Rektör Çuvalcı; 1 Yıllık icraat dönemini anlattı

KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, KTÜ Soysal Tesisleri’nde basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Rektör Çuvalcı; 1 Yıllık icraat dönemini anlattı

KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı, KTÜ Soysal Tesisleri’nde basın mensuplarıyla bir araya geldi.

08 Ekim 2021 Cuma 13:18
Rektör Çuvalcı; 1 Yıllık icraat dönemini anlattı

Toplantıda üniversitenin gelişimi ve icraatları ile ilgili önemli bilgiler veren KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı “Hedeflerimizi online olarak takip ediyoruz. Öğrenci sayımızda Trabzon Üniversitesi’nin ayrılışıyla düşüş oldu. 2021-22 yılı ile 31.937 öğrenci var.'' dedi.

''2016 yılnda 58.361 öğrencimiz varken şu an 31. 937’dir''

"12 fakülte 6 ensitütü, 1 yüksek okul 8 meslek yüksekolu öğrencimiz var. 95 farklı ülkeden öğrencimiz var. Asya 1149, Avrupa 93, Afrika 208, Amerika’dan 8 öğrencimiz var. Mezun öğrencimiz ise 8510’dur. Pandeminin de bunda etkisi var. Mezun sayımız ise toplamda 845’dir. Bir öğretim üyesine düşen öğrenci sayımız 33, öğretim üyesi ve öğretim görevlisine düşen öğrenci sayısı ise 26’dır. Öğretim elemanına düşen öğrenci sayısı ise 14’dür. 2021 itibariyle 456 profesör, 370 dr. öğretim üyesi, 270 öğretim görevlisi, 951 araştırma görevlisi toplamda da 2216 akademik personelimiz var. 2021 yılında açılan TÜBİTAK proje sayısı 18, devam eden 46, Bu projelerden gelen tutar, 3.888.156 bin TL, Eylül ayı ile devam eden 7. 285.761 TL, AB projesi 2021 yılında açılan 1, devam eden ise 8 projemiz var. Akreditasyon kurumuna başvurduk, bütün birimleri akredite etmek istiyoruz bu da kabul edildi. Bütün birimleriyle akreditasyon başladı. Yakın bir tarihte bitecek, eğitim öğretim olsun, diğer üniversitelerden bir adım öne geçeceğiz.  21 üniversiteden bir tanesi kabul edildi bu da biziz. Kapalı otopark yapılıyor. Hastanenin böyle bir problemi var, birkaç ay içinde bitirmek istiyoruz. Diş Hekimliği fakültesi bitecek, çocuk hastanesi önem verdiğimiz hastane bu yıl ek ödenek aldık. Seneye de 40 milyon TL civarında ödenek var. 2022 sonunda inşaatı bitirip başlamayı düşünüyoruz."

1 yıl içinde Ebelik bölümü, Egzersiz Spor bölümü, Moda Tasarımı, Bilgisayar Teknolojisi, Kadın Aile Çalışmaları, Adli Bilimler Tezi, Biyofizik, Afet Tıbbi Doktora Programı, Yazılım Mühendisliği, Biliişim Sistemleri birimler açtık. 1 yıl içinde Araştırma Oryantasyon Programı, KTÜ Vakfı ve Farabi Hastanesi ile ilgili çalışmalar yaptık. Farabi Dergisi yayın hayatına başladı, SMS entegrasyonu gerçekleştirildi. Koordinasyon kurullları oluşturuldu. Sağlık turizmi birimi kuruldu. PET-CT Cihazı, Kardiyopulmer, Rehabilitasyon ünitesinin açılış töreni gerçekleşti. Çocuk kemik iliği nakli merkezi kuruldu. Radyasyon onkolojisi kliniği yenilendi. Yenidoğan ünitesi ve doğumhane yenilenmesi inşaatına başlandı. Acil ve poliklinikler önünde hasta bekleme alanı oluşturuldu. Çamaşırhane ve strerilazasyon üniteleri modernize edildi. Yoğun bakım, poliklinik, web sitesi aktif hale geldi. 1 yıl içinde kliniğimizde en son radyoterapi tedavi teknolojilerinden birisi olan Hexapod masa teknolojisi ile tedavi öncesi rotasyonel düzeltmeler dahili hesaplanan tüm hasta pozisyonları düzenlemeleri kolaylıklıkla yapabilecek yüksek hasassiyetle uygulanabilecektir.

KTÜ FARABİ'DE 10 BİNLERCE HASTAYA OPERASYON!

Hastanemiz Nükleer Tıp Anabiim Dalı bünyesinde bulunan PETCT ünitesi E Blok binasında bulunmaktadır, mimari tasarımı özel yapılan ünitede radyasyon maruziyetini minimuma indiren bölünmüş üniteler, çocuk hastalar için özel dekore edilmiş oda gibi pek çok yenilikler mevcut.  KTÜ Farabi Hastanesi Çocuk Kemik İliği Nakli Merkezi, Pediatrik, Hematoloji Ana Bilim Dalı bünyesinde kurulmuş ve faaliyetlerine başlamış bulunmaktadır. Merkezde kritik öneme sahip olan çocuk kan hastalıkları tedavilerinin yürütülmesi planlanıyor. Merkez aynı anda 4 çocuk kemik iliğini tedavisi verebilme kapasitesine sahiptir. 3 boyutlu tasarım ve üretim yöntemleriyle implant üzerine kurulan araştırma merkezi faaliyetlerine başladı. “Seçiçi Lazer Ergitme” cihazı ile ilgili kurum ve eğitim süreci tamamlandı ve diş altyapı üretimine başlandı. 1 yıl içinde A kategori, 3,446, B kategori 7.004, C kategori, 9.663, D kategori 12.470, E Kategori 41. 723 toplamda ise 74 bin 326 kişi KTÜ Farabide ameliyat edildi.

Son Güncelleme: 08.10.2021 15:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.