Başkan Kaya, Bugün üç bayramı bir arada yaşıyoruz

12 Nisan 2024 Cuma 17:02
Başkan Kaya, Bugün üç bayramı bir arada yaşıyoruz

Ortahisar Belediyesinde Tarihi Gün

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Kaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile birlikte vatandaşlara seslendi

Ramazan Bayram tatilini geçirmek için memleketi Trabzon’da bulunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ortahisar Belediyesi önünde düzenlenen halk buluşmasında, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Kaya ile birlikte vatandaşlara seslendi.

Kürsüye ilk olarak Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Kaya çıktı. Konuşmasına, mitinge gelen vatandaşlara teşekkür edip bayramlarını kutlayarak başlayan Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Kaya, “Trabzon bugün üç bayramı bir arada yaşıyor” diyerek şöyle konuştu:

Kıymetli hemşerilerim, değerli dostlarım, hepinizi hürmet, muhabbet ve saygıyla selamlıyorum. Her birinizi hasretle kucaklıyor, Bayramınızı kutluyorum.

BUGÜN ÜÇ BAYRAMI BİR ARADA YAŞIYORUZ

Bugün üç bayramı birlikte yaşıyoruz. Birinci bayramımız Ramazan Bayramıdır. İkinci bayramımız, uzun bir aradan sonra Trabzon’umuzda hep birlikte bir onur mücadelesi vererek, bütün Trabzonlu hemşerilerimin desteğini alarak Ortahisar Belediye Başkanlığı seçimlerini kazandık. Bu büyük başarı sizlerin emeği sayesindedir, sizlerin mücadelesi sayesindedir. Hepinize teşekkür ediyorum, şükranlarımı sunuyorum.

Ve üçüncü bayramımız, bu topraklarda doğup, bu topraklarda büyüyen aramızdan biri, İstanbul’a gidip bizi onurlandıran, bizi orada gururla, onurla temsil eden, Türkiye’nin onuru, Trabzon’un gururu Ekrem İmamoğlu Başkanımız bugün aramızda. Ben hepimiz adına kıymetli Başkanıma ve kıymetli eşlerine “Trabzon’umuza hoş geldiniz, şerefler verdiniz” diyorum.

SİZLERE MAHCUP OLMAMAK İÇİN ÇALIŞACAĞIZ

Ekrem İmamoğlu İstanbul’da yaptığı çalışmalarla, bütün Trabzonlu hemşerilerinin gururu oldu. Sağ olsun, bizleri hiç mahcup etmedi. Bizler de onun yol arkadaşları olarak, sizlere mahcup olmamak için, bütün arkadaşlarımla Trabzon’un neresinde hangi sıkıntı varsa, kimin ne derdi varsa, o derdi çözmenin gayreti içinde olacağız.

KENT LOKANTASINI AÇACAĞIZ

Sizlere verdiğimiz sözler var, yapacağımız işler var. İstanbul’da güzel örneklerini yaşadığımız ve birçok vatandaşımın sokakta bana, “Trabzon’da kent lokantasını ne zaman açıyorsun sayın Başkan?” dediği kent lokantasını açacağız. Trabzon’da ilk uygulamamız olacak kent lokantasını açmak için yer bakıyoruz.

Yine Sayın Genel Başkanımızın Trabzon ziyaretinde, özellikle emeklilerimize verdiği bir söz vardı. Emeklilerimizin arkadaşlarıyla oturup 1,5 liraya çay içebilecekleri bir mekan sözü vermiştik, o sözü de yerine getireceğiz. Bütün ömrünü memleketine milletine hizmet yolunda vefa etmiş emeklilerimiz, maalesef bugün çok büyük sıkıntı içindedir. Arkadaşlarıyla oturup bir çay içecek takatleri yok. Bu bizleri çok üzüyor, bu sıkıntıyı çözmek görevi de yerel yöneticiler olarak bizlerin önemli görevlerinden biri olacak.

