Doğu Karadeniz’den yapılan ihracatta düşüş

2018 yılının ilk 2 ayında yapılan ihracatta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19 oranında düşüş yaşanırken, su ürünleri ihracatında ise yüzde 426 artış yaşandı

Doğu Karadeniz’den yapılan ihracatta düşüş

2018 yılının ilk 2 ayında yapılan ihracatta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19 oranında düşüş yaşanırken, su ürünleri ihracatında ise yüzde 426 artış yaşandı

02 Mart 2018 Cuma 12:02
Doğu Karadeniz’den yapılan ihracatta düşüş

Doğu Karadeniz illerinden 2018 yılının ilk 2 ayında yapılan ihracatta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19 oranında düşüş yaşanırken, kısır geçen balık av sezonuna rağmen su ürünleri ihracatında ise yüzde 426 artış yaşandı. 
Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, Trabzon, Rize, Artvin ve Gümüşhane illerinden 2018 yılının ilk 2 ayında 203 milyon 685 bin dolar tutarında ihracat gerçekleştiğini, gerçekleşen ihracatın bir önceki yılın aynı dönemine göre (2017 yılı Ocak-Şubat ayı ihracatı 251 milyon 456 bin dolar olarak gerçekleşmişti) yüzde 19 oranında bir düşüş yaşandığını belirtti. 
İhracatın iller bazında dağılımında Trabzon ili ihracatında yüzde 13, Rize ili ihracatında yüzde 75 ve Gümüşhane ili ihracatında yüzde 40 oranında düşüşler yaşanırken, Artvin ili ihracatında yüzde 38 oranında bir artış yaşandığını vurgulayan Gürdoğan “Bölge illerindeki düşüşün en önemli nedeni, yaş meyve sebze ürünlerinden sezonun en önemli ihraç ürünü olan domates ihracatındaki Rusya Federasyonu’nun firma kısıtlamalarının devam etmesi, fındık ihraç fiyatlarındaki önceki sezona göre fiyatların düşük seyretmesi ile yılın ilk aylarında madencilik ürünleri ihraç sevkiyatlarının düşük kalmasından kaynaklanmaktadır. Trabzon, Rize, Artvin ve Gümüşhane illerimizden 2018 yılı Ocak-Şubat döneminde gerçekleşen ihracatın ürün sıralamasında; bir önceki yıla oranla yüzde 25 oranındaki düşüşle 120 milyon 975 bin dolar tutarında ihracatla fındık ve mamulleri birinci sırayı, yüzde 9 oranındaki düşüşle 35 milyon 521 bin 641 dolar tutarındaki ihracatla yaş meyve sebze ürünleri ikinci sırayı ve yüzde 426 artışla 18 milyon 900 bin 333 dolar tutarındaki ihracatla da su ürünleri ihracatı üçüncü sırayı almaktadır. Su ürünleri ihracatında önceki seneye oranla yüzde 426’lık artış Trabzon ilimizden Danimarka, Vietnam, Fas’a yönelik gerçekleştirilen balık yağı ihracatından kaynaklanmaktadır. Trabzon ili olarak çok önemsediğimiz su ürünlerinin işlenmiş yüksek katma değer ihtiva eden ürün olarak ihracat hedefimize her geçen gün daha da ulaşmamız bizleri umutlandırmaktadır” ifadelerini kullandı. 

En fazla ihracat İtalya’ya 
Gürdoğan, bölgeden 2018 Ocak-Şubat ayında 82 farklı ülkeye ihracat yapıldığını da kaydederek “En fazla ihracat yapılan ilk 5 ülke ise sırasıyla; İtalya, Rusya Federasyonu, Almanya, Fransa ve Gürcistan olmuştur. Bu ülkelerden Rusya’ya yönelik ihracatımızda yüzde 8 artış sağlanmıştır. Yılın ilk aylarında bölge ihracatında düşüş yaşanmasına rağmen, önümüzdeki aylarda yurt dışı piyasalardaki olumlu havanın devam etmesi, birçok ihraç pazarımız olan ülkelerdeki büyüme tahminlerinin yukarı doğru revize edilmesinin oluşturacağı olumlu havanın ihracatımıza da olumlu olarak yansıyacağını ümit etmekteyiz. Rusya Federasyonu’nun domates ihracatındaki kısıtlamayı kaldırarak sektörün en büyük öncü firmalarına da izin vermesi ile ihracatımız artış trendine girecektir. Özellikle Bölge illerimizde üretimi yapılan belli ürünlerdeki kapasite ve ihracat potansiyelinin her geçen gün artış göstermesi, ihracatçılarımızın gayretleri, Doğu Karadeniz Bölgesi ekonomisinin en büyük girdisini oluşturan ihracatımızı daha üst noktalara ulaştıracaktır. Bunun yanında ihracattaki KDV iade süreçlerini iyileştirecek ve güven esaslı bir sistemin oluşmasını sağlayacak Hükümetimiz tarafından TBMM’ye sevk edilen KDV Kanunu ile ilgili değişiklik tasarısı ve yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik Kanun tasarılarının yasallaşması ile de ihracatçılarımıza önemli katkı sağlanmış olacaktır. Bunun yanında, ihracatçının finansman imkanlarına erişimini kolaylaştıracak Kredi Garanti Fonu kefaletine dayalı kredilerde, ihracatçımıza pozitif ayrımcılık yapılması ve işlemlerde ihracatçılarımıza öncelik tanınması ihracatçımıza doping etkisi yapacaktır” açıklamasında bulundu. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.