Ortahisar Entegre Su Projesi AB heyetiyle masaya yatırıldı

Trabzon’un Ortahisar ilçesinde 51 mahallenin içme suyu şebekesini yenileyecek olan Ortahisar (Trabzon) Entegre Su Projesinin değerlendirme toplantısı, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı DR. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ve AB Türkiye Delegasyonun katılımıyla gerçekleştirildi.

Ortahisar Entegre Su Projesi AB heyetiyle masaya yatırıldı

Trabzon’un Ortahisar ilçesinde 51 mahallenin içme suyu şebekesini yenileyecek olan Ortahisar (Trabzon) Entegre Su Projesinin değerlendirme toplantısı, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı DR. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ve AB Türkiye Delegasyonun katılımıyla gerçekleştirildi.

21 Ocak 2018 Pazar 14:52
Ortahisar Entegre Su Projesi  AB heyetiyle masaya yatırıldı

Avrupa Komisyonuna yapılan hibe finansman başvurusu kapsamında AB heyeti ve Bakanlık yetkilileri, bir hafta boyunca Trabzon’da çeşitli incelemelerde bulundu. 15 Ocak Pazartesi günü şehre gelen heyet, saha incelemelerini tamamlandı. Heyetin Trabzon’daki temaslarının son gününde değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, TİSKİ Genel Müdürü Recep Köksal, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı AB Yatırımları Dairesi Başkanı İsmail Raci Bayer, AB Türkiye Delegasyonu Heyeti, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Vedat Çiftçi ile DSİ ve müşavir firma yetkililerinin hazır bulunduğu toplantıda proje ayrıntılarıyla değerlendirmeye tabi tutuldu.

BAYER: YÖNETTİĞİMİZ EN BÜYÜK PROJELERDEN BİRİ

Toplantının açılışında Ortahisar (Trabzon) Entegre Su Projesi hakkında bilgilendirmede bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı AB Yatırımları Dairesi Başkanı İsmail Raci Bayer, “Bu proje şimdiye kadar yönettiğimiz projeler içinde büyük bir proje olarak yer alıyor. Belediyemiz tarafından erken yola çıkıldığı için önemli oranda yol alındı” dedi. Bayer, “Projemiz, 765 km içme suyu şebekesi inşası, 26 km isale hattı inşası, depo ve ilgili terfi merkezlerinin inşası ve rehabilitasyonu, pompa istasyonları inşası ve rehabilitasyonu, skada sistemin kurulması, bunun yanında diğer yapıların ve ekipmanların kurlumu olmak üzere 70.7 milyon EURO maliyetli dev bir projedir. Hibe oranı uzmanlarımızca belirlenecek olup şuanda yüzde 63,1 AB hibesi masadır ancak bu ziyaretten yapılacak revizyonlarla bu orana son hali verilecektir. Burada hatırı sayılır oranda ulusal katkımız var. Yüzde 14,8’i Bakanlık hibesi öngörülmektedir. Proje maliyetinin geri kalan kısmı ise Belediyemiz tarafından İLBANK kredileriyle karşılanacaktır” diye konuştu.

KÖKSAL: 2012’DEN BERİ BU PROJEYİ ÇALIŞIYORUZ

Toplantıda AB Delegasyonuna seslenen TİSKİ Genel Müdürü Recep Köksal ise projenin Ortahisar için önemine dikkat çekti. Köksal, “2012 yılından itibaren üzerinde çalışılan bir projenin hafta başından bu yana teknik değerlendirme çalışmalarını gerek arazide, gerek ofis çalışmalarında değerlendirmektesiniz. İklim değişikliğinin etkilerinin ağır şekilde hissedilmeye başlandığı son yıllarda Ortahisar için geliştirilmiş olan içme suyu projesi büyük önem haizdir. Biz umuyoruz ki bu proje ile birlikte bizim ihtiyaçlarımızı, sorunlarımızı, imkânlarımızı değerlendirecek ve buna göre bir karara varmış olacaksınız” ifadelerini kullandı.

AB: PROJE BRÜKSEL’DE DE İNCELENECEK

Ortahisar (Trabzon) Entegre Su Projesi Değerlendirme Toplantısında, TİSKİ Genel Müdürlüğü yetkililerince sunumu yapılan proje ayrıntılarıyla değerlendirmeye tabi tutuldu. AB Türkiye Delegasyonu yöneticisi Asuman Özaltay, proje başvurusunun Bakanlık tarafından Kasım sonunda yapıldığını hatırlattı. Saha ziyaretlerinin önemine dikkat çeken Özaltay, “Projenin gerekliğini hepimiz gördük. Coğrafyadan dolayı sizin zorluklarınız var. Mevcut sistemi anladık. Gerçekten bir yenilemeye ihtiyacınız var. Bunu anladık, gördük. Proje büyük proje olduğu için bizim bağlı olduğumuz genel müdürlükte, Brüksel’de de incelenecek” şeklinde konuştu. AB Türkiye Delegasyonu üyeleri proje hakkındaki görüş ve önerilerini sırasıyla dile getirdiler.

GÜMRÜKÇÜOĞLU: BU PROJE SORUNLARA SON VERECEK

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu değerlendirme toplantısının ardından yaptığı açıklamada uzun yıllardır üzerinde çalıştıkları projenin Trabzon şehir merkezi için ciddi önem arz ettiğini söyledi. Bu projenin sahaya tatbik edilmesiyle içme suyundaki kayıp kaçak oranının minimize edileceğini, sık sık yaşanan arızaların ve su kesintilerinin son bulacağını belirten Gümrükçüoğlu, başta enerji olmak üzere birçok alanda ciddi şekilde tasarruf sağlanacağını da sözlerine ekledi.

ORTAHİSAR (TRABZON) ENTEGRE SU PROJESİ

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun, Trabzon İl Belediyesi Başkanı olduğu dönemde hazırlığına başladığı ve Bakanlık koordinasyonunda hazırlıkların tamamlanmasıyla AB’ye finansman başvurusu yapılan Ortahisar (Trabzon) Entegre Su Projesinin toplam maliyeti 318 milyon TL (70.7 milyon Euro) olarak tahmin ediliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda hazırlanan proje, IPA 2 dönemi kapsamında finanse edilmek üzere Avrupa Komisyonuna finansman başvurusu yapıldı. 70.7 milyon Euro maliyetli projenin yüzde 63.1’ine denk gelen 40.5 milyon Euro’luk kısmı AB hibesi olarak talep ediliyor. Proje maliyetinin yüzde 14.8’inin Bakanlık hibesi, yüzde 22.1’inin ise İLBANK kredisi olarak karşılanması planlanıyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.