"Uluslararası Sanat Günleri" Trabzon'da başladı

Trabzon'da bu yıl 10'uncusu düzenlenen "Uluslararası Sanat Günleri" bugün başladı.

"Uluslararası Sanat Günleri" Trabzon'da başladı

Trabzon'da bu yıl 10'uncusu düzenlenen "Uluslararası Sanat Günleri" bugün başladı.

17 Ekim 2018 Çarşamba 16:03
"Uluslararası Sanat Günleri"  Trabzon'da başladı

Trabzon'da bu yıl 10'uncusu düzenlenen "Uluslararası Sanat Günleri" bugün başladı.10’uncu Sanat Günlerinin açılışına Trabzon Valisi Yücel Yavuz, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, CHP Trabzon İl Başkanı Güzide Önsel Uzun, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç,Trabzon Sanat Evi başkanı Adnan Taç, Rusya, İran ve Gürcistan konsolosları, kamu kurumları ve STK’ların yetkilileri ile sanatçılar ve sanatseverler katıldı.Trabzon’un kültür, sanat alanında kendini ispatlayan bir il olduğunu ifade eden Vali Yücel Yavuz “10. Trabzon Sanat günlerimiz kapsamında yapılacak etkinliklerin hepsi birbirinden güzel. Sanat Günleri büyük bir özveri ve emekle yapılıyor. Sanatevi  Başkanı Adnan Taç ve ekibi, bu işe gönül veren, bu işi kendisine hayat tarzı edinen çok kıymetli sanatçılarımız. Etkinlikler dolayısıyla ortaya koydukları  emek için kendilerine teşekkür ediyorum. Bu konuyla ilgili  taraf olan kamu kurum ve kuruluşlarımızla birlikte  elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. İlimizin sanat potansiyeline rağmen fiziki alanlarımız yeterli değil. Ancak daha iyi olması için gerekli planlar yapılıyor. İlimiz, dışarıdaki Trabzon sevdası olan  hemşerilerimiz ile birlikte kültüre, sanata ve hayata  dokunan her alanda kendini ispatlamıştır. Nev-i şahsına münhasır bir şehir olarak Trabzon’un her alanda daha iyi olacağına inanıyorum.Ülkemiz yeni bir yönetim modeli ve konseptle dünya üzerindeki gelişmeleri dikkate alarak eğitimde, sanatta, kültürde  ve sporda kısacası hayatın her alanında en iyi olma gayretiyle geleceğe güvenle bakıyor. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılında sanatın önemini bilen bir millet olarak birçok alanda olduğu gibi sanat alanında da potansiyelimizi en iyi şekilde ortaya koyacağız. Burada emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”  şeklinde konuştu.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, sanat ve kültürün toplumları barışık, kardeş, omuz omuza, kol kola hale getirdiğini ifade ederek  “İşte Gürcistan, Rusya Federasyonu, İran İslam Cumhuriyeti burada, bunu gösteriyor. Hatta Sanatevi Başkanımız Sayın Adnan Taç, Afganistan’dan da sanatçıların teşrif ettiğini söylediler. Ne güzel, dünya barışına en büyük katkıyı sağlayan, en önemli temeli oluşturan hakikaten sanatçılarımızdır. O nedenle bütün sanatçılarımıza ‘iyi ki varsınız’ diyoruz. Biz sizlerle iftihar ediyoruz” diye konuştu.Trabzon’un her yönüyle kültür ve sanat şehri olduğunu belirten Gümrükçüoğlu şunları söyledi: “Trabzon Büyükşehir Belediyesi söyleşilerin, panellerin dışında, Trabzon Okuyor projeleriyle, Kitap Okuma Yarışmalarıyla, bugüne kadar ki tüm düzeylerde Trabzon’u tanıtmakta her zaman üzerini düşeni yerine getirmeye sizlerle (sanatçılarla) birlikte çalıştı. Türkiye’de şehir günleri etkinliklerini ilk defa Trabzon başlattı. Bunu uluslararası düzeye, yurt dışına taşıyanda ilk olarak Trabzon’dur. Bunu Dortmund’a taşıdık. Siz sanatçılarımız bir şehri, bir kültürü, o şehri en iyi tanıtanlar olarak bu işler sizlerin sayesinde yürüyor… Trabzon’da Müzik Akademisi kurduk. Doç Dr. Sayın Abdullah Akat, Türkiye’nin önemli merkezlerinden davet edildiği halde köklerinin olduğu şehrini terk etmedi. Burada Müzik Akademisinin kuruluşunu onun başkanlığında gerçekleştirdik. Trabzon Evini, Müzik Akademisine tahsis ettik. Burada 6-14 yaş arası çocuklarımız yeteneklerine göre, hangi müzik dalında gelişebileceklerse orada yetiştiriliyor. Benim çocukluğumda Yalı Mahallesi’nde ablalarımızın keman ve ud çaldığı günlerden hatırımızda kalan büyük miras, o evlatlarımızın yetiştirilmesiyle çok önemli düzeye gelmiş olacaktır… Ben eski gazetelere baktım. 2000 yılında şehir müzesi kurulacak denilen gazete haberleri var. Bunu biz gerçekleştirdik. Bu güzel ülkenin en önde gelen şehir müzelerinden birinin Trabzon’a kazandırılmasını sağlamış bulunmaktayız… TÜRKSOY denilen bir kuruluş var. TÜRKSOY’un kuruluşunun 25’inci yılı Trabzon’da kutlandı. TÜRKSOY Genel Sekreteri, daha önce Kazakistan Kültür ve Turizm Bakanlığını yapmış olan Prof. Dr. Düsen Kaseinov kendilerinin aldığı bir kararı Trabzon’a müjdeledi. Dünyada yükselen bir trend var. Ülkelerin tarihi, geleneksel müzikleri artık çok ilgi çekiyor. Geleneksel müzikler tüm dünyaya tanıtılıyor. İşte TÜRSKOY, Türk dünyasının geleneksel müziğinin müzik akademisini Trabzon’da kurmak istediğini beyan etti. Biz bunu büyük bir sevinçle karşıladık. Bu karar, bu şehrin geçmişine en layık karardır. Biz de hemen ‘evet’ dedik. Bunun altında da o enstrümanların en iyi şekilde tanıtılacağı bir müzik müzesinin kurulacağıdır.”

Trabzon'da bu yıl 10'uncusu düzenlenen "Uluslararası Sanat Günleri" 17-21 Ekim'de gerçekleştirilecek. Türkiye'nin yanı sıra Afganistan, Gürcistan, Rusya ve İran'dan sanatçıların katılacağı etkinlik kapsamında, sergi, defile, fotoğraf gösterimi, söyleşi, tiyatro ve film gösterimlerinin yanı sıra konserler organize edilecek.

+

Son Güncelleme: 18.10.2018 08:50
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.