Şoförler için bir proje üretmediler

Trabzon Şoförler ve Otomobilciler Odası başkan adayı Ömer Usta Başkan Altuntaş'ı eleştirerek “İnşallah şoför esnafımızın teveccühü ile göreve geldiğimizde şoför esnafını baskı ve esaretten kurtararak, gerekli olan tüm hizmetleri sağlayacağız. Ben koltuk için değil, sizin için adayım” dedi Şoförler için bir proje üretmediler dedi.

Şoförler için bir proje üretmediler

Trabzon Şoförler ve Otomobilciler Odası başkan adayı Ömer Usta Başkan Altuntaş'ı eleştirerek “İnşallah şoför esnafımızın teveccühü ile göreve geldiğimizde şoför esnafını baskı ve esaretten kurtararak, gerekli olan tüm hizmetleri sağlayacağız. Ben koltuk için değil, sizin için adayım” dedi Şoförler için bir proje üretmediler dedi.

15 Eylül 2017 Cuma 09:14
Şoförler için bir proje üretmediler

Trabzon Şoförler ve Otomobilciler Odası Genel Sekreterlik görevinden istifa ederek başkan adaylığını açıklayan Ömer Hakan Usta, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Mevcut Başkan Turan Altuntaş’ı eleştiren Usta “Mevcut başkan şoför esnafımızın çalışma ortamının rahatlatılması için hiçbir proje üretmediği gibi, lehine olabilecek hiçbir karar da almamıştır. Şu anda ilçe şoförler odalarımızda dahi çekici hizmeti varken, ne yazık ki Trabzon’un en büyük sivil toplum kuruluşlarından biri olan odamızın şoför esnafımıza hizmet etmek amacıyla sunacağı bir çekicimiz dahi yoktur. İnşallah şoför esnafımızın teveccühü ile göreve geldiğimizde şoför esnafını baskı ve esaretten kurtararak, gerekli olan tüm hizmetleri sağlayacağız. Ben koltuk için değil, sizin için adayım” dedi.

İşte Usta’nın açıklamaları:

ŞOFÖRLER BİLGİLENDİRİLMİYOR

Dolmuş-Taksi Yönetmeliği 20.08.2016 tarihinde şoförler odasına gönderilmesine rağmen, seçim kaygısı yaşarız diye bu konu hakkında şoför esnafı bilgilendirilmemiştir. Ancak geçen süre içerisinde şoför esnafımız araçlarını değiştirme veya yenileme işlemi için Trafik Tescil Müdürlüğü’ne başvurmaya başladığı zaman yönetmelik kuralları uygulamaya sokulduğunda haberi olmuştur. Bu tür serzenişler had safhaya çıktığı için UKOME’ye yeni teklif verilmesi zorunluluğu doğması üzerine Büyükşehir Belediye Başkanımızın duyarlı yaklaşımları sonucu konunun tekrar değerlendirilmesi yönünde tavır alarak şoför esnafımızın yanında olduğunu bir kez daha göstermiştir. Kendisine buradan teşekkür ediyorum.

KORSAN ARAÇLAR GASP EDİYOR

Trabzon’da tahdit kararı varken, ne yazık ki şuanda şehir içinde faaliyet gösteren birçok kişi korsan taksi taşımacılığı yapmaktadır. Şoför esnafımız vergisini ödeyip, yolcu bulmak için çaba harcarken, bu korsan araçlar tarafından gasp edilmektedir. Şehir içinde bir başıboşluk hali gözlerden kaçmamaktadır. Hususi araçlarla dahi şehir merkezinde ticari taşımacılık yapılmaktadır. Bu konu ivedilikle beraber çözüme kavuşturulup, korsan çalışan araçlar kontrol altına alınmalıdır. Maalesef Trabzon Şoförler Odası bu konu ile alakalı hiçbir yaptırım yapmamakla beraber, çözüm anlamında da bir önerisi dahi olmamıştır.

BAŞKAN PROJE ÜRETMEDİ

Mevcut başkan şoför esnafımızın çalışma ortamının rahatlatılması için hiçbir proje üretmediği gibi, lehine olabilecek hiçbir karar da almamıştır. İnşallah biz geldiğimiz zaman şoför esnafımızın vizyonunu artıracak birçok proje ile hizmet vereceğiz. Biz yatmaya değil şoför esnafımızın sorunlarına çare olacağız.

KÖY DURAKLARI HİZMET ALAMIYOR

Moloz mevkiinde bulunan köy durakları yıllardır gerekli hizmeti alamamıştır. Oturma ve ihtiyaç gidermesi ile ilgili birçok sözler verilmesine rağmen, bu sözler tutulmamıştır. Buradaki şoför esnafımız hep ikinci planda da tutulmuş olup, gerekli hizmeti maalesef alamamıştır. İnşallah bizim dönemimizde bu sorunların tamamı giderilip, buradaki şoför esnafımızın nezih bir ortamda çalışmalarına devam etmesi sağlanacaktır.

ÜYE AYRIMI YAPMAYACAĞIZ

Biz geldiğimizde ilçe şoförler odaları ile birlikte tek yumruk olup, yıllardan beri yapılmayan birlikteliği sağlayacağız. Bu kenetlenme ile beraber Türkiye Şoförler Federasyonu nezdinde temsiliyet sağlayıp, Trabzon şoför esnafımıza ayırt etmeksizin sosyal ve kültürel gerekli hizmetleri sunacağız. Bu konuda Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu başkanı Fevzi Apaydın ile gerekli istişarelerimiz devam etmektedir. Üye ayrımı yapmadan dolmuş, minibüs, taksi, otobüs ve kamyon ayrımı yapmadan bütün üyelerimize bize oy versin vermesin eşit ve adaletli hizmet vermeyi buradan tüm esnafımıza söz veriyorum.

BİR ÇİVİ DAHİ ÇAKMADILAR

İleriki zamanda yapacak olduğumuz proje tanıtım toplantımızda açıklayacak olduğumuz projelerimiz ile yıllar önce mevcut başkanın ifade ettiği ‘şoför altın çağını yaşayacak’ dediği ancak şoför esnafı için bir çivi dahi çakmadığı sözünü hatırlatıp, şoför esnafımızın gerçek anlamda altın çağını yaşatacağız. Maalesef 3 dönem, yani 12 yıl boyunca oda başkanlığı yapmakta fakat hizmet sunma anlamında hiç bir şey yapılmamıştır. İnşallah şoför esnafımızın hak ettiği bu projelerimizi yönetim kurulumuz ile beraber bölünmeden ve ayrılmadan var gücümüzle beraber tek tek hayata geçirmek için mücadele edeceğiz. Bu hizmetleri yapma noktasında inancımız tamdır. Şoför esnafı artık hak ettiği değeri ve hizmeti alma zamanı gelmiştir.

YÖNETİMDEKİ 10 KİŞİ

İSTİFA ETTİ

Ne hikmetse her dönem Yönetim Kurulu üyelerinden 5 ya da 6 yönetici ya istifa etmiş ya da imza attırılmadığı için yönetim kurulu üyeliğinden düşürülmüştür. Yine bu son dönem de bu rakam tavan yaparak 10 tane yönetim kurulu üyesi yine aynı şekilde ya istifa etmesi, ya da imza attırılmadığı için düşürülmesi ile beraber yedek üye dahi kalmamıştır. Yedek üye kalmaması sebebi ile istifalar devam ettiği için 9 olması gereken üye sayısı sekize düşmüştür. Ne vahim ki bu olay Türkiye’de binlerce şoförler odası arasında Trabzon olarak bir ilki bize yaşatmıştır. Böyle bir durum Türkiye’nin hiçbir şoförler odasında yaşanmamıştır.  Burada acaba suçlu istifa eden yönetim kurulu üyeleri mi yoksa mevcut oda başkanı mı? Bunu şoför esnafımızın takdirine bırakıyorum.

BİR ÇEKİCİMİZ BİLE YOK…

Şu anda ilçe şoförler odalarımızda dahi çekici hizmeti varken, ne yazık ki Trabzon’un en büyük sivil toplum kuruluşlarından biri olan odamızın şoför esnafımıza hizmet etmek amacıyla sunacağı bir çekicimiz dahi yoktur. Şoför esnafımızın en ihtiyaç duyduğu hizmetlerin başında gelen çekici dahi esnafımıza çok görülmüştür. Bizim dönemimizde inşallah bir değil iki adet çekici ile ücretsiz ve eşit hizmet vereceğiz.

ESNAF BASKIDAN KURTARILACAK

Trabzon Şoförler Odası’nı eleştirilen bir oda olmaktan kurtarıp, Türkiye’de parmakla gösterilecek ve örnek alınabilecek bir şoförler odası haline getireceğiz. İnşallah şoför esnafımızın teveccühü ile göreve geldiğimizde şoför esnafını baskı ve esaretten kurtararak, gerekli olan tüm hizmetleri sağlayacağız. Bu bizim en asli görevimiz olacak. Bunun için projemiz var, ekibimiz var, bilgi ve birikimiz var. Ben koltuk için değil, sizin için adayım.

ODANIN RAYLI SİSTEM

İLE İLGİLİ AÇIKLAMASI YOK

Hafif Raylı Sistem projesi ile ilgili şoförler odası bir açıklama dahi yapmamış. Ama ilerleyen zamanda bu proje önümüze gelecek. Şoför esnafını bitirecek pozisyonda. Ama bu esnada belediye başkanımızın teklifi ‘Bunu dolmuşçu esnafı işletsin’ şeklinde olursa dolmuşçu esnafı açısından sevindirici bir gelişme olur. Ama şoförler odası olarak maalesef bununla ilgili ne bir çalışma yapıldı ne de bir açıklama yapıldı. Bununla ilgili ileriye dönük çalışmalar yapılması lazım. Bize artıları ve eksikleri ne olur? Bunların iyi etüt edilmesi gerekir. Bu zararlar nasıl en az asgariye indirilir diye bir çalışma yapılması gerekirdi. Maalesef oda böyle bir çalışma yapmadı.

 sonnokta gazetesi Hüseyin TERZİ

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.