Chp'li Güngör:sözünüzü tutun!

CHP Trabzon İl Başkanı Turgay Güngör, “Yıllar önce Trabzon doğalgaz borularıyla döşenecekti. Ama nedense hala bu sorun çözülemedi. Sözlerini tutsunlar” dedi

Chp'li Güngör:sözünüzü tutun!

CHP Trabzon İl Başkanı Turgay Güngör, “Yıllar önce Trabzon doğalgaz borularıyla döşenecekti. Ama nedense hala bu sorun çözülemedi. Sözlerini tutsunlar” dedi

11 Ekim 2017 Çarşamba 08:51
Chp'li Güngör:sözünüzü tutun!
banner125

CHP Trabzon İl Başkanı Turgay Güngör, yaklaşan kongreler, önümüzdeki yerel seçimler ve Trbazon’daki sorunlar ve eksikliklerle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Başkan Güngör, ilçe kongrelerinde yorgun olanların yeni dönemde olmayacağını belirtirken yılbaşından sonra da önümüzdeki yerel seçimler için Trabzon’da belediye başkan adaylarını açıklayacaklarını söyledi. Trabzon’daki devam eden yatırımlarla da ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Güngör, hafif raylı sistem projesi ve doğalgaz projelerinin hızlandırılması gerektiğine dikkat çekti. Güngör, Trabzon’da yeşil alanların hızla azaldığına da dikkat çekti.

İşte Başkan Güngör’ün o açıklamaları:

YORGUN OLANLAR OLMAYACAK

Şunu ifade edeyim ki bizim şimdilerde kongreler sürecimiz başladı. Yılbaşına kadar tüm ilçe kongrelerimiz yapılacak. Teşkilat yönetimleri yenilenecek. Yorulan arkadaşlarımız aday olmayacak. Bazı yönetimlerdeki eksiklikleri tamamlayacağız. Yılbaşından sonra 2019 yerel ve genel seçimler ile genel başkan seçiminde çok ciddi kadrolarla önümüze bakacağız. Bu hafta mahalle temsilcilerinin seçiminin tamamlanmasıyla kongre sürecine girmiş bulunmaktayız. Kasım Ayında 18 ilçemizin kongreleri gerçekleştirilecek. Aralık Ayı sonunda veya 6-7. Ocak’ta İl Kongremizi gerçekleştireceğiz.

YILBAŞINDAN SONRA AÇIKLAYACAĞIZ

Ortahisar ve Büyükşehir Belediyeleri başta olmak üzere pek çok yerel yönetime iddialı şekilde hazırlanıyoruz. Belediye Başkan adaylarımızı yılbaşından sonra açıklayacağız. Tüm kadrolarla bir buçuk yıl çalışarak seçime girecekler. Biz iki yıldır bir ekip olarak çalışıyoruz. Adayım ya da aday değilim şeklinde bir söylem içinde değilim. Aday olmamız yönünde uygun görülürse duruma göre bakacağız. Şu an için o konuda bir yanıt vermem doğru olmaz. Bekleyecğiz, göreceğiz. Biz de şu başkan adayımız bu belediye başkan adayımız demekle olmaz. İçtüzük gereği isteyen aday olur, delegelerimiz karar verir.

GENÇLERİ PARTİYE KAZANDIRAMADIK

Tabii ki gençlere her zaman açığız. Görevde bulunduğum iki yıl içinde içimdeki en büyük uhde yeterince genç kardeşimizi partimize kazandıramamayışımızdır. Sebebi şudur. CHP’nin şu an içinde bulunduğu konjektür gereği gençler için yapabileceği çok bir şey yok. Neden yok diyoruz sebebi şudur: Gençlere burs veremiyoruz. Verdiğimizde yeterli değil. Gençlere iş imkanı sağlayamıyoruz. İktidarı elinde bulunduranlar insanları benden olanlar benden olmayanlar diye bölmüşler. Bu sebeple üniversitede okuyan çok sayıda genç işe girmek için partimize gelip istifa ediyorlar. İşe girmede CHP’ye kayıtlı olma büyük sorun. Bunu çoğu genç söylüyor. Az sayıda her şeye rağmen CHP’ye gönül veren kardeşimiz var. Ama iş ve aş sorunu olan gençler partimize kaıt olmak için tedirginlik duyuyorlar.

