Ortahisar benim sevdam

Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç “Ortahisar Belediyesi kurucu başkanı olarak Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle yeniden aday gösterildik. Benim sevdam dediğim Ortahisar’a hizmet etmek benim için şereflerin en güzelidir. Ortahisar’ı daha güzel hale getireceğiz”

Ortahisar benim sevdam

Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç “Ortahisar Belediyesi kurucu başkanı olarak Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle yeniden aday gösterildik. Benim sevdam dediğim Ortahisar’a hizmet etmek benim için şereflerin en güzelidir. Ortahisar’ı daha güzel hale getireceğiz”

11 Şubat 2019 Pazartesi 10:51
Ortahisar benim sevdam

Halkımızın sevgisi ile yeniden aday olduğunu belirten Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç, “Mart 2014 Yerel seçimleriyle başkanlık koltuğuna oturduğumuz Ortahisar Belediyemizde ilk dönemimizin sonuna geldik. Ama bu aynı zamanda yeni bir sürecin başlangıcına işaret, nihayete eren bir süreç değil... Ortahisar Belediyesi kurucu başkanı olarak AK Parti Genel Merkezimiz ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın tensipleriyle yeniden aday gösterildik. Halkımızın ve kent paydaşlarımızın bize olan teveccühü, sevgisi bizim tekrar aday gösterilmemizi sağladı” dedi.

“İşte bu noktada biz de elimizden gelen gayreti ortaya koyarak halkımızın bize yüklemiş olduğu sorumluluğu layıkıyla yerine getirmek için çalışacağız.”

YENİ BİNA 1 AY İÇERİSİNDE

Genç, “Kendimize ait müstakil bir belediye hizmet binasının olmasını çok arzuluyorduk. Büyükşehir ile aynı hizmet binasını kullanmak hizmetlerimiz açısından bir takım zorluklara ve karışıklıklara neden oluyordu. Bu nedenle biran önce kendimize ait müstakil bir belediye binası için harekete geçtik. Ve TOKİ'den satın aldığımız Pazarkapı'da belediye binamızın temelini attık. Vizyon projelerimizden olan belediye hizmet binamızın şu anda %95'i tamamlanmış durumda. Binamız hızla yükseliyor. Projenin çevresinde yer alan sosyal donatı alanları, yeşil alanlar, Toplamda 38 milyon TL'ye mal olacak. İnşallah birkaç ay içinde buraya taşınmayı hedefliyoruz.

YENİ BİR CAZİBE MERKEZİ

Çok yönlü bir hizmet binası olacak. İçinde tiyatro ve konferans salonlarının yer aldığı, kültür ve sanat etkinliklerinin düzenlenebileceği Ortahisar'ımızı en güzel şekilde temsil edecek bir hizmet binası inşa ediyoruz. Tabi bu alanda kaymakamlık binamız da yapılıyor. İlçe merkezinin tam ortasında bulunan bu alan bittiğinde şehrimizde Meydan Parkı'na alternatif yeni bir cazibe alanı oluşacak. Projemizin ilerleyen safhalarında şu anda kapanmış durumda olan Zağnos Deresi'ni tekrar yüzeye çıkarmayı amaçlıyoruz. Burada bir meydan yapmayı düşünüyoruz. Ticaret ve konut alanları, sosyal donatı ve yeşil alanlar olacak. İnşallah projemizi ilerleyen yıllarda Ticaret Odası'na kadar genişleteceğiz. Diğer taraftan Pazarkapı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi'nin 2. etabı kapsamında yapılacak olan ticaret ve konut alanlarımızın inşaatı devam ediyor. Sosyal donatı alanları, Zağnos Deresi'ni temsilen yapacağımız su havuzuyla birlikte çok güzel bir mekan olacak. “

