Başkan Adayı Genç: “İstihdam artırıcı projelere ağırlık vereceğiz”

27 Mart 2024 Çarşamba 13:10
Başkan Adayı Genç: “İstihdam artırıcı projelere ağırlık vereceğiz”

AK Parti Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ahmet Metin Genç, Trabzon’da istihdam artırıcı projelere ağırlık vereceğini söyledi. 
Büyükşehir Başkan Adayı Genç, Trabzon’un ön önemli sorunları arasında yer alan istihdam ve yeni iş alanlarıyla ilgili başta organize sanayi bölgeleri olmak üzere, İstihdam Akademileri, Evde İstihdam ve Üretim Projesi’yle Kadın Girişimcilik Akademisi gibi birçok projeyi hayata geçireceğini dile getirdi. 
 “YATIRIM DESTEK OFİSİ KURULACAK”
Öncelikli olarak Trabzon’un yatırım planlaması ve konumunu belirleyen, ulusal ve uluslararası düzeydeki yatırımcı ilişkilerini yönetecek olan ‘Trabzon Makro Yatırım Planı’nı hazırlayacaklarını belirten Genç,  “Kent ekonomisine katma değer kazandıracak ve bu plana uygun gerçekleşecek tüm yatırımları yönetmek, yatırımcılara kolaylaştırıcı hizmet sunmak amacıyla Büyükşehir Belediyesi bünyesinde ‘Yatırım Destek Ofisi’ kuracağız.” ifadesini kullandı. 
İSTİHDAM AKADEMİLERİ KURULACAK
İstihdam Akademileri kuracağını söyleyen Genç, “İhtiyaç olan alanlarda etkin ve başarılı mesleki eğitimler vererek kişilerin işgücü piyasasına katılımını sağlayacağız. İstihdam oluşturmak amacıyla kampüsünde kreş, kariyer merkezleri, eğitim sınıfları ve atölyeler, konaklama, dinlenme ve spor alanları olan İstihdam Akademileri kuracağız.” dedi.

GENÇ GİRİŞİMCİLER TEŞVİK EDİLECEK
Genç Girişimci Programları-Genç Kooperatifleri, ‘Kadın Girişimcilik Akademisi’ ve ‘ Girişimci Kadınlar Ağı projelerini uygulamaya sokacağını kaydeden Genç, “Trabzon, coğrafyasının bir sonucu olarak girişimci ve yetenekli nesiller yetiştirmesiyle bilinir. Gençlerimize yeni nesil girişim modellerinin sunulacağı eğitim programları düzenleyeceğiz. Genç girişimcilerimiz için finansman, teknoloji, işletme ve pazarlama gibi konularda destekler sağlayacağımız kuluçka merkezlerini kuracağız. ‘Genç Kooperatifleri’ eliyle girişimci gençlerimizin bir araya gelmesini teşvik edecek ve yerel kalkınma için iş birlikleri kuracağız. Girişimcilik, finansal okuryazarlık, dil, pazarlama, teknoloji becerileri, e-ticaret gibi uygulamalı eğitimlerin verilip sonrasında iş hayatına yönlendirileceği ‘Kadın Girişimcilik Akademisi’ni kuracağız. Kadın girişimini yaygınlaştıracağız. Belediyemiz bünyesinde ‘Girişimci Kadınlar Ağı’nı oluşturacağız.” diye konuştu. 
EVDE İSTİHDAM, EVDE ÜRETİM PROJESİ
Kadınların, emeklilerin ve çalışmayan bireylerin evlerinden istihdama katılmasını sağlamak için Evde Üretim Projesi’ni hayata geçireceğini belirten Genç, “Hane gelirine katkı sağlanması amacıyla bu projeyi uygulamaya sokacağız. Üretici kuruluşlar, İŞKUR ve belediyemiz işbirliği ile hammadde temini, evlerde üretimi ve belediyece oluşturulacak platform ile üretici kuruluşlara satılması çerçevesinde ‘Evde İstihdam, Evde Üretim Projesi’ni uygulamaya koyacağız.” ifadelerini kullandı. 
İHTİSAS ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİ
Trabzon’da istihdam açısından çok önemli yer tutan organize sanayi bölgelerine yeni dönemde İhtisas Organize Sanayi Bölgeleri’ni de ekleyeceğini kaydeden Genç, “Öncelikle Araklı Tekstil Kent Organize Sanayi Bölgesinin devam eden çalışmalarını hızlandırarak, bu projeyi sonuçlandıracağız. 180 dönüm alan için 4000 kişilik istihdam hedefliyoruz. Deniz ürünleri ihracatımızı artırmak düşüncesiyle ikinci aşamada Deniz Ürünleri OSB ve Sürmene Yeniçam Tersane OSB için çalışmalara başlayacağız.” dedi. 

 “ARSİN YATIRIM ADASI İÇİN TÜM KURUMLARLA İŞBİRLİĞİ YAPACAĞIZ”
Trabzon’un ekonomisine ulusal ve uluslararası yatırımcılar eliyle katkı sağlamayı amaçlayan Yatırım Adası Projesi’nin hayata geçmesi için bütün kurumlarla işbirliği yapacağını kaydeden Genç, “Şehrimizde istihdama ve ekonomiye ciddi katkı sağlayacak Yatırım Adasıyla ilgili yeni dönemde harekete geçmeyi planlıyoruz. Katma değerli üretim üssü olarak planlanan Arsin Yatırım Adası’nın hayata geçmesi için ilgili tüm kurumlarla iş birliği yapacağız. Yatırım Adası’nın ihtiyaç duyacağı alt sektör ve hizmetlerin Arsin ölçeğinde planlanması için Büyükşehir Belediyesi’nin yetki alanındaki tüm çalışmaları hızlıca yerine getireceğiz.” şeklinde konuştu.
OF KARMA ENDÜSTRİ BÖLGESİ
Şehrin ve bölgenin ekonomik kalkınmasını desteklemek için projeler yürüteceğine vurgu yapan Genç, “Hem yerel, hem küresel unsurlar dikkate alınarak, çevre sağlığı yönünden tehlike oluşturmayan ve lojistik faaliyetlerine katkıda bulunan veya paketleme ve ambalaja dayalı sanayi, hizmet ile lojistiğin bir arada yer aldığı bir proje planladık. Of ilçemizde bu faaliyetlerin gerektirdiği ticari ünitelerin bulunduğu genel olarak ihracata yönelik ve gerektiğinde gümrük işlemlerinin de yapılacağı 265 dönümlük alanda Of Karma Endüstri Bölgesi’ni Of Belediyesi ve ilgili diğer kurumlarla birlikte kuracağız. 31 Mart’tan sonra Trabzon’un en önemli sorunları arasında yer alan istihdam ve yeni iş alanlarının oluşturulmasıyla ilgili projelere ağırlık vereceğiz.” açıklamalarında bulundu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.