FINDIK TEK ELDEN

Bu yıl fındığın düştüğü durum karşısında Ordu’dan Giresun’a üç gün süren bir yürüyüş gerçekleştirdik. Bu anlamda ne yapılması gerektiğini dile getirdik.  Bu durumun tek bir izahı var. O da fındık alımının tekelden yapılmasıdır. Fındık üreticisi desteklenmelidir. Fiskobirlik eskiden siyasi anlamda yanlış yönetilmiş olabilir. Bu CHP’nin günahı değildir. Görüşümüz Fiskobirlik siyasetin dışında tutulacak kendi yöneticisini destekleyecek üreticisinin her türlü sorununa çare bulacak. Fiskobirlik’in devlet destekli hale getirileceği yerel bir model çalışmamız vardır. Bu konuda genel merkezimizin de komisyonlarda çalışmaları mevcuttur.

KENTSEL DÖNÜŞÜM  NE ZAMAN BİTECEK?

Yerel Yönetimler Komisyonumuz mevcuttur. Biz yerelde iktidara gelene kadar halkımızın sorunlarını dile getireceğiz. Bize proje üretmiyorlar diye itiraz edenler 2004’te göreve geldiğimizde yaptıklarımızı anlayamıyorlar. En azından çöpü Trabzon’dan kaldırdık. Varlıbaş binasını yaptık. Zağnos Vadisini başlattık hala bitiremediler. Tabakhane Vadisi kentsel dönüşümü ağır gidiyor. Çömlekçi’de durum ortada. Çömlekçi semti sakinleri 12 yıldır devleti yönetenlerin şefaatini bekliyor. Kentsel Dönüşüm ne zaman bitecek herkes bekliyor. Gece aydınlatmaları yok. Her yer sıkıntı içinde. Kanuni Bulvarı nerde. Projeler yıllardır yapılacak diye siyasi amaçla söyleniyor. Kentimiz çok kötü durumda. Otopark sorunu var.

MARAŞ’TA YAYALAŞMALI

Uzun Sokak’ı devrimizde yayalaştırdık. Yönetime gelirsek Kahramanmaraş Caddesini de yayalaştıracağız. Kurumlarda disiplin yok. Bu hataları her seferinde hatırlatıyoruz. Sorunlar bitmediği sürece yanlışları söylemeye devam edeceğiz.

SÜMELA MANASTIRI

Sümela Manastırına gelince yıllardır neden kapalı. Maçka’nın ekmek teknesiydi. Trabzon ticaret kentidir. Kültür, Sanat kentidir. Var olana sahip çıkacağız. Limanımız demiryoluyla Erzincan’a bağlanmamıştır. Trabzon neden Türk Cumhuriyetlerine bağlanmıyor. İşadamları yüklerini taşımak için Batum’u tercih etmemelidir. Limanlar demiryollarıyla buluşmazsa topaldır. Şehir içi ulaşım şekli dünyanın hiçbir yerinde yok. 2008’de belediye yönetimini devrederken Japonlara raylı sistem projesi hazırlatmıştık. Buna krşı çıktılar. Ne yazık ki hala hayata geçirilmedi. Son bir yıldır büyükşehir belediye başkanı raylı sistemi dile getiriliyor.

