TÜED Şube Başkanı Burhan Bayraktar:Emekliye yapılan son zam zulüm zammıdır

Türkiye Emekliler Derneği (Tüed) Trabzon Şube Başkanı Burhan Bayraktar,emekliye yapılan son zammın zulüm zammı olduğunu belirterek emeklisi mutlu bir ülke istiyoruz dedi.

TÜED Şube Başkanı Burhan Bayraktar:Emekliye yapılan son zam zulüm zammıdır

Türkiye Emekliler Derneği (Tüed) Trabzon Şube Başkanı Burhan Bayraktar,emekliye yapılan son zammın zulüm zammı olduğunu belirterek emeklisi mutlu bir ülke istiyoruz dedi.

04 Temmuz 2019 Perşembe 10:35
TÜED Şube Başkanı Burhan Bayraktar:Emekliye yapılan son zam zulüm zammıdır

30 Haziran Emekliler Günü nedeniyle bir açıklama yapan Türkiye Emekliler Derneği (Tüed) Trabzon  Şube Başkanı Burhan Bayraktar,, 30 Haziran, ulu önderimiz ve Cumhuruyitimizin kurucusu Atatürk’ün emekliye ayrıldığı anlamlı bir gündür. Bu günü, emekliler günü olarak kutlamaktayız. Emekliliğin kutsal bir hak olduğunu belirten Şube başkanı Burhan Bayraktar,  emeklilerin sorunlarına çözüm getirilmesini istedi.

Bayraktar; emeklisi mutlu olmayan ülkelerin yoksullukla ve işsizlikle mücadele ettiğine dikkat çekerek, sosyal güvenliğin her ülke için bir sosyal koruma aracı olduğunu belirtti. Türkiye gibi, cennet bir ülkede yaşıyoruz. Bu güzel ülkede emeklilerimize hak ettikleri değer verilmeli ve insanca yaşamaya yetecek bir aylık ödenmelidir. 50 yıllık bir geçmişi olan Türkiye Emekliler Derneği’nin emeklilerimizin örgütlü gücü olduğunu söyleyen Bayraktar; çözüm bekleyen taleplerimizi şu şekilde sıralamıştır: İntibak Sorunu Gerçek Anlamda Çözülmelidir 2000 öncesi SSK emeklilerine 6283 sayılı Kanunla intibaklar yapılmış ve 1 Ocak 2013 itibariyle intibak farkları emekli aylıklarına ilave edilmiştir. 2000 öncesi emekli olanların intibak aylıkları ile 2000 sonrası intibak yapılmayan emeklilerin aylıkları, prim kazançları ve prim ödeme gün sayıları aynı olmalarına rağmen, emekli aylıklarında farklılıklar oluşmuştur. Sosyal güvenlik kuruluşlarının kendi içindeki objektif olmayan farklılıklar giderilmeli ve ortak standartlar oluşturulmadır. Taban aylıklar ve gelirler eşitlenmeli ve bu seviyenin tespitinde insan onuruna yaraşır hayat seviyesi dikkate alınmalıdır. Sosyal güvenlik kuruluşlarının standartlarındaki farklılıklar yasal düzenlemelerle intibak yapılarak giderilmelidir.

Emekli Zamları Eşitlenmeli İşçi ve Bağ-Kur emeklilerinin aylık artışları 6’şar aylık enflasyona bağlıdır. Memur emeklileri ise 6289 sayılı Kanunla; memurlarla yapılacak toplu sözleşmenin hükümlerine göre zam uygulanmaktadır. Bu durumda; emekliler arasında fark doğduğu takdirde bu farkı ortadan kaldıracak düzenleme yapılmalıdır. Diğer taraftan, altı aylık tüfe artışlarının hesaplanmasında 418 madde grubundan oluşan dağılıma göre, enflasyon hesaplanması, emeklilerin aleyhine olan bir sisteme dönüşmüştür. Emeklilerin zorunlu harcamalarında yüksek artışların 418 maddenin kapsama alınmasıyla, tüfe artışları aşağıya çekilmektedir. Tüfe artışlarının, emeklileri temsil etme özelliği kalmamıştır. Bu nedenle, emekli aylıklarına seyyanen artışlar yapılmalı ve rerahtan da pay verilmelidir. Vergi İadesi Karşılığı Getirilen Ek Ödeme Oranları Yükseltilmelidir Vergi gelirlerine bakıldığında, dolaylı vergilerin oranının yüzde 70 olduğu açıkça görülmektedir.

