Kendi Köprüsünü Kendi Yaptı

Trabzon’un Maçka ilçesine bağlı Mataracı Köyü’nde 25 yıl önce evinin önüne kendi imkanlarıyla asma köprü yapan 80 yaşındaki Ali Yılmaz, köprüden 25 ton ağırlığında yük taşınabileceğini söylüyor.Hiçbir proje olmadan tamamen...

14 Ocak 2014 Salı 10:07
Bu haber 63 kez okundu
Kendi Köprüsünü Kendi Yaptı
banner20
Trabzon’un Maçka ilçesine bağlı Mataracı Köyü’nde 25 yıl önce evinin önüne kendi imkanlarıyla asma köprü yapan 80 yaşındaki Ali Yılmaz, köprüden 25 ton ağırlığında yük taşınabileceğini söylüyor.

Hiçbir proje olmadan tamamen kendi tasarımı ile köprüyü inşa ettiğini belirten Yılmaz, köprünün İstanbul Boğaz Köprüsü kadar güvenli ve kuvvetli olduğunu söylüyor.

Her şeyi devletten beklememek gerektiğini belirten Yılmaz, “Köprüyü 1993 yılında hepsini kendi imkanlarımla yaptım. Boyu 29.5 metre. Fiyatına gelecek olursa bugünkü maliyetiyle 20-25 bin TL buldu. Köprüde 10 tane halat var. 4’ü altta, 3’ü sağ tarafta 3’ü de sol tarafta. Hiçbir yerden ne proje ne de mühendislik örneği almadım. Benim mesleğim şoförlük ve tamircilik. Ancak bu işleri çok iyi biliyorum. Köprüden geçerken sallanmasının hiçbir önemi yok. Evimi yaparken üzerinden büyük makine geçti. Üzerinden çok rahatlıkla 20-30 ton geçer. Köprüyü yaparken önce bana izin vermemiştiler, eğer izin verseydiler çok daha güçlüsünü yapardım. Yani benim yaptığım Köprü İstanbul Boğaz Köprüsü kadar kuvvetli ve sağlam. Köprünün en önemli olan yeri kafalardır yani bağlantılarıdır. Dünyada yapılmayacak bir şey yoktur, yeter ki kafayı biraz kullanalım. Bu köprüyle ilgili gelip benden bilgi alanlar oldu” dedi.

    Yorumlar

Tümü Anket
Bugün seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirdiniz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Linkler
E-Gazete
  • Trabzon Tv - 26 Şubat 2015Manşeti
Karikatür
  • facebook
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv