Boztepe Seyir Terası ve Yürüyüş Platformu açıldı

23 Nisan 2023 Pazar 18:34
Boztepe Seyir Terası ve Yürüyüş Platformu açıldı

Boztepe Seyir Terası ile taçlandı

Ortahisar Belediyesi tarafından yapılan Boztepe Seyir Terası ve Yürüyüş Platformu’nun açılışı gerçekleştirildi.

BAKANLARIMIZIN BÖLGEMİZE KATKISI ÇOK FAZLA

Projenin açılışında konuşan DOKAP Başkanı Hakan Gültekin, 2023 yılında görev alanlarındaki 11 ilde projelerin yapılması için 530 milyon TL’lik kaynak kullanılacağını belirterek, “Çok güzel ve özel bir proje. Özellikle 2023 yılında devletimizin sağladığı kaynakla DOKAP üzerinden 530 milyon TL gibi bir rakamı 11 ilimize kullandık. Bu rakamların hemen hemen 100 milyonuna yakını Yeşil Yol gibi valiliklerimizden gelen projelerimizde kullandık ve kullanmaya devam ediyoruz. Tabi bu kaynaklar çok kolay elde edilmiyor. Bakanlarımızın, Mustafa Varank Bey’in bölgemize özellikle katkıları çok fazla. Onlar olmasa biz bu kaynakları bulamayız ve bu projelerde de kullanamazdık.” dedi.

“TRABZON CİDDİ BİR KALKINMA HAMLESİ YAPTI”

AK Parti Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu, konuşmasında Başkan Genç’in sadece hizmet ve projeleriyle değil, Trabzon halkının gönlünde de marka bir belediye başkanı olduğuna vurgu yaparak, “Bizi çok güzel bir turizm destinasyonuyla buluşturan çok kıymetli Ortahisar Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Trabzon için özel günlerden bir tanesi daha… Trabzon’u anarken hepimiz bir eğitim şehri, bir spor şehri, kadim bir medeniyet, bir turizm şehri olduğunu bahsederiz ama en çok da turizm şehri olduğundan bahsederiz. Zira Trabzon pandemiden sonra özellikle dünyanın dört bir tarafından akın akın gelen turistlerle, özellikle esnafımızın yüzünü güldüren turistlerle birlikte ciddi bir kalkınmaya doğru hamle yaptı. Bu hamleye tekrar güç veren, turistlere hizmet edecek olan bu güzel seyir terasını bizlerle buluşturan kıymetli başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Zira kendisi sadece yapmış olduğu hizmetlerle değil, aynı zamanda Trabzon halkının gönlünde de marka bir belediye başkanı olmuştur. İnşallah bu seyir terasıyla birlikte daha çok misafir Trabzon’a gelecek. Ve Trabzon’umuzu hem Türkiye’ye, hem de dünyaya tanıtmış olacağız. Hayırlı, uğurlu olsun.” dedi.

“TURİZME HİZMET EDECEK”

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, konuşmasında Trabzon’un gelişen turizm trendine uygun olarak açılan projenin çok anlamlı olduğunu belirterek, “Ramazan Bayramınızı ve 20 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı tebrik ediyorum. İki bayramı idrak ettiğimiz bu günde Ortahisar Belediyemizin yapmış olduğu bu güzel projenin, bu anlamlı projenin açılışını sayın bakanımızın ellerinden gerçekleştireceğiz. Trabzon için çok anlamlı olan bu projelerin açılışına her zaman ihtiyacımız var. Her zaman söylüyoruz, Trabzon bir tarih şehri, bir medeniyet şehri, bir spor şehri ama en önemlisi de Trabzon bir turizm şehridir diyoruz. İşte bu turizm şehrine yakışan, gelen turistlerin ilimizde uzun süre vakit geçirebileceği ve daha uzun süre ilimizde kalmaları adına bizim farklı, çeşitli destinasyonlara ihtiyacımız var. İşte bu proje de turizmimize hizmet edecek. Çok güzel mesire ve seyir alanı olarak hizmet verecek. Ben Ortahisar Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

“BU ŞEHRİN GELİŞEN TRENDİ TURİZM”

