Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Trabzon’da basın mensupları ile buluştu. 

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Trabzon’da basın mensupları ile buluştu. 

25 Haziran 2022 Cumartesi 12:57
Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Trabzon’da basın mensupları ile buluştu. 

2 Günlük Trabzon Programı çerçevesinde bugün ilk olarak basın mensupları ile kahvaltılı bir basın toplantısında bir araya gelen Karamollaoğlu, Türkiye ve Trabzon gündemi ile ilgili dikkat çeken açıklamalar yaptı. 

Karamollaoğlu’nun açıklamaları özetle şu şekilde: 

Biraz erken gelecektik, dün Allah rahmet eylesin ülkemizin manevi liderlerinden birisini kaybettik. Allah makamını Ali eylesin, sevenlerine başsağlığı diliyoruz. Mahmut efendi hazretlerinin cenazesine katılma imkanımız oldu. 

TRABZONSPOR’UN ŞAMPİYONLUĞUNU TEBRİK EDİYORUM
Trabzon’da bulunuşumuz nedeniyle Trabzonspor’un Şampiyonluğunu içtenlikle tebrik ediyorum. Anadolu kulüplerinin arasında Trabzon hep öne çıktı. Bir ara verdi ama, bu Şampiyonluğu kazanmıştı, aslında 3 büyükler 4 büyükler haline geldi. Trabzon’da onların arasında sayılır oldu. 
Anadolumuzda böyle bir başarının kazanılmış olması, sporun yurt sathına dengeli dağıldığını gösteriyor. 

TRABZON EN İYİ ÇALIŞAN TEŞKİLATLARIMIZIN BAŞINDA GELİYOR
Sivasspor’da şampiyonluk kazandı. O da yine Anadolu’nun göbeğinde böyle bir şampiyonluk kazanıldı. Son 2 maçta Sivas ve Kayseri arasında oldu. 
Trabzonspor’u hakikaten gönülden tebrik ediyorum başarılarının devamını diliyorum. İyi bir yönetim, iyi bir sporcu kadrosu netice almanın ilk şartları. 
Tabi bunlardan bahsederken, burada teşkilat çalışması için bulunuyoruz. Trabzon teşkilatımız hamdolsun, Türkiye’de en iyi çalışan teşkilatlarımızın başında geliyor. Biz her ay bir 50 bin üye hedefi vermiştik, bu hedefi Trabzon gerçekleştiren hatta üstünde üye kaydeden illerimizden birisi oldu. 

(SEÇİM SİSTEMİNİN DEĞİŞMESİ) 
Çorbaya döndü iş, bir kör döğüşü var. Bu da giderek ülke problemlerini çözemediği için kendisine çıkış yolu arayan partilerin izlediği yoldur. Ben seçimlere müdahale ederek bir şeyler yapabilir miyim? 

“BİZ 3. SINIF ÜLKE DEĞİLİZ, OLMAMALIYIZ” 
Herkes memnundu. İl ve ilçe seçim kurullarının nasıl belirleneceği, seçime müdahale etme imkanı olan 3 bakanlık değişirdi. İçişleri Bakanı, Ulaştırma Bakanı, Adalet Bakanı.. Başlangıçta bu ciddi tutuldu. Sonradan gevşedi. Bakanlardan sonra, kendi müsteşarları vekalet eder oldu. İş gevşemiş oldu. Bunlar ciddi yaklaşımlar değil. İnsanı üzüyor. Biz 3. Sınıf ülke değiliz olmamalıyız. 
Bu da bir gerçek. Maalesef bu şartlarla karşı karşıyayız. Bunlar değişti de Türkiye ne oldu? Türkiye’de maalesef kendi problemlerini çözemeyen ülke konumuna geriledi. Neden oldu? 