VERDİĞİMİZ BÜTÜN SÖZLERİ YERİNE GETİRECEĞİZ

Bunun dışında sizlere verdiğimiz bütün sözleri yerine getireceğiz. Biz tutamayacağımız hiçbir sözü vermedik, düşünerek, taşınarak, çalışarak, hesap yaparak, proje yaparak yola çıktık. Bizlerden halkçı belediyeciliği göreceksiniz, bizlerden sevgiyi, saygıyı, dayanışmayı, yardımlaşmayı göreceksiniz. Bizlerden güler yüzü göreceksiniz, bizlerden kapısı açık, gönlü açık belediyeciliği göreceksiniz. Ama bizlerde asla kibrin kırıntısını görmeyeceksiniz. Bizlerde kapalı kapıları görmeyeceksiniz. Bu kapılar milletin kapısıdır, bu kapıları sonu kadar milletimize açacağız.

ÖRNEK ALMAYACAĞIZ, ÖRNEK OLACAĞIZ

Biz yola çıkarken demiştik, Mustafa Kemal Atatürk’ün yol arkadaşları olarak, “Millete efendilik yoktur, millete hizmet etmek vardır” demiştik. Biz bu yola çıkarken, “Örnek almayacağız, örnek olacağız” demiştik. Biz bu yola çıkarken, “Vatanını en çok seven, hangi görevi yapıyorsa onu en iyi yapma gayretinde olandır” demiştik. Biz vatanını, milletini, devletini çok seven insanlar olarak görevimizi en iyi yapmanın gayreti içinde olacağız.

EKREM İMAMOĞLU’NA BÜYÜK SEVGİ

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Kaya’nın ardından kürsüye İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu çıktı.

Miting alanındaki vatandaşların yoğun ilgi ve sevgisi eşliğinde kürsüye gelen İmamoğlu, milletin 31 Mart’ta çok önemli bir karar verdiğini belirterek, “Artık millete efendilik yapma devri bitmiş, millete hizmet etme devri başlamıştır” dedi.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Tokat’ta yaşlı bir vatandaşla konuşurken çekilmiş fotoğrafına atıf yapan İmamoğlu, “Bu yeni dönem, o bir çift mavi gözün insanına baktığı gibi bir dönem olacak. Kibir, kendini beğenmişlik, bunların hepsi yok, bitti!” diye konuştu.

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Kaya’ya her konuda destek olacaklarını, İstanbul’da yapılan güzel işlerin Ortahisar’da da yapılacağını vurgulayan Başkan İmamoğlu, şöyle konuştu:

DOSTUM AHMET KAYA’YI TEBRİK ETMEK, HEMŞERİLERİMLE BAYRAMLAŞMAK İÇİN BURDAYIM

Çok değerli dostum Ahmet Kayanın bu güzel şehrin merkezinde, Trabzon’umuzun merkezi Ortahisar’da Belediye Başkanlığına başladığı bu dönemde, hem bayram ziyareti hem de sizlerle onun bu güzel görev döneminin başlangıcında onu tebrik etmek için şehrime geldim. Bu coşkulu karşılama ve bu bayramlaşma duygusunu bizlere yaşadığınız için hepinize teşekkür ederim. İyi ki varsınız, bütün hemşerilerimin Ramazan Bayramı mübarek olsun, çok güzel bir bayram geçirin inşallah.

DUALARINIZLA BENİ BESLİYORSUNUZ, ALLAH SİZİ KORUSUN

İstanbul’da her günümü, her anımı takip ettiğinizi biliyorum, bana dualar ettiğinizi biliyorum. Dualarınızın beni nasıl duygulandırdığını, beni nasıl beslediğinizi tahmin edemezsiniz, iyi ki varsınız. Allah’ım sizi korusun, hepinizi çok seviyorum.

BU GÜZEL ŞEHRİN BİR EVLADI OLMAKTAN GRURU DUYUYORUM

Bu güzel şehrin bir evladı olmaktan gurur duyuyorum. Ve şu anda o kadar güzel bir yerdeyim ki Allah’ın nasibi ben Pazarkapı mahallesinin çocuğuyum. Hem Pazarkapı mahallesinin hem Ortahisar mahallesinin çocuğuyum. Bu gördüğünüz Ortahisar Belediye binasının tam şu köşe başında bizim dükkanımız vardı, hala durur. Hemen belediye binasının alt köşesinde dedemin kereste ticarethanesi vardı. Ben bu caddenin çocuğuyum, buradan yürüyerek okuluma gider, gelirdim. İlkokulum hemen buradaki Kanuni Süleyman okuluydu.

