Rektörler, Üniversitemiz Araştırma Laboratuvarlarını Ziyaret Etti

Rektörler, Üniversitemiz Araştırma Laboratuvarlarını Ziyaret Etti

09 Mart 2022 Çarşamba 10:03
Rektörler, Üniversitemiz Araştırma Laboratuvarlarını Ziyaret Etti

KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah ÇUVALCI, Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim ZEYBEK ve Trabzon Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emin AŞIKKUTLU, Bilimsel Araştırma Merkezi’nde yer alan Merkezi Araştırma Laboratuvarı (MERLAB) ve Medikal Cihaz Tasarım ve Üretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (METAM) ile İlaç ve Farmasötik Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni (İLAFAR) ziyaret etti.
Merkezi Araştırma Laboratuvarı (MERLAB) ziyaretinde; Üniversitemizin analiz faaliyetleri gösterdiği alanlardaki laboratuvarların tanıtımı yapıldı. Görüntüleme Laboratuvarı’nda; Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM), X-Işınları Laboratuvarı’nda X-Işınları Difraktometresi (XRD), Atomik Spektroskopi Laboratuvarı’nda Atomik Absorpsiyon Spektrofotometre (AAS) ve İndüktif Eşleşmiş Plazma Optik Emisyon Spektrofotometre (ICP-OES), Kaplama Laboratuvarı’nda İnce Film Kaplama Ünitesi tanıtılarak yapılan analizler hakkında bilgi verildi. Merkez dışında kurulu bulunan Nükleer Manyetik Rezonans (NMR) Spektrometre ve yapılan analizler hakkında da ayrıntılı bilgilendirme yapıldı. Ayrıca Merkezi Araştırma Laboratuvarı’nın temel analiz cihazları ihtiyaçlarının temini hususunda bilgilendirme yapılarak görüş alışverişinde bulunuldu.

Medikal Cihaz Tasarım ve Üretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (METAM) ziyaretinde, METAM bünyesinde yürütülmekte olan kişiye özel cerrahi uygulama modelleri, dental ve tıbbi eğitim modellerinin yanı sıra endüstriyel tasarım ve eklemeli imalat faaliyetleri ile ilgili bilgi paylaşıldı.  Ziyaretçiler, 3 boyutlu (3B) yazılımlar ve metal ve polimer esaslı 3B yazıcılar kullanılarak üretilmiş kafatası çene omurga protez ve ortez uygulama örnekleri ile diş metal altyapı örnekleri ve telsiz ortodonti (şeffaf plak) uygulama örneklerini yakından inceledi. Bununla beraber 3B yazılımlar kullanılarak uzman doktor değerlendirmeleri doğrultusunda elde elden modeller sayesinde hastalara; implantlar, temporomandibular eklem protezleri, greftler, ameliyat plakları, travma tedavisi ve ameliyat rehberleri gibi devam eden kişiselleştirilmiş medikal uygulama çalışmaları hakkında bilgi verildi. Merkez bünyesinde bulunan Dijital Tasarım Laboratuvarı, Tersinir Mühendislik Laboratuvarı, 3B Metal ve Polimer Üretim Laboratuvarı, Nörofizyoloji Mühendislik Laboratuvarı, Talaşlı İmalat Laboratuvarları ziyaret edilerek aktif olarak kurulu olan mevcut cihaz teknolojileri ve kabiliyetleri tanıtıldı. Bu noktada YÖK 100/2000 kapsamında METAM bünyesinde Biyomedikal alanında yürütülen ve Öncelikli Alan Doktora Programı kapsamında eğitim faaliyetlerine devam eden doktora öğrencileri ve akademisyenlerin dâhil olduğu TÜBİTAK, BAP ve diğer endüstriyel Ar-Ge çalışmaları tanıtıldı.
İlaç ve Farmasötik Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni (İLAFAR) ziyaretinde ise beşeri, zirai ve veteriner amaçla kullanılacak ilaç etken madde ve formülasyon geliştirmek üzere her türlü preklinik araştırma ve geliştirme çalışmalarına yönelik projeler hakkında bilgilendirme yapıldı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.