CHP Trabzon 1. Sıra Milletvekili Adayı Av. Sibel Suiçmez, Ortak akılla yöneteceğiz

26 Nisan 2023 Çarşamba 16:51
CHP Trabzon 1. Sıra Milletvekili Adayı Av. Sibel Suiçmez, Ortak akılla  yöneteceğiz

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nı (TTSO) ziyaret eden CHP Trabzon 1. Sıra Milletvekili Adayı Av. Sibel Suiçmez, “İş dünyasında ortak akıl ve istişare olmadan hareket edildikçe yatırımcı yurtdışından eleman getirtmek zorunda kalıyor diğer yandan da gençler işsiz geziyor” dedi.
CHP Trabzon 1. Sıra Milletvekili Adayı Av. Sibel Suiçmez Trabzon Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret ederek Meclis Başkanı M.Şadan Eren, Yönetim Kurulu Başkanı Erkut Çelebi ve iş adamları ile görüşü.  Şehrin önde gelen girişimci ve ihracatçıları ile sanayici ve iş adamlarının da hazır bulunduğu görüşmede Suiçmez, “Yıllardan beri Trabzon’da hayali yaptırımlar gündeme getiriliyor. Bugün iktidar partisi yeniden vizyon 2023 diye projeler sunsa da bunların ne kadar geçmişte kaldığını iş adamlarımız iyi biliyor” açıklamasını yaptı. 
VAATLER BOŞA ÇIKTI
Ticaret ve sanayi ile uğraşan insanların bunun en yakın tanığı olduğunu belirten Suiçmez, “Vaatler, boş hayallerin ötesinde ayakları yere basan ve gerçekleştireceği projelerin hayata geçirilmesi lazım. Özellikle istihdamı artırıcı vaat ve icraatlar. Aday adayı olduğum süreçte de odamızı ziyaret etmiştim. Kendi vaadimizden ziyade kentin ortak aklının ne dediği bizim için önemli. Ankara’ya gidip partilerin vaadinden ziyade kentin ortak aklı ile tüm paydaşların söylemlerinin dikkate alınması ile ticaretçinin, sanayicinin yaklaşımı ve çevre duyarlılığı dikkate alınarak kendimizi orada görevli ve sorumlu addediyoruz. Sizin neler beklediğinizi, neler istediğinizi biz biliyoruz; nelerin vaadedilip yapılmadığını da biliyoruz. Yapılmamasının nedeni arkadaki ortak akıl olmamasıdır” dedi.

DANIŞMANIN ÖNEMİ
Siyasi tercihlerin iş dünyasını da mağdur ettiğini belirten Suiçmez “Yürekten gelen şeyler önemlidir. Avukatlıkta biz bunu çok yaşadık, evet belki biz gereken hususları talep dilekçesi olarak yazarız ama başından bir olay geçen insanın kendisinin bir cümle yazması karşı tarafı çok daha net etkiler. Bu beklentilerinizi orada dile getirmek, takip etmek, yerine getirmek bu şehre karşı boynumuzun borcudur. İş dünyasında da ancak böyle ilerleme gösterebiliriz; siz söyleyeceksiniz, şehirde tüm paydaşlarla tartışacağız ve biz bunu uygulamaya geçireceğiz. Sahadaki iş adamlarımızın tespit ve talepleri çok daha değerlidir” şeklinde konuştu.
İŞ GÜCÜ İTHALATI
Görüşmede; bir yandan işsiz gençlerin iş aradığını, iş adamlarının ise kalifiye işçi bulamamaktan yakınmasının gündeme gelmesi üzerine Suiçmez, “Kalifiye işgücü konusunda iş adamları ve sanayicilerimizin beklentisi büyük. Bunun için belli sektörlerde yurtdışından iş gücü getirtiyoruz. Bu konuda iş adamlarımız çok haklı. Maalesef Trabzon işsizliğin en yüksek olduğu şehirlerden biri. Bir okul, hastane ya da ticari işyeri açıldığında bunun hangi ihtiyaçtan doğduğunu saptayamadan sadece açılış yaparsanız bu olmaz. Avukatlık mesleğinde de bunu görüyoruz, planlama yapılmadan hukuk fakülteleri açıldı, şimdi her köyde, her ailede bir avukat var, ancak iş anlamında sahada karşılığı olmuyor. Aynı şey iş dünyasında da gerçekleşiyor, neye ihtiyaç varsa meslek liselerinin de buna göre planlama yapması lazım. Örneğin turizm gelişecek derken turizm ile ilgili açılan yüksekokulu Rize’ye yaparsanız sonuç elbette olumsuz olur. Bunların planlama çerçevesinde ele alınması şart. İş adamlarımız istihdama yönelik çok önemli çalışmalar yapıyor ama sonuçta ortak aklın hareket edememesi nedeniyle etrafta işsiz gençler var, siz de yurtdışından eleman getirtiyorsunuz. Bunlar ancak ortak akıl ve istişare ile planlama yaparak giderilebilir” ifadelerini kullandı.
Seçim sürecinde TTSO’yu ikinci kez ziyaret ederek talep ve beklentileri dinleyen Suiçmez’e iş adamları teşekkür etti. Görüşmenin sonunda ise TTSO Başkanı Erkut Çelebi tarafından Suiçmez’e Siyasi Partilerden Beklentiler başlıklı raporu vererek iş dünyasının taleplerini iletti.

