Bakan Soylu’dan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mesajı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Bu ülke, vatan müdafaasında erkeğiyle aynı safta omuz omuza mücadele eden, bebeğinin örtüsünü cephanenin üzerine örten kahraman kadınlarının varlığıyla kurulmuştur. 15 Temmuz şehitlerimizin arasında 11 kadınımızın bulunması, Nene Hatunların, Şerife Bacıların ruhunun halen hayatta olduğunun göstergesidir." ifadelerini kullandı.

Bakan Soylu’dan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mesajı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Bu ülke, vatan müdafaasında erkeğiyle aynı safta omuz omuza mücadele eden, bebeğinin örtüsünü cephanenin üzerine örten kahraman kadınlarının varlığıyla kurulmuştur. 15 Temmuz şehitlerimizin arasında 11 kadınımızın bulunması, Nene Hatunların, Şerife Bacıların ruhunun halen hayatta olduğunun göstergesidir." ifadelerini kullandı.

08 Mart 2018 Perşembe 10:33
Bakan Soylu’dan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mesajı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir  mesaj yayımladı. Bir afet mahallini terk ederken, "Önce kadınlar ve çocuklar"  kelimelerinin duyulan ve bilindik bir ifade olduğunu belirten Soylu, bunun insan  olarak koruma önceliklerimizin ne olduğunu anlatan, yeni olmayan, doğal bir  yaşama refleksi ve düşünceyi ortaya koyduğunu bildirdi.

  Soylu, her toplumun tarih boyunca kadına verdiği önemi anlatan güzel  örnekleri, övünülecek anekdotları olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti: "Kız çocuklarının diri diri toprağa gömüldüğü bir topluma 'Cennet  annelerin ayakları altındadır' diyen İslam medeniyetinden, hanlarla birlikte  idareye ortak oldukları ve sözü geçtikleri için kadınların 'Hanım' diye  adlandırıldığı Orta Asya Türk toplumuna saray kadınlarının, yaptırdıkları vakıf  eserleriyle efsaneleştiği Osmanlı toplumundan, zamanın gelişmiş devletlerinden  önce kadına seçme ve seçilme hakkı veren genç Cumhuriyetimize kadar, bizim  tarihimizde kadınlara verilen değer noktasında çok güzel bir öz geçmişe  sahiptir."

  Küresel ölçekte artan terör ve şiddetin de negatif anlamda 'önce  kadınlar ve çocuklar' demesinin bu yüzyılın utancı olduğunu vurgulayan Soylu,  insanın en korunaklı olması gereken ailenin içinde ortaya çıkan kadına yönelik  şiddet, boşandığı eşi tarafından öldürme kastıyla gerçekleşen saldırılar, hiçbir  vicdana sığmayan tecavüz ve taciz vakalarının, herkesin önünde ciddi bir ev ödevi  olarak durduğunu kaydetti.   Türkiye'nin 2002'den sonra kadın meselesini ciddi şekilde ele aldığını  anımsatan Soylu, CEDAW Sözleşmesi'nin 2002'deki İhtiyari Protokolü'nün yanı sıra  11 Mayıs 2011'de 'İstanbul Sözleşmesi' olarak da bilinen 'Kadınlara Yönelik  Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa  Konseyi Sözleşmesi'nin imzalanmasının, Türkiye'nin uluslararası alanda mevzuat  adımlarına örnek teşkil ettiğini, 2012'de de 6284 sayılı 'Ailenin Korunması ve  Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun'un yürürlüğe girdiğini belirtti.

Soylu, mesajında şu ifadelere yer verdi:  "İçişleri Bakanlığı olarak kadına yönelik şiddetin önlenmesi  noktasında vakalardan bağımsız olarak sürekli yeni adımlar atıyoruz. Diğer  bakanlıklarımızla iş birliği içinde yürüttüğümüz 'Elektronik Kelepçe' gibi  projelerin yanı sıra kendi bünyemizde aldığımız tedbirlerle oluşturduğumuz  birimler ve geliştirdiğimiz yazılımlarla bu olaylara müdahale edebilme, oluşmadan  engelleme ve suçluların etkin şekilde takibini sağlama yönünde çalışmalarımızı  sürdürüyoruz. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün yaratmaya çalıştığı farkındalık,  elbette ki kadına yönelik şiddetle sınırlı değildir. İster ekonomik ister sosyal  alanda olsun kadınlarımızın karşılaştığı bütün eşitsizlikleri gidermek, toplumsal  hayata katılımlarının önündeki bütün engelleri kaldırmak, bu meseledeki yol  haritamızın kodlarını oluşturmaktadır.

  Bu ülke, vatan müdafaasında erkeğiyle aynı safta omuz omuza mücadele  eden, bebeğinin örtüsünü cephanenin üzerine örten kahraman kadınlarının  varlığıyla kurulmuştur. 15 Temmuz şehitlerimizin arasında 11 kadınımızın  bulunması, Nene Hatunların, Şerife Bacıların ruhunun halen hayatta olduğunun  göstergesidir."

 Soylu, gerek vatan müdafaasında gerekse kendisine yönelik bir saldırı  neticesinde onurunu ve iffetini korurken veya alın teriyle ekmeğini kazanmanın  derdindeyken bir kazada şehit düşmüş, zulme uğramış, bütün kadınları rahmet ve  şükranla andı. Tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü tebrik eden Soylu, "Her  şeye rağmen ve her şart altında önce kadınlar ve çocuklar" ifadesini kullandı.

Son Güncelleme: 08.03.2018 11:14
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.