İYİ Partili Davut Çakıroğlu: "Her şey yolunda diyemem"

İYİ Partili Davut Çakıroğlu: “Parti içinde ya da il bazında mustarip olduğumuz noktalar var tabi. Tam manasıyla her şey yolunda diyemem, dersem sanırım ben, ben olmam."

İYİ Partili Davut Çakıroğlu: "Her şey yolunda diyemem"

İYİ Partili Davut Çakıroğlu: “Parti içinde ya da il bazında mustarip olduğumuz noktalar var tabi. Tam manasıyla her şey yolunda diyemem, dersem sanırım ben, ben olmam."

16 Ekim 2020 Cuma 10:44
İYİ Partili Davut Çakıroğlu: "Her şey yolunda diyemem"

SONNOKTA RÖPORTAJ - Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi İYİ Parti Üyesi Davut Çakıroğlu gazetemize konuştu. Çakıroğlu, Grup Başkanvekilliği görevinden istifasından siyasi hedefine kadar dobra açıklamalarda bulundu. Çakıroğlu yerel yönetimler ve Trabzonspor ile ilgili de değerlendirmeler yaptı.

İşte Çakıroğlu’nun açıklamaları... 31 Mart'tan bu yana Ortahisar ve Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmalarını nasıl buluyorsunuz?

“Değişen tek şeyin iki büyük belediyenin daha önce yaşadığı uyumsuzluğun ya da çatışmanın tam olmasa da artık hissedilir olmadığını söyleyebiliriz. Fiziki şartlarda da oluşan yeni bina ile bir ayrılık var. Belediyecilik faaliyetleri olarak bakarsak malesef ilk göze çarpan personel alımlarıdır. Yapılan birkaç yatırım hamlesinde ciddi istişaresizlik var. Buna en çarpıcı örnek olarak yeni terminal binasını verebiliriz. Jeolojik bir gerçeğimiz olan sel ve dere taşkınlarını yok saymak kişilerin değil zihniyetin değişmesi gerektiğine dair bir gösterge olabilir. Sayın Murat Zorluoğlu'nun bürokratik yapısı ile partisinin anlayışı da bana göre enerjisini düşüren bir sonuç doğurdu. İki belediyemiz de söylem olarak aktif görünseler bile eylem olarak şehrin beklentilerini karşılayacak adımlar attıklarını söyleyemem.”

KESKEM DEĞİL İYİKİM

Kısa süre önce iki Belediye Meclisi'nin Grup Başkanvekilliği'nden istifa ettiniz. Bu karardan pişman mısınız?

“ Bu noktada ani ve keyfi kararlar alamayız. Böyle bir kararın arkasında mutlaka sağduyu vardır. Heyecan ile hezeyan yaşayacak bir siyasi düsturum yok, olmayacakta. Belki siyaset ve basınımız tarafından bu tavrımız tam anlamıyla irdelenmedi ancak siyaset adına bana göre teamül olabilecek bir duruş sergiledik. Biz, koltuklardan değer alan kimlikler değiliz, olmamalıyız. Vazgeçilmez olan ilkelerdir, kişilerdir, kişiliklerdir. Bu karar keşkem değil iyikimdir.”

İYİMSERİM

Partinizin yeni Grup Başkanvekillerini başarılı buluyor musunuz?

“Bu takdir benim nazarımdan verilmez. Hem atamayı yapan asiller hem de milletimiz bu takdiri vermeye mazhardır. Bize önce milletimiz tarafından temsil yetkisi verildi, sonra partimin hiyerarşisine göre bir vekalet verildi. Biz de ferasetimizle, milletten aldığımız temsile layık olmaya gayret gösterdik. Kamuoyu da bu gayreti değerlendirmiştir, görmüştür ve müspet dönüşlerle taçlandırmıştır. Hakem halktır. Zaman içinde bu görevlere vekil olarak uygun görülen arkadaşlarımız içinde halkımızın çıkarımları olacaktır. Esas olan onların takdiridir. Görev alan herkes bu takdiri öncellemeli, önemsemeli. Dert, birilerine iyi görünmek değil topluma iyi gelmektir. Ben layıkıyla üstesinden geleceklerine dair iyimserim.”

HUSUMETİM OLAMAZ

Partinizin İl Başkanı ile buzları erittiniz mi?

“Sokakta, alelade yaşayan insanlar değiliz. Toplum adına sorumluluk alan insanlarız. Buralarda olaylar kişisel olarak görülmez, görülmemelidir. Kimseye karşı da şahsi bir husumetimiz olmaz. Siyasi partilerde olan, olağan olaylar siyasetin cevaz verdiği, teamüllere ters düşmeyecek reeksler niyete maruf olarak değerlendirilmelidir ve anlaşılmalıdır. Bunun ötesinde olan bitene zorlama anlamlar yüklemek, yüksünmek doğru ve yerinde olmaz. Bu konumlarda bu konuları kendi zemininden çıkarmayacak olgunluğa sahip kişileriz. Her konuda aynı düşünmeyebiliriz ancak dediğin gibi siyasi konular husumet malzemesi olmaz. Olmamalı.”HER PARTİDE OLABİLECEK TARTIŞMALAR

Parti üst yönetimindeki tartışmalara ne yorum yaparsınız?