Kültürel varlıklarımızıkoruyarak kazanacağız

Trabzon Ticaret Borsasını ziyaret eden CHP Trabzon 1. Sıra Milletvekili Adayı Av. Sibel Suiçmez, kültür varlıklarının korunması ve kültür-turizme kazandırılması için göreve geldiklerinde radikal adımlar atacaklarını söyledi.

HEPSİ BİZİM
CHP Trabzon 1. Milletvekili Adayı Av. Sibel Suiçmez, Trabzon Ticaret Borsasını ziyaretinde Borsa Başkanı Eyüp Ergan ile Başkan Yardımcıları Yavuz Selim Çakıroğlu ve Hakan Canbakkal’la görüştü. Suiçmez burada görüş alışverişinde bulunarak şehrin kültür varlıklarının korunması gerektiğine ilişkin çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Dışarıdan gelenlerin genellikle ‘Bizim kafamızda canlandırdığımız Trabzon burası mı’ diye üzüldüklerini belirten Suiçmez, “Düzköy Çayırbağı’nda 13 bin yıllık tarihi kalıntılar bulunmuş. Kapadokya ile bağlantılar var. İnsanlar belki burada kalmamış ama orada ürünlerin kullanıldığına ilişkin bulgular var. Neden; Göbeklipete’nin önüne geçmesin diye. Bu değerlerin hepsi bizim. Şimdi oturup bunları birlikte çalışmayacak mıyız?.. Kapalı mı kalacak? Hayır. Oturup kentin dinamikleri ile birlikte harekete geçireceğiz” dedi. 

“TEMİZLİK GELDİ!”
“Hepimiz bu yörenin insanlarıyız. Muhafazakarım, milliyetçiyim diye geçiniyoruz ama muhafazakarlık adına kentte bir şey yok” ifadesini kullanan Suiçmez, “Kültürel anlamda milliyetçilik adına ortaya koyduğumuz bir şey yok. Kimse bundan rahatsız olmuyor. Bizim Araklı’da köy konağı gibi bir yer vardır, sülalenin konağıdır. Yıkılp dökülüyordu. Hayalimde orayı ihya edip düzenlemek vardı. Sonra yandığını duydum. Eltimle konuştuk, köydeki konak da yandı dedim… Oy dedi, temizlik geldi. Eserlerden yakılanlar da oluyor. Tarihe bakış açımız bu yani. Ben oranın geliniyim ama genel olarak bakışımız ne yazık ki bu. Kültür varlıklarımızı koruyacağız. Varlıklarımızın ne kadarını geri döndürebilirsek o kadar iyi” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.