BENİM İSTANBUL’A BELEDİYE BAŞKANI OLMAMI SAĞLAYAN, ATATÜRK’ÜN KURDUĞU CUMHURİYETTİR

Şöyle düşünün, bu sabah köyüme çıktım, mini minnacık bir köy evinde doğmuş Akçaabatlı bir çocuğum ben. Trabzon’un bir evladıyım. Orada doğdum burada ilkokulu okudum ortaokulu Köşk Lisesinde, liseyi Trabzon Lisesinde okudum. Bu şehir Kanuni Sultan Süleyman’ın doğduğu bir şehir. Onun doğduğu bu mahallede büyüdüm. Hayatımda bugün ne varsa buradan beslendim. Sonra İstanbul’a okumaya gittim. Yine Fatih Sultan Mehmet’in fethettiği İstanbul’da yaşama başladım ve İstanbul’a Belediye Başkanı oldum. Bu nasıl bir şey biliyor musunuz hemşerilerim? Bu, o kırk haneli köyden doğarak, Fatihin fethettiği Trabzon’dan Fatihin fethettiği İstanbul’a giderek Büyükşehir Belediye Başkanı olmak, olsa olsa dünyada bir tek Atatürk’ün Cumhuriyetinde olur.

REJİMİ RAYINDAN ÇIKARMAYA ÇALIŞIRSANIZ, İNSANLAR ZULÜM VE EZİYET ÇEKER

Atatürk’ün kurduğu bu Cumhuriyet herkese fırsat eşitliği verir. Demokrasi ne yapar biliyor musunuz, hepimizi eşitler. Sandık var ya, o sandık hepimizin eşitlendiği gündür. Fabrikatörü, emekçisi, işçisi, emeklisi, öğrencisi, öğretmeni hepimizi eşitler. Eksik tarafı var, bunu toparlamamız lazım, o ne biliyor musunuz? Bazen demokrasi, cumhuriyet arzu ettiğimiz seviyeye gelmez. İnsanlarını ne yazık ki ihmal eder. Bu hatalar yanlış uygulamalar yüzünden olur. Hele hele sistemi, rejimi kendi gidişatından, uygar ve medeni sürecinden, rayından çıkarır, başka bir rejim ortaya koymaya kalkarsan, işte olan önce kadınlara, önce çocuklara, gençlere, önce emeklilere zulüm çektirir, sıkıntı çektirir. Ama hep birlikte milletimizin gücüyle nasıl ki demokrasi arayışında, özgürlük arayışında sevginin saygının hakim olduğu bir sürecin olgunlaşmasında, hepimiz yeni bir arayışa, yeni bir umuda 31 Mart’ta mühür bastınız. Şimdi yeni bir dönem, yeni bir arayış, yeni bir hizmet ve yöneticilik anlayışı başladı, şimdi “Tam yol ileri!” diyoruz.

BU DÖNEM, BİR ÇİFT MAVİ GÖZÜN İNSANA BAKTIĞI BİR DÖNEM OLACAK

Sevgili dostum Ahmet Kaya’nın odasında astığı bir fotoğraf üzerinden birkaç gündür bir tartışma yaşanıyor. Onu önemsemiyorum, oraya girmeyeceğim ama size söyleyeceğim şu; o fotoğraf benim 10 yıldır masamın arkasında duruyor. O fotoğraf ne biliyor musunuz? Tokat’ta bir çiftçinin bir köyün deprem sonrası yaşadığı sıkıntıları, bir devletin başındaki insana anlatırken çekildiği fotoğraf. O fotoğraftaki kişiyi, o köylü dedeyi anlatırken dinleyen bir çift mavi göz var. O bir çift mavi göz, vatandaşına öyle itinayla bakıyor ki… Bir gözün içine bakış vardır, ben diyorum ki, “Allah’ım o güzlerin baktığı gibi bu gençlere, bu çocuklara baktır!” Ben çocukla konuşurken bile dizimi eğip onun gözüne bakıp hissetmeye çalışıyorum. Bu yeni dönem, o bir çift mavi gözün insanına baktığı gibi bir dönem olacak. Kibir, kendini beğenmişlik, bunların hepsi yok, bitti! Bakın sevgili hemşerilerim, Kul Nesimi demiş ki; “Rızkı veren Hüda’dır, Kula minnet eylemem!”