Emekliler her türlü harcamalarında KDV, ÖTV gibi toplumda gelir eşitsizliği getiren ödemelerde bulunmaktadır. Emeklilerin ödediği dolaylı vergiler ile gelirlerin bir bölümü geri alınmaktadır. Önceki dönem uygulamalarında daha yüksek bir oranda vergi iadesi alınırken, 2006 yılından itibaren kaldırılan vergi iadesinin karşılığı olarak, emeklilere yüzde 4-5 arasında bir ek ödeme yapılmaktadır. Emekliler harcamalarında yüzde 8-18 arasında vergi öderken, kendilerine yüzde 4-5 arasında bir ek ödemenin yapılması yetersiz kaldığından, ek ödeme oranları en az yüzde 8-9’e yükseltilmelidir. Emekliden Katılım Payı Alınmamalıdır Sağlık hizmetlerinin tek elden yürütülmesi doğru bir uygulamadır.

Emeklilerin, istedikleri kamu ve özel sağlık kuruluşlarına gitmesi olumlu olmakla birlikte katkı payı, reçete payı ve ilaç fark ücretinin emeklilerden alınmaması sağlanmalıdır. Çalıştıkları dönemlerde vergi ve sağlık sigorta primini uzun yıllar ödeyen emeklilerin içinde bulundukları koşullar ve yaşları dikkate alınmalı ve katkı paylarından muaf tutulmalıdırlar. Emekliye Sendika Hakkı Tanınmalıdır Ülkemiz tarafından onaylanmış olan Uluslararası sözleşmelere uygun biçimde ve Anayasa’nın 90. Maddesi’ne eklenen son fıkra gereği; emeklilere de sendika hakkı tanınmalıdır. Çağdaş demokrasilerde öngörüldüğü şekliyle, emeklilere de toplu sözleşme yapabilme hakkı sağlanmalıdır. Evi Olmayan Emeklilerimizin Konut Sahibi Olması Türkiye Emekliler Derneği’nin altın projesi olan evi olmayan emeklilerimizin uygun ödeme koşullarıyla TOKİ vasıtasıyla ev sahibi olma projesi, evi olmayan emeklilerimize yönelik TOKİ projesinin kapsamı genişletilmelidir.

Son Güncelleme: 28.06.2021 16:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Endazeci 2019-07-09 02:39:53

Tued Olarak Yapılacak En Önemli Seyler.
1-) SGK Kapsamında Farklı ad altında emekli Olmamalıdır. SSK-BAĞKUR ve EMEKLİ SANDIĞI Çalışırken Prim Kazanç Prim Gün sayılarına göre calismislar ve emekli olmuşlardır. SGK Kapsamında bir çatı altında Ortak Payda EMEKLİ olarak birlesmişlerdir.
Memur emeklisi Çalışan Memurların Sendikal Kazanımlarını elde ederken.
SSK-BAĞKUR Emeklisi nin böyle bir imkanı yoktur. Memur Emeklisi gibi SSK-BAĞKUR Emeklisi de Çalışan Kamu işçilerinin Sendikal Sözleşmeden elde ettiği kazanımları Alsın o zaman.
Nasıl bir kanunu ki Memur emeklisi 6 ay önceden peşin alır.SSK-BAĞKUR Emeklisi 6 Ay Sonra Enflasyon kadar alır...
Adil olan
Prim Gün Sayisi
Ödenen Kazanç
Çalışma Yılı çok olan Daha çok
Az olanın daha az almasıdır.
Aynı prim Gün
Aynı kazanç odemesi
Aynı çalışma yılları olanların arasında fark asla olmamalıdır.
2000 öncesi emekli olan ile 2000 sonrası emekli olanların arasındaki fark İntibak yasası ile gidefilmeludir...
TÜED güçlü bir sivil toplum kuruluşudur
Üyelerinin gücü bilmeli ve Hükümetlerle siyasi görüş ayrılığına girmeden Üyelerinin haklarını ve sorunlarını Hükümet Yetkililerine iletmelidir.
TÜED Genel Başkanı ve İl Yöneticileri Güçlerini Arkasındaki üyelerin gücünden aldığını her platformda dile getirmelidir...
Her emekli kendi için ne istiyorsa
Aynı istemi diğer emekli içinde istemelidir...
Çünkü Tek Paydamiz.
EMEKLİ OLMAMIZDIR...