tarihin En Yüksek Ocak-Şubat Dönemi İhracatı Gerçekleşti

02 Mart 2021 Salı 10:55
Doğu Karadeniz Bölgesi İhracatı Rekor Kırdı

Doğu Karadeniz Bölgesi Trabzon, Rize, Artvin ve Gümüşhane illerinden 2021 yılının ilk 2 aylık döneminde 288.713.446 USD tutarında ihracat gerçekleşmiş olup, gerçekleşen ihracatımızda bir önceki yılın aynı dönemine (2020 yılı Ocak-Şubat dönemi ihracatı 237.676.038 USD olarak gerçekleşmişti) oranla % 21 artış yaşanmıştır. 2021 yılı Ocak-Şubat döneminde Bölgemizden gerçekleşen ihracatın iller bazında dağılımı ise;

olmuştur.

2021 Yılı ilk 2 ayında Trabzon ili ihracatında %21 oranında, Rize ili ihracatında %32 oranında artış görülürken, %119 oranındaki en yüksek ihracat artışı ise Gümüşhane ilinden yapılan ihracatta yaşanmıştır.  Artvin ili ihracatındaki düşüşte en önemli etken ise İl ihracatının tamamına yakınının yapıldığı Gürcistan’ın, pandemi etkilerinden kısmen arınarak hızla üretim faaliyetlerine dönüş yapan ve serbest ticaret anlaşması bulunan Çin Halk Cumhuriyeti pazarına yeniden yönelerek, inşaat ve yapı malzemelerini bu pazardan temin etmeye başlaması ile Ülkemizden yapılan ithalatı azaltması olmuştur. 

Trabzon, Rize, Artvin ve Gümüşhane illerimizden 2021 yılı Ocak-Şubat döneminde en fazla ihracatı gerçekleşen ilk iki sektör % 24 oranındaki artış ve 186.815.822 USD tutarında ihracatla Fındık ve Mamulleri birinci sırayı, % 27 oranındaki artış ve 39.138.093 USD tutarındaki ihracatla Yaş Meyve Sebze ürünleri ikinci sırada yer almaktadır. Diğer en fazla ihracatı olan sektörler ise sırasıyla 17.338.148 USD tutarında ihracatla Su Ürünleri üçüncü sırada, 17.004.472 USD tutarında ihracatla da Maden ve Metaller dördüncü sırada yer almaktadır. Doğu Karadeniz Bölgemizden en fazla ihracatı gerçekleştirilen ürün sıralamasında Su Ürünleri Sektörü, Maden Metaller sektörünü geçerek en fazla ihracat gerçekleştirilen 3. Sektör  

olmuştur. Bu artışın yanında sektör için sevindirici olan bir başka husus ise ihraç birim fiyatlarının 2 kattan fazla artmış olması ile sektör ihracatında yaşanan katma değer artışı olmuştur. 

Doğu Karadeniz Bölgemizden 2021 yılı ilk 2 ayında 99 farklı ülkeye ihracat yapılmış olup, en fazla ihracat yapılan ilk 5 ülke ise sırasıyla; İtalya, Rusya Federasyonu, Polonya, Almanya ve Fransa olmuştur. Bu ülkelerden İtalya’ya yapılan ihracat geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %163 artmış, Rusya Federasyonu’na %55 ve Polonya’ya ise %37 oranında ihracat artışı yaşanmıştır. Bunula birlikte Çin Halk Cumhuriyeti’ne yapılan ihracat %73 artarak 12.219.708 USD’ye, ABD’ye yapılan ihracat ise %83 artarak 6.244.494 USD’ye ulaşmıştır.

 Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Saffet KALYONCU; 2021 yılı ilk iki ayında, Doğu Karadeniz Bölgesinden tüm zamanların en yüksek ihracat artışının sağlanmasının çok önemli bir gelişme olduğunu, pandemi etkisinin oluşturduğu bir çok olumsuzluklara rağmen ihracatçımızın bu başarıyı yakalamasının takdire şayan bir başarı olduğunu belirterek, Ülkemizin açıklanan 2020 yılı büyüme rakamlarında %1,8 oranındaki büyüme rakamı içinde ihracatın büyük payı olduğunu ifade etti. Pandemi etkisi nedeniyle birçok gelişmiş ülkede gerek ihracatta ve gerekse büyüme rakamlarında yüksek oranlı düşüşler görülmesine rağmen Ülkemizin gerek ihracatta ve gerekse büyümede tüm dünyaya örnek olacak bu başarılara imza atmasının ihracatçılar olarak kendilerini gururlandırdığını ve ihracatçılarımıza rekabet imkanı kazandıracak üretim maliyetleri ve nakliye maliyetleri yönünde destek verilmesi ile ihracatçıların 2021 yılında çok büyük başarılara imza atacaklarını belirtti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.