Doğu Karadeniz Bölgesinden Gürcistan’a Yapılan İhracat %18 Arttı

Doğu Karadeniz Bölgesinden yılın 6 ayında Gürcistan’a yapılan ihracat %18 oranında arttı. TR90 Doğu Karadeniz Bölgesi illerinden (Trabzon, Rize, Artvin, Gümüşhane, Giresun ve Ordu) 2020 yılının Ocak-Haziran aylarını kapsayan 6 aylık dönemde Gürcistan’a toplam 51.426.266 $ tutarında ihracat gerçekleştirilmiştir.

Doğu Karadeniz Bölgesinden Gürcistan’a Yapılan İhracat %18 Arttı

Doğu Karadeniz Bölgesinden yılın 6 ayında Gürcistan’a yapılan ihracat %18 oranında arttı. TR90 Doğu Karadeniz Bölgesi illerinden (Trabzon, Rize, Artvin, Gümüşhane, Giresun ve Ordu) 2020 yılının Ocak-Haziran aylarını kapsayan 6 aylık dönemde Gürcistan’a toplam 51.426.266 $ tutarında ihracat gerçekleştirilmiştir.

16 Temmuz 2020 Perşembe 11:08
Doğu Karadeniz Bölgesinden Gürcistan’a Yapılan İhracat %18 Arttı

Doğu Karadeniz Bölgesi illerinden Gürcistan’a en fazla ihracat gerçekleştiren iller birinci sırada toplam ihracatın % 50 lik kısmını gerçekleştiren 25.856.024 $ tutarındaki ihracatla Artvin ili yer alırken, ikinci sırada toplam ihracatın %23 lük kısmını gerçekleştiren 11.795.166 $ tutarındaki ihracatla Rize ili ve üçüncü sırada da toplam ihracatın %22 lik kısmını gerçekleştiren 11.136.264 $ tutarındaki ihracatla Trabzon ili yer almıştır. Artvin ilinden gerçekleşen ihracatta bir önceki yılın 6 aylık dönemine oranla %43 gibi yüksek oranlı artış yaşanmış, Rize ili ihracatı aynı düzeyde kalmış ve Trabzon ilinden de Gürcistan’a yapılan ihracatta % 7 oranında artış yaşanmıştır.

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi GÜRDOĞAN; Bölgemizin hemen sınır komşusu olması hasebiyle önemli yakın pazarlarımızdan olan Gürcistan’a 2020 yılının ilk yarısında yapılan ihracatımızda %18 oranında artış yaşanmasının sevindirici olduğunu belirterek, ancak hemen sınır komşumuz olan Gürcistan’a Türkiye genelinden yapılan ihracat içinde Bölge ihracatının %10 gibi düşük düzeyde olmasının düşündürücü olduğunu ve Bölge iş insanları olarak bu durumun üzerine çok öncelikli bir şekilde çalışılması gerektiğini ifade etti. Dünya örneklerinde sınır komşusu illerin komşu ülkelere yapılan ihracatının %80 ler düzeyinde olması durumu dikkate alınarak, Doğu Karadeniz Bölgemiz illerindeki iş insanları olarak bu konuda, yani Bölgemizden Gürcistan’a yapılan ihracattaki Bölge payımızı en az %50 ler düzeyine çıkarılması gerektiğine vurgu yapan GÜRDOĞAN; bu konuda iş adamlarımızla birlikte çalışıp projeler üretmeye ve yapılması gereken  konularda elimizi taşın altına koymaya hazırız. Dünya genelinde yaşanan Covid-19 salgının yol açtığı puslu ortamda, Ülkemizin bir çok ülke açısından küresel tedarik merkezi işlevi görme noktasına geldiğini, bu kapsamda da sınır komşumuz olan ülkelerin çok uzak mesafelerdeki ülkelerden tedarik etikleri ihtiyacı olan ürünleri, 1 gün gibi çok kısa sürede Bölgemizden temin etme imkanları olduğunu, bunun için de alıcılar Ülkemizden ürün tedarik edilmesinin  hem ekonomik ve hem de arz güvenliği açısından  kendilerine büyük faydalar sağlayacağını çok iyi bilmektedir. Bundan dolayı önümüzdeki süreçte Bölgemizden Gürcistan’a yönelik ihracatımızın arttırılması için bu konuyu Gürcistan’daki iş adamı dostlarımıza çok iyi bir şekilde anlatmamız gerekiyor ifadelerini kullandı.

