Gedikli:Vergide adalet sağlansın

Türk-İş Trabzon İl Temsilcisi Yol-İş 1 Nolu Şube Başkanı Gökhan Gedikli ,yeni vergi düzenlemesine tepki göstererek vergide adalet sağlansın dedi.

Gedikli:Vergide adalet sağlansın

Türk-İş Trabzon İl Temsilcisi Yol-İş 1 Nolu Şube Başkanı Gökhan Gedikli ,yeni vergi düzenlemesine tepki göstererek vergide adalet sağlansın dedi.

06 Kasım 2019 Çarşamba 14:21
Gedikli:Vergide adalet sağlansın

Türk-İş Trabzon İl Temsilcisi Yol-İş 1 Nolu Şube Başkanı Gökhan Gedikli ve üyeler Trabzon Gazeteciler Cemiyeti’nde basın açıklaması yaparak yeni vergi düzenlemesine tepki gösterdiler.

Gedikli, Anayasamızın ‘’vergi ödevi’’ başlıklı 73’üncü maddesinde ‘’Herkes, kamu giderlerini karşılamak üzere,Mali gücüne göre, vergi ödemekle yükümlüdür ifadesi yer almaktadır.Bu düzenlemeden amaçlanan,Herkesin kamu harcamalarını finanse etmek üzere Vergi ödemekle yükümlülüğü olduğu Ancak bu ödemenin herkesin mali gücüne göre olması gerektiğidir.

Ülkemizde gelir vergisi mükelleflerinin büyük çoğunluğunu Ücret geliri elde edenler, yani işçiler ve memurlar oluşturuyor.Ücretli çalışanlar üzerinde  Hem doğrudan gelir ve kazanç üzerinden alınan  Hem de dolaylı olarak mal ve hizmet üzerinden alınan Vergilerin ağır yükü bulunuyor.Kamu ve özel sektörde çalışan milyonlarca memur ve işçinin gelir vergileri Kaynağından kesinti yapılarak ödeniyor.Ücretlerimizden kesilen vergiler,Gelir Vergisi hasılatının önemli bir kısmını oluşturuyor.Bugün ülkemizde uygulanan vergi politikaları  nedeniyle,İşçiler üzerinde ağır vergi baskısı bulunuyor.İşçinin eline geçen net ücret,  Vergi kesintileri nedeniyle,Yılbaşına göre geçen sürede giderek geriliyor.Ücretli çalışanların net ücreti, Bir yandan enflasyon nedeniyle satın alma gücünü kaybetmesiyle,Diğer yandan ise artan vergi oranı nedeniyle çalışanların alım gücü azalıyor.

Ortalama aylık brüt ücreti 4.500 TL olan bir işçi Ocak ayında 3.409 TL net ücret alırken  Haziran ayında net ücreti 191 TL daha azalarak 3.218 TL’ye düşüyor.Temmuz ayında ücreti yüzde 4 oranında artsa dahi,Yılsonunda ücreti 349 TL eksilerek 3.060 TL’ye geriliyor.

Bu vergi düzeni adil değildir…Hakka ve hukuka uygun değildir…Anayasanın ilgili maddesiyle bağdaşmayan bu anlayış sürdürülebilir değildir…TBMM’ye sunulan Vergi düzeninde yeni değişiklikleri içeren yasa teklifi  Emekçilerin beklentilerini karşılamıyor,Vergi adaletsizliğini ortadan kaldırmıyor.Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik koşullara Ve sosyal beklentilere cevap vermiyor.Bu teklifte, Ücretliler lehine olan ayırım ilkesi yine gözetilmiyor.Ve çalışanların 2005 yılında yüzde  15-20-25-30-35  olan gelir vergisi tarifesine
uygulanan vergi oranı,2006 yılından bu yana yüzde 15-20-27-35 olarak uygulanıyor.Yetmiyor.2005 yılında gelir vergisi tarifesi brüt asgari ücretin 13,5 katı iken, günümüzde 7 kat olarak hesaplanıyor. Çalışanlar her yıl daha fazla vergi ödemek zorunda kalıyor. Bütün  taleplere rağmen gelir vergisi tarifesi ücretliler lehine iyileştirilmiyor. Bu uygulama da  sosyal adaletle bağdaşmıyor.

Oysa dar ve sabit gelirli geniş kesimlerin beklentisi, Çağdaş ve adil bir vergi sisteminin oluşturulmasıdır.Türkiye’de uygulanmakta olan tüm vergi kanunlarındaki öncelik ‘’Vergi adaleti’’ sağlanması olmalıdır.Bu yönde atılan adımlar  Konfederasyonumuz tarafından olumlu karşılanacaktır.Ancak doğrudan ve dolaylı vergilerin en büyük ödeyicisi olan işçileri,İşverenler ile aynı oranlarda vergilendirmek Haksızlıktır… Adaletsizliktir…

Türkiye’de vergi alanında yapılacak bir ‘’reform’’Ancak ücretliler aleyhine var olan Bu adaletsiz yapının değiştirilmesiyle mümkün olacaktır.TÜRK-İŞ olarak ücret kazançları bakımından, asgari ücretten alınan verginin Kaldırılması talebimizi tekrarlamak isteriz. ‘’En az geçim indirimi’’ uygulamasıyla da, belirlenecek tutarın üzerinde bir gelir elde edilmesi sonrasında vergilendirmenin başlaması sağlanmalıdır.Öncelikle emek üzerindeki vergi yükünün azaltılması Ve verginin geniş kitlelere adil bir şekilde yansımasının Sağlanması gerekmektedir.O nedenle,Gelir vergisi tarife basamakları ve oranları acil olarak güncellenmelidir.

Talebimiz ve beklentimiz, vergide sağlanacak düzenlemelerin,Ücretli çalışanlar aleyhine olan haksız ve adaletsiz durumu ortadan kaldırması Ve emekçilerin lehine iyileştirme yapılmasıdır.Bu ülkenin sağladığı kaynakları kullanarak gelir ve servet elde edenler,Topluma karşı yükümlülüklerini yerine getirmeli Ve kazançları oranında vergi ödemeleri sağlanmalıdır.İdeal bir vergi sistemi Sosyal devlet ve hukuk devleti ilkeleri çerçevesinde olmalıdır.Ekonomide sağlanan değerin Daha adaletli paylaşılması ancak bu şekilde mümkün olur.

TÜRK-İŞ olarak, Bu adaletsiz vergi düzeninin değiştirilmesini,Emekçilerin vergi yükü altında ezilmesine Son verilmesini talep ediyoruz.

Son Güncelleme: 06.11.2019 14:54
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.