KİMSEYE MİNNET DUYMAYIN, HERKES GÖREVİNİ YAPIYOR

Ramazan ayındayız, ben dünyanın en büyük şehri İstanbul’un Büyükşehir Belediye Başkanıyım. Sevgili dostum Ahmet Kaya, Ortahisar Belediye Başkanı. Biz bu görevlere talip olduk, sizler de bizi seçtiniz. Şimdi bize düşen görev, sizi anlamak, sizin dertlerinizi çare olmak için gece gündüz çalışmaktır. Biz size destek oluyoruz ya, bu bizim sorumluluğumuzdur. Devletimizin herhangi bir kurumu, ama belediyesi, ama valiliği, bakanlığı, sevgili hemşerilerim o desteği size veriyor ya, kimse cebinden bir şey vermiyor. Size vermek zorunda olduğu desteği veriyor, hatta belki de az veriyor. Siz onun hesabını sorun. Bize minnet duymayın! Evet, “Görevini iyi yaptın kardeşim, teşekkür ederiz” diyebilirsiniz ama kimseye minnet duymayın. Bu şehrin, İstanbul’un, bu ülkenin sahibi millettir, millet!

MİLLETE EFENDİLİK DÖNEMİ BİTMİŞTİR, DEVLETİN SAHİBİ MİLLETTİR

“Ben sistemin sahibiyim” diyen, “Buyruğumla şunu yaptım” diyen, “Talimatla emrettim, şöyle oldu” diyen, biri görevinden ayrılacağı zaman “Af diledim, ayrılıyorum” denilen dönem bitmiştir, bitmiştir! Millet, devletin sahibidir. Bugün ülkemiz derin bir yoksulluk yaşıyorsa onun hesabını sorun, sormalısınız.

İSTANBUL’DA NE YAPIYORSAK, AHMET BAŞKANIMLA PAYLAŞACAĞIZ

Şimdi biz İstanbul’da ne yapıyorsak, sevgili Ahmet Kaya’yla tabii ki paylaşacağız. O burada merkez ilçenin Belediye Başkanı. Ekrem İmamoğlu İstanbul’un Belediye Başkanı. Benim kapım Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkese açık. Benim kapım hangi partiden seçilmiş olursa olsun, Trazbon’un büyükşehrinden ilçesine herkese açık. Kardeşim partiler araçtır araç! Partiler hizmet için araçtır. Seçim geçti, gitti. Şimdi milletçe ayağa kalkma zamanıdır. Onun için birlikte çalışacağız.

TRABZON’DAN HANGİ BELEDİYE KAPIMIZI ÇALARSA, BAŞIMIZIN ÜSTÜNDE YERİ VARDIR

Ahmet Kaya başkanımla çalışacağız. Ama benim kapımı Akçaabat da çalsa başımın üstünde yeri vardır, Trabzon Büyükşehir de çalsa başımın üstünde yeri vardır. Bunu niye söylüyorum biliyor musunuz? Hangi partide siyaset yapıyorsanız yapın, ayaklarınızdaki prangaları söküp atın! Millete hizmet edin, bir kişiye değil! Bu cennet vatan 100 seneyi aşkın süre önce özgürlüğü, cumhuriyeti, demokrasiyi seçmiş. Şair, “Hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım!” demiş. Biz milletçe özgürlüğüne düşkün insanlarız, biz demokrasi aşığıyız. Şimdi ne yapacağız, sizi daha çok dinleyeceğiz. Bu şehrin akıllı insanlarını daha çok dinleyeceğiz. Ahmet Kaya Başkanımız bizlerle çok güzel projeler üretecek. Bu milletin ayağa kalkmasıdır, millet gücünün farkına varacak!