“Bunlar her partide olan, olabilecek tartışmalar. Siyaset doğrular, yanlışlar üzerinde şekillenen beklentiler üzerinde de ruh bulan bir iştir. Yeni partilerde taşlar yerine oturana kadar bu tarz sorunlar olur. olmaması yeğlenir tabii ki. Yaşanan ve kısmen basına yansıyan olaylar, parti içinde her yönüyle ele alınacaktır. Burada Sayın Genel Başkanımızın kırgınlık ve kızgınlık yaşayan partililerle görüşüyor olması değerlidir. Herkesin iyi niyetli gayretleri olmuştur. Hata insanlar için. Büyüyecek bir sorun yok diye düşünüyorum.”

VİCDANIM RAHAT OLAYIM İSTİYORUM

İYİ Parti'de siyaset yapmaktan memnun musunuz?

“Siyaseti neden yaptığıma vakıfım ve vicdanım rahat olayım istiyorum. Parti içinde ya da il bazında mustarip olduğumuz noktalar var tabi. Bazen arkama dönüp kimse yok gibi hissediyorum. Oysa kalabalık bir aileyiz ve partiler ekstra güçtür. Kurumsal kimlik etkinlik anlamında değerlidir. Kişilerin hatalarını kurumlara yükleyemeyiz. Tabi partime de katkı vermek anlamında parti kimliğinin il bazında daha sahiplenilmesini beklerim. İnsani değil ancak işin doğasına uygun bir beklenti bu. Tam manasıyla her şey yolunda diyemem, dersem sanırım ben, ben olmam.”

YAKIN ZAMANDA BEKLEMiYORUM

Şehir içi dolmuş dönüşümü bir türlü hayata geçmiyor. Bu konuya yorumunuz ne olur?

“Burada tek bir nokta yok tabi. Oda, Belediye, şoförler, halk derken araç sahipleri, model, tedarik ve finansman boyutu var bu konunun. Birkaç noktada özellikle pandemi ile oluşan durağanlık, fiyat artışları, finansman sıkıntısı süreci uzattı. Yakın zamanda ciddi bir karar, değişim beklemiyorum ancak piyasa şartlarına bağlı olarak belirlenecek süreç içinde bu dönüşüm mutlaka gerçekleşecektir. Alınan karardan öte araçların durumu, milletimizin talebi bu değişimi geri dönülmez bir karar kılmıştır.”

HEDEFSİZ OLMAZ

Bundan sonraki siyasi hedefiniz nedir?

“Siyaset hedefsiz olmaz. Biz bu millet ve memleket için siyaset aracılığıyla bir şeyler yapmak istiyoruz. Yarına dönük hesaplar, hedefler bugünden konu olmaz. Çünkü bugün gün, aldığımız sorumluluğun hakkını en iyi şekilde vermektir. Sonrası, sonranın işidir. Ve talep eden değil talep edilen noktada olmayı kişilikli siyaset anlayışıma, hedefime uygun görüyorum. Partimiz, milletimiz nerede olmamızı isterse, nerede etkin olacağımıza ve daha faydalı işler yapacağımıza inanırsa, orada oluruz.” BORÇLANMAYA KARŞI DEĞİLİM

Belediyelerin aşırı borçlanmasını nasıl karşılıyorsunuz?

“Temelden ve usul olarak belediyelerin borçlanmasına karşı değilim. Çünkü belediyeler hizmet kurumlarıdır ve zaruret durumlarında ya da ihtiyaca binaen borçlanmak zorunda olabilirler. Hatta kâr amacı bile güderek yeni yapılarıyla oluşan, oluşturulan şirketler üzerinden birtakım borçlanmalara ihtiyaç duyabilirler. Ancak bu usul onayı esasa bağlıdır. Neden alınıyor bu borçlar, nere harcanıyor, verimlilik- karlılık nedir ya da şeffaflık var mı? Yine burada ortak akıl, liyakat vurgusu yapmalıyım. Bazen öyle bir noktaya öyle bir borçlanmayla işe kalkışılıyor ki aklımız, insafımız, imanımız, vicdanımız almıyor. Ortahisar’ın tünel akvaryum, Beşikdüzü’nün teleferik, Büyükşehir’in katlı otopark denerek başlanan ama çok da ne olduğu anlaşılmayan binaları gibi. Maalesef istihdam alanına dönüştürülen, siyasetin işe yerleştirme noktasına dönen belediyeler bugün borç alarak maaş öder durumdalar. Özetle nasıl becerdiyseler becerdiler, belediyeler rasyonellikten uzak, rantabl olmayan, birilerinin proje, kiminin hizmet, birkaç kişinin de yatırım dediği ucube betonlara harcanan bedeller, hesapsız işler yüzünden belediyeler batmış durumdadır.”

 

Son Güncelleme: 16.10.2020 10:55
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.