“O GÜNKİ SÖYLEMLERİNİ, ERDOĞAN’A BİR DEFA DAHA HATIRLATACAĞIM” 
Biz Tayyip bey ile geçmişte uzun yıllar beraber çalıştık. Parti teşkilatlarında beraber olduk. Birlikte Belediye Başkanlığı yaptık. Bir birimizle yardımlaştık, fikir alışverişinde bulunduk. Sonunda bir karar verdi, “Ben artık Milli Görüşçü değilim, Milli Görüşçü gömleğini çıkardım” dedi. Kendisine başka bir gömlek giydirdiler Amerika’da.
Üzüntü verici. O gün ki söylemlerini sayın Erdoğan’a bir defa daha hatırlatacağım. 
2010 yılına kadar neredeyse yaptığı konuşmalarını, ilk 5 - 6 yılda yaptığı konuşmaları yardımcılarından istesin. Kendisine onu bir defa dinletsinler. Bir Cumhurbaşkanının 2 dönemden daha fazla seçilmemesi gibi konular, 4. Değil 5.’yü bile aruz eder hale geldi. Ülke problemleri de çözülemiyor. Neden çözülemediğini kendisi ifade etmişti. 3 Y diye bir kavram vardı. 3 Y bizim talep ettiğimiz husus galine geldi. Yolsuzluklar, yokluklar ve yasaklar kalkmalı bu ülkede. Başka türlü ekonomimizi düzeltemeyiz. Allah yardımcımız olsun. Biz yine Aklı selime dönmek zorundayız. Biz SP olarak belli bir gelenekten geliyoruz.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN ADAYLIĞI
Biz son zamanlarda bu problemleri aşabilmek için partiler arasında bir araya gelme ihtiyacı duyduk. Zaten geçen seçime giderken ittifak yapılmadan seçime girmek partileri daha zayıf kılıyordu. Ama şimdi onu da değiştirdiler. Ama şimdi yapılan hazırlıklar, belki de bunun kendilerine de zarar vereceği ihtimalini düşündükleri için, yeniden konuyu ele alıyorlarmış intibaı var. Sadece bir intiba… Bugün için sayın Erdoğan’ın ifadesiyle seçime zamanında gidilecek. 
“Seçim zamanında yapılacak” dedi. Arkasından da kendisi farklı zamanlarda da olsa “ben adayım” dedi. Muhalefetten bir aday belirlemesi olmayınca “ben adayım…” 
Bu ne manaya geliyor. Anayasaya göre sayın Erdoğan’ın kendisi 3. Sefer aday olamaz, Anayasa, anayasadır.. 
Aslında sayın Erdoğan, bu talebi meclise yaptı. “Ben aday adayıyım” demedi “adayım” dedi. Yani beni aday gösterin, ben talibim bu makama. Meclis toplanır, çoğunluk sayın Erdoğan’ın adaylığına karar verirse.. Ondan önce erken seçim kararı alınması lazım. 15 gün de olsa bu erken seçim kararı olur. Meclis kendini yetkilendirmiş olur, Erdoğan’ı da aday gösterebilir. 

İDAM CEZASI VERİLMESİ KANAATİNDEYİZ
Ne olursa olsun, cinayetlerde idam cezası muhafaza edilmeliydi. Yani, kazara meydana gelen bir ölüm hadisesi olabilir. Benzer hadiselerde ihmalden vs. Bir kişiye idam cezası verilmemeli. Ama kasten işlenmiş bir cinayet, hele de kadınlara karşı olan ki hepimizi en çok yaralıyor. Planlıyor, gidiyor, eski karısını, sözlüsünü vahşice katediyor. Tamam 25 yıl verdik, git hapse 10 yıl geçtikten sonra iyi halden serbestsin. Adama deniyor ki git bir cinayet daha işle. 
Biz bu tarzda işlenen vahşi cinayetlere mutlaka idam cezası verilmesi kanaatindeyiz. 