MAKAMIN BÜYÜDÜKÇE BAŞIN ÖNE EĞİLMELİ, MİLLETE YUKARIDAN BAKMAMALISIN

Büyüklerimin bana vasiyetidir, “Makamın büyüdükçe, başın öne eğilsin, vatandaşa yukarıdan bakma!” Ona hizmet yolunu seçmişsen, bu sana gereklidir. Biz bu terbiyenin, bu anlayışın neferleri olacağız. Çok çalışacağız. Benim şöyle bir sıralamam var; Allah’ım beni aileme mahcup etme! Allah’ım beni doğduğum topraklara, Trabzonlulara, Karadenizlilere mahcup etme! Allah’ım beni bu ülkenin vatandaşlarına, şehrim İstanbul’a mahcup etme!

HİZMETTE BENİ GEÇECEK ADAM HENÜZ DOĞMADI!

Çok asil bir hizmet dönemiyle karşı karşıyayız. Göreceksiniz, çok çalışacağız. Ben diyorum ki beni geçecek adam doğmadı kardeşim! Ahmet Kaya diyebilir ki, “Ben daha çok koşarım!” Hizmette yarıştan daha güzel bir şey olabilir mi? Beni geçene çelme takmam, vallahi alkışlarım. Millete hizmette yarışın kazanını hepimizdir, kaybedeni yoktur.

BİZDEN KÖTÜ SÖZ DUYMAYACAKSINIZ, İŞİMİZİ YAPACAĞIZ

Başarılı olacağız, arkamızda sizin gibi hemşerilerimin gücünü hissedeceğiz. Önümüzdeki zaman diliminde ağzımızdan kötü kelime duymayacaksınız. Ben Sera’da (Yıldızlı) 98 yaşında anneannemi ziyaret ettim. Halamı ziyaret ettim. Bana diyorlar ki, “Seni televizyonda dinliyoruz” Şimdi ben konuşurken kötü söz edebilir miyim? Beni annem, sizler, çocuklar dinliyorsunuz. Biz kimsenin hakkında iftira, kumpas gibi uğraşmayız. Milletimizin işini konuşacağız, çocuklarımızın geleceğini, gençlerimizin umutlarını konuşacağız. Onlara destek olacağız. Bizim buna yetecek gücümüz, aklımız, bilgimiz var. Sizin fikirlerinizden faydalanacağız, yolumuz açık olsun.

AHMET KAYA BAŞKANIMLA ÇOK GÜZEL İŞLERE İMZA ATACAĞIZ

Hep birlikte koşacağız, Ahmet Kaya Başkanımla birlikte çok güzel başarılara, hep birlikte imza atacağız. Bu başarıda İl Başkanımızın, Ortahisar İlçe Başkanımızın büyük emekleri var. Milletvekilimiz Sibel hanıma ve örgütümüze çok teşekkür ediyoruz. Partiyi burada bıraktık, biz diyoruz ki, bu işi Trabzon ittifakı kazandı. İstanbul’da İstanbul ittifakı kazandı. “Türkiye’de de Türkiye ittifakı olsun, milletçe kazanalım” diyorum.

AHMET KAYA’YI YALNIZ BIRAKMAYIN, YANINDA OLUN

Hepinizi çok seviyorum. Ahmet Başkanımın yolu açık olsun, yanındayız. Göreceksiniz, İstanbul’umuza yapılmak istenen kötülüklere karşı siz de Trabzon’a bir kötülük yapılıyorsa Trabzon’a muhafızlık etmeye var mısınız? Sakın vazgeçmeyin, Trabzon’un muhafızı olun. Trabzon’un her konusuyla ilgilenin, Trabzonspor’la da ilgilenin. Maddi manevi yalnız bırakmayın.

Her türlü kardeşlik ve güzellik kazansın, hepinizi çok seviyorum. Trabzon’da da, İstanbul’da da, ülkemizin her yerinde ne olacak? “Her şey çok güzel olacak!” O zaman hep birlikte, “Tam yol ileri!” diyoruz. Kalın sağlıcakla.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.