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, doğal güzellikleriyle tebarüz eden Trabzon’a güzel hizmetler yapmanın gayreti içinde olduğuna vurgu yaparak, “Bu güzel günde hem egemenliğimizin ilanı olan bu güzel günde ve hem de mübarek bayram gününde katılan bütün misafirlerimize teşekkür ediyorum. Bugün anlamlı bir gün. Ramazan Bayramı’nı idrak ediyoruz. Aynı zamanda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan’ı kutluyoruz. Aynı zamanda bu hafta, Turizm Haftası. Yani üç önemli günün içindeyiz. Bu şehrin gelişen trendi turizm. Trabzon önemli bir şehir. Alametifarikası fazla olan bir şehir. Kültür, sanat ve tarih şehri ama gelişen trendi de turizm olan şehir. Doğal güzellikleriyle tebarüz etmiş bu şehre biz de yerel yöneticiler olarak kıymetli Cumhurbaşkanımızın destekleriyle bu şehre bir şeyler katmanın gayreti içindeyiz. Trabzon aynı zamanda bir tarım şehri olması hasebiyle çay ve fındık geliri olan bir şehir. Geçen yıl Trabzon’un ürettiği fındığın girdi değeri 126 milyar TL iken geçen yıl turist sayımızın 200 bin artması nedeniyle Trabzon’a doğrudan ve dolaylı 1 milyar TL girdi sağlandı. O nedenle turizmi daha da öne çıkarma gayretindeyiz. Dolayısıyla göreve geldiğimiz andan itibaren bu yönlü çalışmaları birazcık daha öne çıkarıyoruz. İşte bu vesileyle akvaryumu hizmete aldık ve çok büyük ilgi çekti. Bugün de çok güzel bir eseri şehrimize kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi.

“İNANÇ TURİZMİNİN OLDUĞU BİR BÖLGE”

Projeyi Trabzon’a kazandırmanın mutluluğunu ve gururunu yaşadığını kaydeden Genç, “Seyir Terasımız 900 metre uzunluğunda yürüyüş parkuruyla beraber bir bir cam ve bir ahşap terasın bulunduğu 1100 metre karelik güzel bir yaşam alanı. Bu bölgemiz tarihten beri önem arz eden bir bölgemiz, bir inanç turizminin de olduğu bir bölge… Geçen yıl hizmete aldığımız Kızlar Manastırı’nın olduğu bir turizm aksı. Dolayısıyla bu eserle birlikte şehrimize ayrı bir turizm destinasyonu kazandırdığımızı düşünüyoruz. Bundan dolayı da mutluyuz, gururluyuz. Büyük destekler aldık bu proje için. Özellikle İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum’a, Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Adil Karaismailoğlu, Karayolları Genel Müdürü Abdülkadir Uraloğlu ve bölge müdürümüze, DOKAP Başkanımız Hakan Gültekin Bey’e ve katkı sağlayan herkese çok çok teşekkür ediyorum. Bu güzel eserimiz şehrimize hayırlı, uğurlu olsun.” şeklinde konuştu.

“TRABZON BU PROJELERİ HAK EDİYOR”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ise, Trabzon’un güzelliklerine güzellik katacak bir projenin açılışında olmaktan büyük bir memnuniyet ve gurur duyduğunu ifade ederek, “Boztepe bizim çocukluğumuzun geçtiği, nefes aldığımız önemli yerlerden bir tanesi. Şimdi de Trabzonlulara çok güzel bir seyir terasıyla hizmet vermeye devam edecek. Ayrıca şehrimize gelen turistlere de renk katacak. Trabzon bu tür projeleri çok hak ediyor. Burası kadım bir şehir, renkli bir şehir. Dünyanın neresine giderseniz mutlaka bir tane Trabzonlu bulursunuz. Burası çok güzel bir yer olmuş. Hem seyir terası, hem de yürüme alanları çok güzel. Boztepe’ye renk katacak bir proje…” diye konuştu.

“ŞEHRİMİZE NEFES ALDIRACAĞIZ”

Trabzon’da çok önemli gelişmelerin yaşandığına vurgu yapan İsmailoğlu, “Yarın Kanuni Bulvarı’nın önemli bir kesimini hizmete açacağız. Erdoğdu, Bahçeçik ve Yeni Cuma bağlantısını açacağız. İnşallah Kanuni Bulvarı’nı da yıl sonuna kadar Değirmendere’den Sahil Yolu’na bağlayarak şehrimize nefes aldıracağız. Büyükşehir’in de çok önemli çalışmaları var. Ganita’yı 30 Nisan’da Trabzonluların hizmetine sunacağız. Ardından 1 Mayıs’ta 16 km uzunluğundaki Güney Çevre Yolu’nun Akçaabat kısmının temelini atacağız.” dedi.

