Trabzon iftar vakti "Zararlı Alışkanlıklar Ve Bağımlılık "

Trabzon'da Ramazan heyecanı başladı. İslam alemi gece sahura kalkıp oruca niyet ediyor. Peki Trabzon'da akşam ezanı kaçta okunacak?

Trabzon iftar vakti "Zararlı Alışkanlıklar Ve Bağımlılık "

Trabzon'da Ramazan heyecanı başladı. İslam alemi gece sahura kalkıp oruca niyet ediyor. Peki Trabzon'da akşam ezanı kaçta okunacak?

20 Nisan 2022 Çarşamba 09:18
Trabzon iftar vakti "Zararlı Alışkanlıklar Ve Bağımlılık "

İmsak :03:55 - Güneş : 05:28 - Öğle : 12:25 -  İkindi: 16:10 - Akşam:19:12 - Yatsı: 20:40

Ramazan ayı boyunca siz değerli okuyucularımıza her gün bu satırlarda dini mesajlar vermeye devam edeceğiz. Bugünkü konuğumuz Trabzon İl Müftülüğü Uzman Vaizi Hasan Aydın.

Zararlı alışkanlıklar dinimiz korunmasını istediği temel esasları derinden sarsmaktadır. Bu esaslar “beş zaruri esas” olarak ifade edilmektedir. Bunlar; dinin, neslin, malın, aklın ve canın korunmasıdır. Maide suresi 90. Ayette: “Ey iman edenler! (Aklı örten) içki (ve benzeri şeyler), kumar, dikili taşlar ve fal okları ancak, şeytan işi birer pisliktir. Onlardan kaçının ki kurtuluşa eresiniz.” Diye buyurmaktadır. Yine “Hz. Âişe (radıyallâhu anhâ) anlatıyor: " Resülullah(aleyhissalâtu vesselam) buyurdular ki: "Sarhoşluk veren her içki haramdır."(Buhârî, Eşribe, 4) Dolayısıyla Müslüman sarhoşluk veren maddelerden uzak durması gerekir. Zararları içkiye göre çok fazla olan uyuşturucu/uyarıcı maddelerin kullanımı da aynı şekilde haramdır.

Bağımlık şöyle tarif edilmektedir: Madde bağımlılığı, vücudun işlevlerini olumsuz yönde etkileyen maddelerin kullanılması, bundan dolayı zarar görüldüğü hâlde bu maddelerin kullanımının bırakılamamasıdır(TBM). Bağımlılık; vücudun bir ya da birden çok işlevini etkilemesi(görme- kavrama-tepki), bundan dolayı kişinin zarar görmesi ve buna rağmen kişi bundan kolay kolay vazgeçememesi şeklinde kendini gösterir.

Bağımlılıklar iki başlık altında incelenmektedir:

Madde Bağımlılığı (Sigara, Alkol, esrar, eroin, bonzai..)

Davranışsal Bağımlılık(Kumar, teknoloji)

Yaygın Görülen Beş Risk Faktörü ise bireysel, akran, aile, çevresel faktörler olarak ifade edilmektedir. Bireysel faktörlerde, birey yaşam becerileriyle ilgili sorunlar maddeye karşı merak ve ergenlik algısıyla ilgili sorunlardır. Anormal davranışlara yönelmede akran faktörü önemlidir. Başlama, temin etme, devam ettirme vb. hususlarda akran faktörü önemli işlev görür. Arkadaş grubunda madde kullanımına olumlu bakış bu türden davranışlara yönelimi kolaylaştırır. Dolayısıyla arkadaş seçimi son derece önemlidir. Aile ile ilgili nedenlerde önemlidir. Çeşitli tramvaların varlığı (Boşanmış aileler, aile içi şiddet), aile kontrolünün yetersizliği, ailede madde kullanımının varlığı, çocuğa uygun sınırlar oluşturmamak, çocuğa yönelik ihmal ve istismar özellikle madde bağımlılığına başlama noktasında önemlidir.

davranışı genellikle bir kereden bir şey olmaz düşüncesiyle başlar. “Bir kereden bir şey olmaz” cümlesi bağımlı olma öncesinde çok tehlikeli bir cümledir. Kişinin bağımlı olmasına neden olur. Çünkü maddeyi ilk kullanımdan sonra edindiği haz nedeniyle tekrar deneme isteği oluşmaktadır. Davranışı tekrarlama azmi artar. Bağımlı kişi, her durum ve koşulda maddeyi almak için engellenemeyen bir arzu ve istek duyar. Madde kullanımına ara verdiğinde yoksunluk belirtileri yaşar. Zamanla madde kullanımını ve dozunu arttırır. Zamanının büyük bir dilimini madde arayarak geçirir.

Arkadaş ilişkilerinde “Hayır” diyebilme becerilerinin gelişmiş olması bağımlılığı engelleyen bir tutum olarak görülmektedir. Kişilerin; yaşam becerileri edinmesi, kendini tanıma, öfke kontrolü, stresle baş etme becerileri, iletişim ve problem çözme becerisi gelişmesi durumunda bağımlı olma ihtimallerinin azaldığı değerlendirilmektedir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.