Pazarkapı'da tarih yeniden canlanacak

Ortahisar Belediyesi ile DOKA ( Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı) 'Pazarkapı Kentsel Tasarım Projesi' kapsamında ortaklaşa Pazarkapı Mahallesi'nde bulunan 6 tarihi binayı aslına uygun olarak rekonstrüksiyon projesiyle yeniden yapacak.

Pazarkapı'da tarih yeniden canlanacak

Ortahisar Belediyesi ile DOKA ( Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı) 'Pazarkapı Kentsel Tasarım Projesi' kapsamında ortaklaşa Pazarkapı Mahallesi'nde bulunan 6 tarihi binayı aslına uygun olarak rekonstrüksiyon projesiyle yeniden yapacak.

16 Kasım 2018 Cuma 13:26
Pazarkapı'da tarih yeniden canlanacak

Ortahisar Belediyesi ile DOKA ( Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı) 'Pazarkapı Kentsel Tasarım Projesi' kapsamında ortaklaşa Pazarkapı Mahallesi'nde bulunan 6 tarihi binayı aslına uygun olarak rekonstrüksiyon projesiyle yeniden yapacak.  Proje çerçevesinde Ortahisar Belediyesi ile DOKA arasında protokol imzalandı. Protokolü Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç ile DOKA Genel Sekreteri Onur Adıyaman imzaladı.

TARİHİ MAHALLE ORTAYA ÇIKACAK

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç,Pazarkapı Mahallesi sınırları içerisinde Zağnos Vadisinin kuzeyinde kalan alanda Ortahisar İlçe Kaymakamlığı, Ortahisar Belediye hizmet binası ile ticaret ve konut birimlerini kapsayan kentsel tasarım projesine paralel rekreasyon çalışması yapıldığını söyledi. Söz konusu alanda Ortahisar Belediyesi uhdesinde olan 6 adet tescilli tarihi binanın bulunduğunu belirten Başkan Genç,  bu binalardan 5 tanesinin zamana direnemeyip yıkıldığını söyledi. Genç, yıkılan 5 binaya  Ortahisar Belediyesi tarafından rekonstrüksiyon yapılacağını kaydetti.  Başkan Genç, "Tescilli tarihi binalardan Ahmet Arslan Evi'ni ilk etapta 'Aşhana’ Karadeniz Yemek Kültürünü Yaşatma Projesi'yle restorasyon yaparak gün yüzüne çıkaracağız. Kent tarihinde ilk merkezlerinden biri olan ve tarihi evleri ile meşhur Pazarkapı Mahallesi, Trabzon'un yaşamına ışık tutan önemli sivil mimarlık örneklerine sahip. Alanın batısında Hoca Halil Camii (Kalkanoğlu) , güneyinde Molla Siyah Cami, doğusunda Hacı Arif ve Tophane Hamamı, kuzeyinde ise Sekiz Direkli Hamam yer alıyor. Buradaki tarihi mekanlara işlevsellik kazandırmak için restorasyon yaparak ilçemize Sultan Ahmet gibi tarihi bir alan kazandırmış olacağız." dedi.

YAPILARA İŞLEV KAZANDIRACAĞIZ

Zağnos Kentsel Dönüşüm Alanının 10 Nolu Ek Protokol ile 09.02.2012 tarihinde Ortahisar Belediyesi'ne tahsis edildiğini ve tapu işlemlerinin sürdüğünü belirten Başkan Genç, "Tarihi yapı; Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulunun 04.09.1985 tarih ve 1426 sayılı kararı ile kültür varlığı olarak tescil  edildi.   Ayrıca;  Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Kurulunun 20.04.2016 tarih ve 2823 sayılı kararı ile 'Korunması Gerekli II. Grup Taşınmaz Kültür Varlığı' şerhi verilen tarihi eve restorasyon projesi ile yeniden işlev kazandıracağız." dedi.

GELENEKSEL MUTFAK YAŞATILACAK

Başkan Genç, "Pazarkapı Mahallesi, Mısırlıoğlu Sokak, F43D25D3A pafta, 96 ada, 16 parselde yer alan tescilli taşınmazın; kentsel dönüşüm alanı içinde konumu ve tarihi yapısıyla kentin siluetinde önemli bir yer tutuyor. Kentin en eski yerleşim yerlerinden olan ve tarihi evleri ile meşhur Pazarkapı  Mahallesi'nin sivil mimarlık örneği durumdaki yapının, yapılacak olan restorasyon çalışmalarıyla özgün kimliğine kavuşturarak turizme kazandıracağız. Böylece kentin siluetine katkıda bulanacak olan 'Aşhana Projesi' Ortahisar Ganita-Ayasofya Kültür aksında turizme destekleyici yeni odak noktası olacak. Ayrıca; unutulan yemek kültürümüz, eşsiz tarihi güzelliklerimiz ile birlikte (Karalahana sarması, laz böreği, pide, kuymak, sütlaç...vb.) yaşatılacak. Ve geleneksel üretim metoduna uygun olarak Türk Patent Kurumundan coğrafi işaret verilecek olan tarihi bina restorasyon çalışmamızla vatandaşlarımızla hizmet verecek." diye konuştu.

ÖNEMLİ BİR BOŞLUĞU DOLDURACAK

Türkiye’nin yemek zenginliğinin henüz yavaş yavaş dünyada keşfedilmeye başlandığını belirten DOKA Genel Sekreteri Onur Adıyaman, Ortahisar Belediyesi tarafından yürütülecek olan “Ashana Evi Karadeniz Yemek Kültürünü Yasatma Projesi”nin bu anlamda önemli bir boşluğu dolduracağını söyledi.Bölgemizin yemek kültürü bakımından oldukça zengin olduğunu dile getiren Adıyaman, “Yemeklerin hazırlanışında kullanılan malzemeler, yaşam stili, coğrafyası, insanları ve gelenekleri ile keşfedilmeye başlayan Bölgemiz, yemek turizminin merkezi olma potansiyeline sahiptir. Önemli olan bu sınırsız potansiyeli en iyi şekilde değerlendirebilmek ve dünya turizm endüstrisine en iyi şekilde tanıtabilmektir. İşte Ortahisar Belediyesi tarafından yürütülecek olan bu proje ile Karadeniz Yemek Kültürünün hak ettiği ilgiye kavuşacağına inanıyorum” diye konuştu.

Son Güncelleme: 16.11.2018 13:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.