FINDIK FİYATI 5 DOLAR OLMALI
Fındığa gelince hiç bir siyasi parti bizim bu konuda ki düşüncelerimizi telafuz edemedi. Erbakan hoca Başbakan olduğunda fındık o zaman da konuşuluyordu. Bana fındık alıp, satanlar haber göndermişti. “Aman hoca bir hataya düşmesin. Burada yanlışlıkla, 2,5 dolar,3 dolar bahsediliyor. Öyle bir rakam verilirse mahvoluruz. Fındığı da satamayız” Erbakan hoca o zaman büyük zam yaptı. Neredeyse yüzde 250’ye veren zam. Fındık üreticisi şimdiye kadar öyle bir zam görmemişti. 
Fındık özel bir ürün. Bütün dünyada çikolata üreticileri fındığa muhtaç. Dünyanın hem miktar, hemde kalite olarak fiyat verilecek fındık Karadeniz bölgesinde. Mübala etmiyoruz. Dense bugün 5 dolar biz üreticiye fiyat vereceğiz. Ne eder? 100 lira, emin olan Çikolatacılar o pazarda alır, 250’ye kendi pazarlar. Fındık ihracatında gerileme olmaz. 
Dünyada tek olacağız yıllık gelirimiz 2,5 milyar doları geçmeyecek. Neden bu 12,5 milyar dolar olmasın. Emin olun olur. Ama siz bu fiyatı çikolata üreticilerinin temsilcilerine belirletirseniz o rakam çıkmaz. Onun için Fiskobirlik devre dışı bırakıldı. Fiskobirlik devre dışı oldu, öbür taraftan geldi çikolata üreticileri. Onlarda gitti kendi tesislerini kurdu. Fındık 5 doların altında gitmemeli. 5 dolar üreticiye verilecek fiyat olmalı. Bize muhtaçlar. Fındığın yerine başka bir şey kullanacağım, diyemezler''

MÜMKÜNSE TEK ADAYLA SEÇİME GİDİLMELİ
Yeni geldiğinde bu konu ittifakla karara bağlanmalı. Mümkünse tek adayla seçime gidilmeli. Ama ilk turda seçimi kazanacak aday tercih edilirdi. Geçmişte de bildiğiniz gibi bu konuda farklı görüşler ortaya atıldığında bende teklifte bulunmuştum. Sayın Kılıçdaroğlu ile görüşmüştüm. Abdullah Gül’ün adaylığı kabul etmesi halinde en uygun aday olacağı kanaatindeydim. Gittim konuşmuştum, o da kabul etti ama ittifak olursa dedi. İttifak olmayınca sayın Gül aday olmadı. Olsa ne olur bilmiyoruz. Bu dönemde böyle bir girişime ihtiyaç hissetmiyorum. Öyle bir mesuliyeti tek başıma almak istemiyorum. 

KAMUOYUNA DEKLERE ETMEMİZE İHTİYAÇ VAR
Bir kişiye karar verdik, yetki onda. Şunu diyebilir, “Arkadaşlar sağ olun, önümüzde 5 sene var. Saglam bir sistem değişikliği yapalım” 
Bizim şimdiden Türkiye’nin nasıl yönetileceğini, kararların nasıl alınacağını, usul itibariyle belirlememiz, bazı konularda, ittifak ettiğimiz hususları kamuoyuna deklere etmemize ihtiyaç var. 
Tabi bunlar prensipler olacak. Detaya inersek her partinin farklı görüşü olabilir. O konularda biz komisyonlar oluşturduk. Seçime giderken neler yapacağız. Seçimden sonra başkanlık sistemi nasıl fonksiyonel hale gelecek, partilerin görevleri ne olacak, bu çalışmalar başladı. 

MERAL AKŞENER İLE GÖRÜŞECEK
Temmuz’un başında Pazar günü, Meral Hanımın misafiri olacağım. Bu konular, son zamanlarda yapılan konular görüşülecek, müzakere edilecek, icraata dönelik ikinci adım yapılacak. Şimdi, biraz daha detaya inilecek. Farklı konularda ki komisyonlarda, ittifak ettiği konuları bilahare, rapor haline getirecekler, ben denizin ev sahipliği yapacağı dönem az çok bizim politikalarımız belirlenmiş olacak diye ümit ediyoruz. 
Vaadimiz ekonomik en kritik konu. Biz üretime dönük, yeni istihdam olan alanlara yatırım yapmak mecburiyetindeyiz. Bundan sonra Türkiye hizmet yatırımlarına bir dur demeli. Hizmet yatırımları, bazı yerlerde ihtiyacımızın üstüne çıktı. Çok para gidiyor. Maalesef hizmet yatırımlarında yolsuzluk kokusu geliyor. Bundan dolayı biz Allah nasip ederde, Millet İttifakı olarak seçimde beklediğimiz neticeleri alırsak, mutlaka bu değişiklikler yapılana kadar Türkiye’yi birlikte yönetmiş olacağız.

Son Güncelleme: 25.06.2022 13:11
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.