EKOPARK BÖLGENİN İLKİ

Genç, “Ekopark, vatandaşlarımızın yaz kış uğrak mekanı haline geldi. On iki bin metrekarelik alana kurulu olan parkımız vatandaşlarımızın yeni dinlenme ve eğlenme mekanı oldu. Buraya gelen vatandaşlarımız her fırsatta böyle bir projeyi yaptığımız için teşekkürlerini iletiyorlar. Memnun bir şekilde buradan ayrılıyorlar. Parkımızla birlikte sahile canlılık ve hareketlilik geldi. Yeşil ile iç içe cıvıl cıvıl bir mekan... İçinde her yaş grubundan insana hitap edebilecek üniteler var. Çocuklar burada çevreyi, toprağı ve bitkileri tanıma fırsatı bulacak. Yalın ayakla gezilen bir yürüyüş yolu var. Burada direk toprakla temas ederek negatif enerjinizi üzerinizden atıyoruz. Özellikle çocukların çok rağbet ettiği bir alan oldu. Yaşlılarımızın da burada rahatlıkla dinlenebileceği ve sohbet edebileceği ahşap oturma kulübeleri var. Uzun boylu çam ağaçları arasında kafanızı dinlendirebileceğiniz orman havasında bir alan. Diğer yandan gençlerimiz için de bir buluşma noktası ve keyifle zamanlarını geçirebilecekleri bir yer olma özelliğine sahip. Parkımızın içinde yürüyüş yolları, havuz, ahşap oturma yerleri, büfeler, kamelyalar ve bir adet serender yaptık. Çok güzel, insanı içine çeken yılın her zamanı canlı kalabilecek bir yer oldu. Tema olarak da alışılagelmişin dışında çok farklı bir yer oldu. Zira bizim temel hedeflerimizden biri de Ortahisar'ı daha yeşil, nefes alanlarının olduğu bir hale getirmek... Bu da bu amaca yönelik bir projemizdi.”

“Ortahisar'ı mevcudundan daha iyi, daha güzel bir hale getireceğiz. Bu şehrin kangren haline gelmiş ulaşım ve otopark sorununu Büyükşehir belediyemizle el ele vererek kökünden çözmek için projeler geliştireceğiz. “

TÜRKİYE’NİN İLK TÜNEL AKVARYUMU

Genç, “ Tünel Akvaryum Projesi, Türkiye'de hatta belki de dünyada ilk olma niteliğinde oluşan proje. Deniz şehriyiz ama maalesef birkaç balık türü dışında hiçbir balığı tanımıyoruz. Yapacağımız akvaryumla vatandaşlarımızla her türlü deniz canlısını buluşturacağız. Ve deniz canlılarıyla ilgili insanlarımızda bir bilinç ve farkındalık oluşturacağız. Akvaryum'un tünel açma kısmının inşasını tamamladık. Akvaryum kısmının ihalesiyle ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Bu projemizi gerçekten çok önemsiyoruz. Deniz şehri olan Trabzon'da bir tane deniz canlıları ile ilgili bir akvaryum yok. İnşallah projemizle bu büyük eksikliği gidermiş olacağız. Projemizi hayata geçirdiğimizde sadece Ortahisar için değil Trabzon şehri için de simge bir proje olacak. Bölge illerimiz arasında bir farklılık yaratmış olacağız. Türkiye'de ilk defa yeraltında bir akvaryum yapılacak. Dünyada da sanırım yeraltından yapılan tünel şeklinde bir akvaryum yok... Zağnos ve Tabakhane vadilerini 196 metre uzunluğunda 16 metre genişliğinde bir tünelle yeraltından birleştirdik. Turistleri şehir içine çekecek ve şehir içinde daha çok zaman harcamalarını sağlayacak bir nitelikte. Bu proje ile ayrı bir çekim, ayrı bir cazibe merkezi oluşturacağız. Şehre gelen ziyaretçinin bu şehirde kalmasını, yaşamasını, şehir içine girmesini istiyoruz.”

