“Ak Parti’nin Arka Bahçesi Olan Sendikanın Açıklamaları, Bizim İçin Yok Hükmündedir”

11 Mayıs 2024 Cumartesi 12:40
“Ak Parti’nin Arka Bahçesi Olan Sendikanın Açıklamaları, Bizim İçin Yok Hükmündedir”

ORBEL A.Ş Genel Müdürü Celal Akaç, Hizmet İş Trabzon Şube Başkanı Şevket Çelik tarafından yapılan, ‘işçilerin bağlı olduğu sendikadan zorla istifa ettirildiğine yönelik’ haberlerin gerçeği yansıtmadığının altını çizdi. Akaç, “Belediye yönetimi olarak hiçbir sendikaya karşı önyargılı olmadığımız gibi, çalışanlarımızın özgür iradesine ipotek koymamızda söz konusu olamaz” dedi.

Akaç, gerçek dışı iddialara Belediye Başkanı Ahmet Kaya’nın isminin karıştırılmasına da sert tepki gösterdi.

“AK Parti’nin arka bahçesi haline gelen malum sendikanın Şube Başkanı, emek ve örgütlenme özgürlüğüyle ilgili konuşacak son kişidir” diyen Akaç, şu ifadeleri kullandı:

“Ortahisar’da yaşayan vatandaşlarımız Yerel Seçimlerde bir tercihte bulunmuş ve Sayın Ahmet Kaya’yı, Belediye Başkanlığına seçmiştir. Seçimin ardından el değiştiren belediyelerde, çalışanların sendikal tercihlerinde değişmeler olmuştur. Bu durum sadece Trabzon ilinde yaşanan bir süreç değil, ülkenin her bir yerinde yaşanan bir gelişmedir ve de doğaldır. Temsil yetkisine sahip sendikanın, emekçileri enflasyona karşı korumaması ve emekçinin yanında yer almamasına bağlı olarak, işçi ve memurun, halkımızın tercihi gibi irade kullanmasından ibarettir.”

“GERÇEK DIŞI BEYANLARLA ALGI OLUŞTURULMAK İSTENİYOR”

“İşçilerimizin sendika değişikliği sonrası üye sayısı azalan sendikanın Şube Başkanı, toplu iş sözleşmesi imzalama yetkisini kaybetme korkusuyla bu değişikliklerin baskı ve tehditle yapıldığına yönelik algı oluşturmak için gerçek dışı beyanlarda bulunmaktadır. Ortahisar Belediyesi’nde örgütlülüğünü genişleten ilgili sendika başkanı için de “Belediye Başkanının dayısı” ifadesini kullanması, Başkanımızın kişilik haklarına saldırı niteliği taşımaktadır. Belediye İş Sendikası Başkanı ve aynı zamanda da Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Kaya’nın dayısı olan Sayın Numan Öztürk, 20 yılı aşkın bir süredir Belediye İş Sendikası’nın yöneticisi ve başkanıdır.”

“SENDİKAL DEĞİŞİKLİKLER ÇALIŞANLARIMIZIN TERCİHİDİR”

“Başta Belediye Başkanımız olmak üzere, hiç kimsenin belediye çalışanlarımızın sendikal tercihlerinde bir etkisi yoktur. Bahsi geçen sendika, bütün sendikalar gibi en tabii hakkı olarak Belediyemizde örgütlenme çalışmaları yapmaktadır. Üstelik bu sendika, geçmiş yıllarda belediyemizde yetki almış ve sözleşme imzalamış bir sendikadır. Haliyle sendikanın Belediyemizdeki çalışmalarının Belediye Başkanımız ve diğer yöneticilerle ilgisi yoktur.”

“İŞÇİ HAKLARINDAN VE ÖRGÜTLENME ÖZGÜRLÜĞÜNDEN BAHSEDECEK EN SON KİŞİDİR!”

“İşçi haklarını savunmaktan ve örgütlenme özgürlüğünden bahseden Hizmet İş Sendikası Şube Başkanı, kendisinden önceki Şube Başkanına, Hizmet İş Sendikası Olağan Genel Kurulu’nda demokratik hakkını kullanarak yaptığı eleştirel konuşma nedeniyle 6 ay uzaklaştırma cezası verilmesine ve görevden alınmasına sessiz kalmış ve o göreve atanmış bir şube başkanıdır. Haliyle sayın Çelik, işçi haklarından ve örgütlenme özgürlüğünden bahsedecek en son kişidir.”

“HERKES YASALARDAN KAYNAKLI OLAN HAKLARINI KULLANMAKTA ÖZGÜRDÜR”

“Hiçbir dahlimiz olmayan bir konu olan işçi ve memur sendikalarının örgütlülüğü, yürürlükteki yasal mevzuat üzerinden ve çalışanların özgür iradesi ile devam eden süreçtir.

Ayrıca, Belediyemizin kuruluşları olan ORKENT A.Ş. ve Tünel Akvaryum A.Ş.’de Mayıs ayı sonunda Hizmet İş Sendikası ile sözleşme görüşmelerine başlayacağız. Biz işimize bakıyoruz. Herkes yasalardan kaynaklı olan haklarını kullanmakta özgürdür. Hizmet İş Şube Başkanı Şevket Çelik de, hak ve hukuk önünde bu süreci işletebilecek durumdadır. Ancak, “Biz beraber oldukça karşımızda hiçbir zorba duramayacaktır” ifadesi ile eğer bizi kast etti ise, bu ifade kendisine ve temsil ettiği kuruma yakışmamıştır.”

“HİZMET İŞ ŞUBE BAŞKANINI KENDİ SÜRECİNİ YÖNETMEYE DAVET EDİYORUZ”

“Biz, emekçilerin onay verdiği her yapıya aynı mesafedeyiz. Hizmet İş Trabzon Şube Başkanı Sayın Şevket Çelik’i kendi sürecini yönetmeye, sorumluluğunu taşıdığı emekçilerin mücadelesine omuz vermeye çağırıyor, bu kent ve kentli için mücadele eden, emek harcayanlara karşı saygılı olmaya davet ediyoruz.”

“22 YILLIK AK PARTİ İKTİDARINDA EMEK DEĞERSİZLEŞTİRİLMİŞ, EMEKÇİLER SEFALETE MAHKUM EDİLMİŞTİR”

Akaç, AK Parti Trabzon Milletvekili Vehbi Koç’un aynı konuyla ilgili yaptığı açıklamalara da tepki gösterdi.

AK Parti sayesinde “emek” ve “alın teri” kelimelerinin neredeyse anlamlarını yitirdiğini ifade eden Akaç, “AK Parti, 22 yıllık iktidarında emek düşmanı politikalar izlemiş, sermayeden yana tavır almış ve emeklilerimiz başta olmak üzere bütün emekçileri acımasızca mağdur etmiştir. Emeği değersizleştirenlerin, emekçileri fakirleştirip sefalete mahkum edenlerin bugün emek ve alın teri edebiyatı yapması, en hafif tabirle samimiyetsizliktir. Bütün emekçiler ve halkımız da bilmektedir ki, emek ve alın terine saygı duyan, onun mücadelesini yapanlar bizleriz ve bu mücadeleyi yapmayı sürdüreceğiz. Çünkü bu, bizim varlık sebebimizdir” ifadelerini kullandı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.