“TRABZON TÜRKİYE’NİN PARLAYAN YILDIZI OLACAK”

Şehri gelen turistlerin çok güzel ve misafirperver bir şekilde ağırlanması gerektiğini ifade eden İsmailoğu, “Şehrimizde turizm hızlı gelişiyor. Dünyanın her tarafından şehrimize akın var. Burada da bize çok iş düşüyor. Onları çok güzel ağırlamalıyız. Trabzonluların misafirperverliğini gelen turistlere göstermeliyiz. Önümüzdeki günlerde Dış İşleri Bakanlığımız burada bir temsilcilik açacak. Dış İşleri Bakanımız Mevlut Çavuşoğlu ile görüştüm. Buraya büyükelçi atayacaklar. Şehrimiz gelişmeye çok müsait. Bütün uluslararası koridorların buluştuğu bir nokta. Önümüzdeki yıllar Türkiye Yüzyılı olduğu gibi Trabzon’un da yılları olacak. Trabzon Türkiye’nin parlayan yıldızı olmaya çok hızlı bir şekilde devam edecek. Havalimanımızı denize dolgu alan üzerinde yapacağız. Demir yolu ve kent içi raylı sistemler konusunda da önemli adımlar atıyoruz.” cümlelerine yer verdi.

“TÜRKİYE ÇOK HIZLI BÜYÜYOR”

Trabzon’un ihracatını orta vadede 5 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerinin altını çizen İsmailoğlu, “AK Parti bir eser ve hizmet siyaseti gütmektedir. Siyaset vatandaşına milletine hizmet etmek içindir. Vatandaşın hayatını kolaylaştırırken bir yandan da sanayisini, turizmini geliştirecek yatırımlar yapar. Biz de 20 yıldır bunu yapıyoruz. Yaptığımız yatırımlar sayesinde Türkiye çok hızlı büyüyor. Yani dünyanın en hızlı büyüyen ülkelerinden bir tanesi olduk. Bizim 1 trilyon dolarlık ihracat hedefimiz var. Geçen yıl Trabzon’un toplam ihracat rakamı 1,2 milyar dolardı. Kısa vadede bunu 3,5 milyar dolara çıkaracağız. Orta vade de ihracatımızı 5 milyar dolara çıkaracağız.” diye konuştu.

“EN BÜYÜK YATIRIM TRABZON’A YAPILDI”

Trabzon’da 5 yıl içinde 350 bin kişilik istihdamı alanı oluşturacaklarına dikkati çeken Bakan İsmailoğlu, “20 yıldır Trabzon’a çok şeyler yaptık. Şu anda Trabzon’da devam eden 23 tane karayolu projemiz var. Sadece Karayolları Trabzon’a 75 milyar liralık yatırım yapmıştır. Türkiye’de yapılan yatırımların en büyüğü Trabzon’a yapılmıştır. Ama tabi ki yetmez, Trabzon’da hedeflerimiz var. Bu hedefleri geliştirmek için de daha büyük yatırımlar yapacağız. Türkiye genelinde de çok önemli yatırımlar var. Mega projelerimizi bir bir devreye alıyoruz. Trabzon için önümüzdeki 5 yıl içinde 350 bin kişilik istihdam alanı oluşturacağız. Trabzon’dan bize vereceğiniz destek ve bunun Türkiye’deki yansımaları bu projelerin hayata geçirilmesinde olağanüstü etki yapacaktır. Boztepe’de böyle muhteşem bir proje açmanın gururunu yaşıyoruz. Projemizin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” ifadelerine yer verdi.

Açılıştan sonra Başkan Genç, protokol üyeleriyle birlikte Boztepe Seyir Terası ve Yürüyüş Platformu’nu gezerek Trabzon’un manzarasını seyrettiler.

Projenin açılışına; Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, AK Parti İl Başkanı Sezgin Mumcu, AK Parti Ortahisar AK Parti Trabzon milletvekili adayları, AK Parti İlçe Başkanı Selahaddin Çebi, Ortahisar Kaymakamı Gürkan Demirkale, MHP İl Başkanı Ömer Ayar, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Başkanı Bekir Aktürk, Ortahisar Belediye Meclis üyeleri, STK temsilcileri, muhtarlar ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.