3 yıldır özel çocukların gelişimini destekleyen “Minik Sporcular” projesi şimdi Trabzon'da

Dünyanın en büyük sivil toplum kuruluşlarından “Özel Olimpiyatlar” çatısı altında 34 ülkede gerçekleştirilen ‘Minik Sporcular Projesi’nin 2018 – 2019 sezonu eğitimleri P&G ve Migros desteğiyle başladı. Trabzon’da iki dönem halinde gerçekleşecek oyun ve spor odaklı eğitim programına 6 özel, 6 partner çocuk katılacak.

3 yıldır özel çocukların gelişimini destekleyen “Minik Sporcular” projesi şimdi Trabzon'da

Dünyanın en büyük sivil toplum kuruluşlarından “Özel Olimpiyatlar” çatısı altında 34 ülkede gerçekleştirilen ‘Minik Sporcular Projesi’nin 2018 – 2019 sezonu eğitimleri P&G ve Migros desteğiyle başladı. Trabzon’da iki dönem halinde gerçekleşecek oyun ve spor odaklı eğitim programına 6 özel, 6 partner çocuk katılacak.

07 Ocak 2019 Pazartesi 13:23
3 yıldır özel çocukların gelişimini destekleyen “Minik Sporcular” projesi şimdi Trabzon'da

Migros ve P&G Türkiye’nin desteğiyle Özel Olimpiyatlar Türkiye tarafından yürütülen Minik Sporcular projesi çocuklarımızın bedensel, bilişsel, sosyal gelişimine katkıda bulunmaya devam ediyor. 2018 – 19 programı kapsamında kentimiz Trabzon’da 2 dönem halinde hayata geçirilecek projenin ev sahipliğini Ömer Burak Terzi Özel Eğitim Anaokulu ve Muratlı Özel Eğitim Anaokulu yapıyor. Proje, öğrenme güçlüğü, hareket kısıtlılığı gibi nedenlerden dolayı özel eğitim gereksinimi olan çocukların 7 ayda elde edebileceği motor becerisini 8 hafta gibi kısa bir sürede sağlayarak özel çocukların psikomotor ve sosyal becerilerinin küçük yaşta gelişebilmesine katkıda bulunmayı amaçlıyor. Özel çocuklar ile herhangi bir engeli bulunmayan partner çocukları aynı çatı altında buluşturan proje, aynı zamanda önyargıların küçük yaşta ortadan kaldırılmasını ve toplumda bir arada yer alabilme becerilerinin geliştirilmesini hedefliyor.

16 farklı ilde yüzlerce çocuğun hayatına değer katılacak

Yeni dönemde proje Trabzon’un yanı sıra, Aydın, Burdur, Bartın, Muş, Ordu, Adıyaman, Bursa, Siirt, Afyon, Denizli ve İstanbul’da çocuklarla buluşacak. İki dönem halinde hayata geçirilecek proje, geçen yıllarda olduğu gibi, gönüllü gençlerle birlikte sunduğu oyun odaklı eğitim programıyla özel gereksinimleri olan çocukların uyum yeteneklerini geliştirecek, gerçek potansiyellerine, aslında başkalarıyla birlikte neler yapabileceklerine ilişkin farkındalıklarını artıracak. 2018 – 19 döneminde 16 ilde, toplam 16 eğitim kurumunun ev sahipliğinde düzenlenecek programda her bir dönem 6 özel ve 6 partner sporcunun katılımıyla, toplamda 400’e yakın çocuğun hayatına dokunulacak.

Proje, özel çocukların diğer çocuklarla spor yapma deneyimini yüzde 49 artırdı

Bugüne kadar binlerce gencin spor ile tanışmasına olanak sağlayan Minik Sporcular Projesi kapsamında ailelerle yapılan araştırmaya göre proje sayesinde özel sporcuların, diğer çocuklarla arkadaşlık kurma durumunda yüzde 22 oranında bir artış gerçekleştiği belirtildi. Özel sporcuların, diğer çocuklarla birlikte spor yapma oranlarında ise yüzde 49’luk bir artış gözlemlendi.

Özel Olimpiyatlar Türkiye’nin 35 yıldır özel çocukları sosyal hayatın içine çekebilmek ve yaşıtlarıyla kaynaşmalarını sağlamak için çalıştığını söyleyen Özel Olimpiyatlar Türkiye Onursal Başkanı Dilek Sabancı, “177 ülkede 225 kuruluşla faaliyet gösteren, yaklaşık 5 milyon kişiye ulaşan Special Olympics’in bir parçasıyız. Sadece 2018 yılında 14 bin kişinin yaşamına dokunduk. P&G Türkiye ve Migros’un işbirliğiyle gerçekleştirdiğimiz Minik Sporcular projesiyle minik çocuklarımızın yaşamında daha büyük farklar yarattığımıza inanıyoruz. Çünkü Özel Olimpiyatlar Türkiye’nin ruhunda spor var, eğlenerek öğrenme var” dedi.

3 yılda 600’e yakın özel ve partner çocuğa ulaşıldı

Minik Sporcular projesinde sporun dönüştürücü etkisini daha net gördüklerini belirten P&G Türkiye ve Kafkasya Kurumsal İletişim Başkanı Ayça Turgay, “Türkiye’de sporu her alanda destekleyen, spor kültürünün gelişmesi için çalışan ve her bireyi topluma ‘dahil etmeyi’ önemseyen bir şirket olarak minik sporcularımızı unutmadık. Minik Sporcular, ciddi bir eğitim projesi olmaktan öte özel çocuklarımızı günlük yaşama, toplumsal hayata kazandırma projesi. Proje şimdiye kadar 600’den fazla özel ve partner sporcunun hayatlarının iyileştirilmesine katkı sağladı. Olimpiyat Oyunları sponsorluğumuzda olduğu gibi, Özel Olimpiyatlar Türkiye ve Minik Sporcular desteğimizle de bu güzel çocuklarımız kadar büyük bir sorumluluk yüklenen annelerin, ailelerin de yanındayız” açıklamasında bulundu.

Migros Ticaret A.Ş. Hızlı Tüketim Ürünleri Pazarlama Direktörü Aysun Zaman konuyla ilgili şu açıklamada bulundu: “Migros olarak toplumsal farkındalık yaratan, sürdürülebilir sosyal sorumluluk projeleri her zaman öncelikli hedefimiz. 2015-2016 döneminde pilot çalışmasına başladığımız Minik Sporcular projesi ise artık meyvelerini vermeye başladı. 2-7 yaş arasındaki özel çocuklarımız oyun odaklı eğitimlerle hızla gelişim gösterdiler, koordinasyon becerileri arttı ve sosyalleştiler. 7 aylık motor becerilerini sporla 8 hafta gibi kısa bir sürede sağlayabildiler dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.