İNSANLAR RANTA FEDA EDİLMEMELİ

Şehrimizde yanlış kavşak sistemleri mevcut. İtfaiye kavşağındaki durum ortadadır. Tarihi surların olduğu yerde rezil kavşak niçin? İktidara geldiğimizde ilk icraatımız orayı yıkmak olacaktır. Meydan Parkından Çukurçayır, Boztepe’ye çıkamıyorsunuz. Oralarda 40 bin civarı insan yaşıyor. Oralarda altyapı yok. Trabzon’da imar sorunu var. Kentin dinamiklerini dikkate almak gerekir. Meslek örgütlerine danışılmalıdır. İmar konusunda herkese danışılmalı. Her şey yasalara uygun yapılmalıdır. İnsanlar rant uğruna feda edilmemeli. Çocuklara yaşanabilir kentler bırakmalıyız.

KTÜ’DEN YARARLANAMIYORUZ

KTÜ; ülkemizin köklü eğitim kurumlarından biridir. Ama KTÜ’den gereken şekilde yararlanamıyoruz. Çünkü oradaki bilim adamları bir şey söylüyor da işimize gelmiyorsa kapıyı kapatıyoruz. Böyle bir şey olamaz. Bilim adamları işimize gelmeyeni söylüyorsa nerde yanlış yaptık diye kendimizi sorgulayacağız. Özleştiri yapacağız. Trabzon’da ikinci üniversiteyi KTÜ’yü ikiye bölerek değil altyapısıyla, arsasıyla, öğretim üyeleriyle oluşturmalıyız. KTÜ’yü dörte ayırırsak dört üniversitemiz olmaz. Bunların amacı Fatih Eğitim Fakültesini alıp isim verip ikinci üniversite diye halka sunmakla olmaz.

İMAR YOĞUNLUĞUNA KARŞIYIM

Ben imar yoğunluğunu arttıracak tüm uygulamalara karşıyım. Cumhuriyet Mahallesinde Tanjant yolu üzerinde bir otopark yapılması gündemdeydi. 750 araçlık otoparkın yapılacağı yere büyükşehir belediyesi AVM ekledi. Bu sebeple bu otoparkı kullanacak araç sayısı 176’ya düştü. Trabzon’da otopark, kent içi ulaşım ve kavşak sorunu var. Şehrimizde sıkıntılar çok. Son imar yasasının İstanbul koşullarında hzırlanmış Trabzon’a uygulanamayacağını arkadaşlarımız belediye meclisinde söylüyorlar. Arkadaşlarımız bunları söyledikleri ortamda basında mevcut. Trabzon yeşilden yoksun bırakılan bir kent durumuna gelmiştir. Bunu aşmak zorundayız. Bunun iktidarı, muhalefeti yok. Böyle bir kent olamaz. Gelecek kuşaklara yaptığımız en büyük haksızlıktır. Bu sorunun çözümü kolay değildir. Kentsel dönüşüm buna çözüm bulamaz. Rant sahipleri buna yol açtılar.

DOĞALGAZ BAŞLI BAŞINA SORUN

Şehrimizde doğalgaz meselesi başlı başına bir sorun. Yıllar önce Trabzon doğalgaz borularıyla döşenecekti. Ama nedense hala bu sorun çözülemedi. Sözlerini tutsunlar. Yavuz Selim ve Avni Aker Stadının olduğu bölge ivedilikle doğalgaza kavuşturulmalıdır. Biz iktidara gelene kadar inşaalah şehrimizin tamamını doğalgaz borularıyla kaplamazlar.

Boztepe’ye teleferik yapılması şart. On yıldır konuşulan bu hizmetin “ t” si bile yok. Trabzon siyasal iktidara en büyük desteği vermiştir. Halkın bu desteğine hizmet anlamında karşılık verilmemiştir. Merkezi ve yerel yönetimler Trabzon halkını ciddiye almıyorlar. Bu yüzden Trabzon şehri çok şey kaybediyor. Halkımıza diyorum ki yapılacak yerel seçimlerde CHP’li yöneticileri göreve getirip nasıl bir yönetim olabileceğini görmelerini sağlamalarını isterim.

Sonnokta gazetesi  Sönmez Çak

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.