DKİB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi GÜRDOĞAN; Bölgemizden Gürcistan’a açılan ve aynı zamanda Kafkasya ve Orta Asya coğrafyasına karayolu ulaşımını da sağlayan en önemli çıkış kapımız olan Sarp Sınır kapısının da pandemi döneminde bir çok ülkede yaşanan  transit geçiş  yasakları nedeniyle yoğun olarak kullanılmaya başlaması ile kapasitesinin her geçen gün arttığını ifade ederek, karşı ülkelerde de pandemiden dolayı alınan önlemler kapıda uzun kuyrukların oluşmasına sebebiyet verdiğini ifade etti. GÜRDOĞAN; 2020 yılının 6 aylık döneminde Sarp Sınır Kapısından 98.917 aracın ihraç yüklü çıkış yaptığını, ithalat amacıyla da bu kapıdan 24.000 adete yakın aracın Ülkemize giriş yaptığını ve bu yoğunlukla kapının Ülkemizin en yoğun ilk 5 kapısı içinde yer aldığını ifade ederek, yoğunluğun her geçen gün artması nedeniyle, alternatif kapı olarak önerdikleri ve 2013 yılında Resmi Gazete’de yayımlana Bakanalar Kurulu Kararı ile kuruluşu sağlanan Muratlı Sınır Kapısının bir an önce yapımına başlanması gerektiğine vurgu yaptı. GÜRDOĞAN; 2013 yılında açılması için tüm yasal prosedürler tamamlanmasına rağmen yaklaşık 7 yıldır yapımı için bir kazma dahi vurulmayan bu kapının geciktirilmesi, Sarp kapıda oluşan araç kuyrukları nedeniyle ürünlerin geç teslim edilmesinin yol açtığı sorunlar dolaylı olarak ihracatımıza da darbe vurduğunu belirtti.  GÜRDOĞAN; Sarp Sınır kapısının çok daha hızlı çalışması noktasında önümüzdeki günlerde yetkililerle bir araya gelerek, gerekirse Gürcistan makamları ile de müşaverelerde bulunularak kapının daha hızlı çalışmasını kuyruklar nedeniyle şoförlerimizin ve ihracatçımızın  daha fazla mağdur olmaması için ne gerekiyor ise yapmaya çalışacaklarını, sorunun kalıcı çözümü için de uzun vadede Muratlı Sınır Kapısının bir an önce açılması için girişimlerde bulunacaklarını belirtti. 

GÜRDOĞAN; ayrıca pandemi nedeniyle vatandaşların Gürcistan’a girişlerinin kısıtlanması nedeniyle, ihracatçıların Gürcistan’daki iş yeri ve depolarına gidemedikleri bunun için de ilgili makamlar nezdinde yaptıkları girişimler neticesinde ihracatçıların iş amaçlı ziyaretleri için Gürcistan makamlarında yeni prosedür ihdas edilerek, on line olarak yapılacak müracaat sonucu başvurusu kabul edilecek ihracatçılar girişte ve girişten sonra 72 saatte bir 14 gün boyunca covid-19 testi yaptırmaları şartı ile Gürcistan’a seyahat edebildiklerini belirtti. GÜRDOĞAN; sadece ihracatçıların hiçbir kısıtlama olmaksızın ve yaptırılacak test sonucu covid-19 virüsü taşımadığı belirlenenlerin serbestçe Gürcistan’daki işlerinin başına gidebilmeleri konusunda da girişimlerinin devam ettiğini ifade etti. 

Son Güncelleme: 16.07.2020 16:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.