İPEKYOLU PROJESİ TURİZM CAN KATACAK

Genç, “Ortahisar'ımızın yukarı kesimlerinde Mağmat Boğazı diye adlandırılan en hakim noktada doğa harikası bir yer... Her tarafı görebiliyorsunuz... Çok seyirlik bir noktada bulunuyor. Bu projeyi doğayla bütünleşen ama asla doğaya zarar vermeyen, bu güzel tabiatla insanları buluşturmayı amaç edinen bir proje olarak tasarladık. İnşallah, 31 Mart'tan sonra göreve geldiğimiz zaman bu projemizi hayata geçireceğiz. Burada 600 dönümlük mera alanı Tarım Bakanlığı tarafından belediyemize tahsis edildi. Kendilerine bir kez daha buradan çok teşekkür ediyorum. Tabi burada amaç turizm çeşitliliğini artırarak şehrimizde turistlerin daha çok zaman geçirmesini ve daha çok para harcamasını sağlamak. Gelen turist bizden çeşitlilik istiyor. Farklı şeyler yapmak istiyor. Siz de belediye olarak turistlerin memnuniyetini artırmak için bu tür projeleri yapmalısınız. Yoksa turistler başka yerlere gider. Bu alan zaten, DOKAP eylem planında da turizm alanı olarak belirlenmişti. O nedenle bu alanlarda herhangi bir konut yapılaşması asla olmayacak. Sadece gezi alanları, spor tesisleri, seyir terası, yürüyüş yolları, parkurlar, piknik ve sosyal donatı olanları olacak. Yöre halkının tarım ve hayvancılık ürünlerini satabileceğe mekanlar olacak. Böylece burada bir ekonomik değer yaratmış olacağız. Belki de Trabzon'da en çok gidilen, en çok ziyaret edilen bir yer olacak. Bu projemizi halkımızın da fikirlerini alarak gerçekleştirmek istiyoruz. Bu amaçla şehrimizin paydaşları olan sivil toplum örgütleriyle, yöre halkıyla istişare toplantıları yaptık ve bundan sonra da yapacağız. İpekyolu Projesi turizme can katacak. Yöre halkı da bütün Trabzon'da bundan kazançlı çıkacak. Bu konuda vatandaşlarımız müsterih olsun. Asla onların istemediği ve itiraz ettiği bir şeyi onlara rağmen yapmayız.”

TARİHİ KEMERALTI IŞIL IŞIL OLDU

Genç, “ İstanbul'da Kapalı Çarşı ne ise Trabzon'da da Kemeraltı Çarşısı odur. Osmanlı'da burası Suk-i Sultani diye, yani Sultanlar Çarşısı olarak anılırdı. Trabzon'un en önemli tarihi çarşılarından olan Kemeraltı Çarşısı'nı eski dokusuna uygun olarak yeniden yapılandırdık. Kemeraltı Sokak Sağlıklaştırma Projesi adını verdiğimiz projemizin 1. etabını tamamladık. Kültür Bakanlığımıza biz daha önceden projemizi sunmuştuk. Ve Bakanlığımız, hiçbir para talebinde bulunmadan projemizin 2. ve 3. etabını yapmaya hazır olduklarını beyan ettiler. Bundan gayet mutlu olduk. Şimdi çok yakında bakanlığımız 2. ve 3. etap için çalışmalara başlayacak. Kemeraltı ve Semerciler Çarşısı Trabzon'un tarihi olmasının yanında ticaretin kalbinin attığı yerdi. Her iki caddemizi tarihi değerlerine uygun olarak yeniden ele alıyoruz. Projemiz sayesinde Kemeraltı'nın tarihi hüviyeti daha da artarak devam edecek. Ve bittiğinde projemizi turizmin hizmetine kazandıracağız. Artık dünyada bu tür tarihi çarşılar önem kazanmakta. Turist geldiği zaman ilk gezdiği yerler şehrin tarihini anlatan, kültür ve sanatını yansıtan mekânlar. Bu projemiz de bunu sağlayacak. Bitmesiyle birlikte, yöremize ait bakırcılık, kazaziye, telkari, kuyumculuk gibi sanatlarının hepsini kapsayan ürünlerin üretildiği ve teşhir edildiği bir çarşılar zinciri kazanmış olacağız. Bedesten, Alacahan'a içine alan projemiz, buradan Atapark'a ve Zağnos Vadisi'ne ulaşacak. Ve Pazarkapı'da yaptığımız belediye hizmet binamızla bütünleşen ve birbirlerini tamamlayan projeler silsilesi olacak.”

sonnokta gazetesi

Son Güncelleme: 11.02.2019 11:44
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.