Milli Eğitim Bakanına Trabzon'dan karne

Eğitim Sen Trabzon Şube Başkanı Engin Nur, 2020-2021 Eğitim Öğretim yılının ilk yarısı sona ermesi dolayısıyla bir basın açıklaması yatı

Milli Eğitim Bakanına Trabzon'dan karne

Eğitim Sen Trabzon Şube Başkanı Engin Nur, 2020-2021 Eğitim Öğretim yılının ilk yarısı sona ermesi dolayısıyla bir basın açıklaması yatı

22 Ocak 2021 Cuma 16:11
Milli Eğitim Bakanına Trabzon'dan karne

Eğitim Sen Trabzon Şube Başkanı Engin Nur, 2020-2021 Eğitim  Öğretim yılının ilk yarısının sona ermesi dolayısıyla bir basın açıklaması yatı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a bir karne hazırlayan Eğitim Sen Trabzon Şubesi adına konuşan Nur, 2020-2021 eğitim öğretim yılının ilk yarısı sonu itibariyle halen eğitim-öğretim kurumlarının fiziki ve altyapı sorunlarının devam etmesi, okulların fiziki yapısının pandemi koşullarına göre düzenlenmesinde eksiklikler olması, öğretmen ve yardımcı hizmetli kadrosu düzeyinin ve eğitim bütçesinin yüz yüze eğitimin başlaması için yeterli olup olmadığı en önemli tartışma konuları olarak öne çıkmaktadır.

Başlatılan aşı çalışmasında sıranın ne zaman öğrencilere ve eğitim emekçilerine geleceği ise tam bir muammadır. MEB, başlayan aşı sürecinde öğrencilerin, velilerin ve eğitim emekçilerinin taleplerini duymamazlıktan gelmeye devam etmektedir. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk “İkinci yarıyılda yüz yüze eğitimi başlatma yönünde ilkesel bir yaklaşıma sahibiz” açıklaması yaparken bile eğitim bileşenlerinin görüşlerine başvurulmamış, demokratik katılım mekanizmaları işletilmemiştir. Bu durum, eğitim öğretim yılının ikinci döneminde de biriyle çelişen kararlar alınarak, eğitimin içinden çıkılmaz bir hale sokulacağının ve öğrencilerimizin geleceği ile oynanacağının göstergesidir. Bu nedenlerdeki MEB 1. Dönem itibarıyla karne notları zayıflarla doludur.

-Milli Eğitimin temel amaçlarını gerçekleştirme – Zayıf

- Eğitimde fırsat eşitliğini sağlama – Zayıf

- Nitelikli bilimsel laik kamusal eğitimi gerçekleştirme başarısı – Zayıf

- Eğitim emekçilerinin sorunlarını çözme başarısı – Zayıf

- Pandemi sürecinde öğrencilerin uzaktan eğitime erişimini sağlama başarısı – Zayıf

- Yüz yüze okullarımızda eğitimin koşullarını hazırlama başarısı – Zayıf

- Öğretmen öğrencilerin aşı yapılması başarısı - Zayıf

2020-2021 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde yüz yüze eğitimi başlatmayı düşünenler, demokratik katılım mekanizmaları oluşturmalıdır. Eğitim emekçilerinin aşı takvimindeki yeri gözden geçirilerek bir an önce kamuoyuna açıklama yapılmalı ve yeni döneme başlanmadan eğitim emekçilerine öğrencilerimize yönelik aşılama çalışmalarına başlanmalıdır.

2020-2021 eğitim öğretim yılının ilk yarısında eğitim alanında yaşanan gelişmeler, MEB’in eğitimin yapısal sorunlarına yönelik somut ve çözüme dayalı politikalar geliştirmek için gerekli adımları atmadığını göstermiştir. Pandemi nedeniyle uygulanan uzaktan eğitim ile ilgili sorunların çözümü için gerekli adımların atılmadığı, eğitime erişimde yaşanan sorunlar başta olmak üzere eğitimde dayatmacı politikaların sürmesi nedeniyle öğrencilerin ve öğretmenlerin mutsuz olduğu, eğitim sürecinde bilimsel laik kamusal eğitimin zaten sorunlu olan niteliğinin daha da kötüleştiği, öğretmenlerin esnek, güvencesiz ve angarya çalışmaya zorlandığı bir eğitim sisteminin başarılı olması mümkün değildir. Kamusal eğitim, siyasal iktidarın ve bir bütün olarak devletin ekonomik ve demokratik talepleri karşılaması için zorlandığı, eğitim hizmetinin herkes için eşit, parasız, nitelikli ve ulaşılabilir olmasını ifade eden bir kavramdır. Bir ülkede herkesin eşit koşullarda yararlanabileceği bir eğitim hakkından bahsedebilmek için eğitimin fiziksel ve ekonomik yönden de erişilebilir olması gerekir.. Eğitim sisteminde yaşanan sorunlar, elbette ülkedeki ekonomik, toplumsal ve siyasal alanda yaşanan gelişmelerden ayrı ve bağımsız değildir. Her geçen gün daha fazla piyasa ilişkileri içine çekilen, okulöncesinden üniversiteye kadar bilimin ve laikliğin değil, milliyetçiliğin, ayrımcılıkların ve inanç sömürüsünün referans alındığı bir eğitim sisteminde eğitim ve bilim emekçileri olarak kamusal, bilimsel, demokratik, laik bir eğitim hakkı için mücadelemizi kesintisiz sürdüreceğiz.

Son Güncelleme: 22.01.2021 19:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.