CHP Trabzon Sıra Milletvekili Adayı Av. Sibel Suiçmez, Siyasi değerleri yerle bir ettiler

02 Mayıs 2023 Salı 12:03
CHP Trabzon Sıra Milletvekili Adayı Av. Sibel Suiçmez, Siyasi değerleri  yerle bir ettiler

Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık ile birlikte basın buluşmasında gazetecilerle bir araya gelen CHP Trabzon 1. Sıra Milletvekili Adayı Av. Sibel Suiçmez, vekil adayı olan bakanların bakanlıktan istifa etmemelerini eleştirirken, “Tüm değerler yerle bir. Biz onlar gibi işimize gelmediğinde seçim sonuçlarını darbe sonuçları ile eşitlemeyiz” dedi.

Beraberinde milletvekili adayları Ahmet Kaya, Murak Özcilingir, Musa Hacıoğlu ve CHP SKM sorumlusu Kubilay Çiçek olduğu halde Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık ile birlikte basının sorularını cevaplayan CHP Milletvekili Adayı Sibel Suiçmez, “Halk iradesi nasıl şekillenirse şekillensin ortaya çıkacak sonuç başımızın üzerindedir. Biz onlar gibi değiliz”Bunun aksi söz konusu olduğu takdirde yerimizde oturmayacağımızın bilinmesini isteriz” açıklamasını yaptı.

GELENEKLERİ HİÇE SAYIYORLAR
Halkın iradesi sandığa yeterince yansıtılmamışsa ya da oraya yansıtılıp kayıtlara geçmiyorsa bunun adının ‘seçim hilesi’ olacağını belirten Suiçmez, “Hakkımızı sonuna kadar hakkımızı arayacağız. Seçmen iradesinin başka nedenlerle çarpıtılmasına izin vermeyeceğiz” dedi. Daha önce İçişleri, Adalet ve Ulaştırma Bakanlarının seçimlere istifa ederek girdiklerini hatırlatarak bunun bir seçim ve demokrasi geleneği olduğunu ifade eden Suiçmez, “Yasal zorunluluk olmasa da bu bir etikti. Bir gelenekti. Bunun bir nedeni vardı; devlet geleneği veya Anayasal hukuk sistemi içerisinde seçimin adil olması, seçim güvenliğinin sağlanması amaçlanırdı. Gelinen noktada aday olduklarında etik nedenlerle bu bakanların istifa etmeleri beklenirken şimdi tam tersi; hepsi bir ilden milletvekili adayı yapıldı. Bu basit bir nedene dayanmıyor. Bu bir şeyin sinyalini veriyor” yorumunu yaptı.

SEÇİMİ DARBE İLE EŞİTLİYORLAR
İçişleri ve Adalet bakanlarının seçime yönelik açıklamalarına ilişkin olarak yöneltilen soruya ise Suiçmez şu karşılığı verdi: “Sayın İçişleri Bakanının vahim açıklamalarına alıştık. Aslında hiçbir hukuk devletinde söylenemeyecek sözler söylüyor. Bir siyasinin söylemeyeceği, hele bir içişleri bakanının asla söylememesi gereken sözler. Bunu hep yapıyor. Bundan siyasi rant sağlayacaklarını zannediyorlar. Adalet Bakanı da benzer şeyler söyledi ama biz demokrasi geleneğinden ve kültüründen gelen insanlarız. İşimize gelmediğinde seçim sonuçlarını darbe sonuçları ile eşitlemeyiz. Milletvekili adayı olan ama bakanlık koltuğunu şu anda dolduran kişilerin yaptığı açıklamalardan hiçbir şekilde korkmuyoruz. Bizim bu ülkeye bir borcumuz var, bu seçimler tarihi seçimlerdir.” 

ÇOK VAHİM SONUÇLAR DOĞAR
Cumhuriyet kazanımlarına sonuna kadar sahip çıkacaklarını dile getiren Suiçmez, “Bu ülkenin mecrasının başka yöne yönelmesinin önünü hızla keseceğiz. Bu 6 partinin genel başkanları büyük fedakarlıkla bu süreci buraya taşıdılar. Şimdi bize düşen alanlarda korkmadan, yılmadan çalışmak; vatandaşın gönlüne dokunmak. Bunu da Millet İttifakı adayları olarak yerine getiriyoruz. Dün pankartlarımızı kestiler, biz bugün yeniden asıyoruz. Bu yarışın savaş haline getirilmesi ve bizatihi bakanlar tarafından bununu yapılmasının ne kadar vahim sonuçlar doğuracağının da onlarca bilinmesini istiyoruz. Halk onlara sandıkta en güzel cevabı verecektir” dedi. 

ATEŞ CİNAYETİ HAKKINDA CEVAP
Soruşturma aşamasındaki Sinan Ateş cinayeti hakkında yöneltilen bir başka soru üzerine ise Suiçmez, “Sinan Ateş cinayetinde zanlılar belli. Bir an önce gerekli soruşturmanın bitirilip ve yargılama aşamasına geçilmesi lazım. Bizim bütün beklentimiz bu. İftira atma, yönlendirme ya da somut veriye dayanmadan yapılan açıklamaları bir yana bırakıp yargının işletilmesini sağlamak esastır. Sayın Genel Başkanımız bu konuda net bir açıklama yaptı; Sinan Ateş’in öldürülmesi olayının üzeri kapanmayacak. Arka planda bunun failleri ortaya çıkacaktır. Yargı çalışmalı. Yargı işlemeli ve görevini yapmalıdır” diye cevap verdi.

KARAİSMAİLOĞLU’NUN İSTANBUL BŞB İLE AÇIKLAMALARINA SUİÇMEZ'DEN SERT YANIT;
Trabzon’dan
özür dileyin!

İstanbul BŞB’nin 25 bin işçiyi işten çıkardığı ile ilgili iddialarda bulunan Karaismailoğlu’ya CHP Trabzon 1. Sıra Milletvekili Adayı Suiçmez’den sert karşılık: “Trabzon milletvekili adayı olduğunu unutmuş, bakanlığında yapamadığı şeyleri şimdi vaat olarak sıralamaya başlamış. Siz önce bize cevap verin. Ayrıca pankartlarımızı indirmekten vazgeçip özür dileyin, misli ile karşılık bulursunuz!..”

- AKP’nin Trabzon 1. Sıra Milletvekili adayı olan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından İşçi Bayramında yapılan “CHP’ye güvenirsen yolda kalırsın, İstanbul’da seçim öncesi işten 1 kişi çıkarmayacağız diye namus sözü verdiler, 25 bin kişiyi işten attılar” şeklindeki açıklama CHP’den sert karşılık buldu. Partinin Trabzon 1. Sıra Milletvekili Adayı Av. Sibel Suiçmez “Ciddiyetten ve gerçeklikten uzak” dediği iddiaları yalanlarken, “Sayın Bakan İstanbul’u bıraksın önce Güney Çevre Yolu hakkındaki sorulara cevap versin. Trabzon ile dalga geçmeyi de bir an önce bıraksın” dedi.

CİDDİYETE DAVET
Karaismailoğlu ve partisinin Trabzon ile ilgili ‘marka proje’ olarak her seçim döneminde gündeme getirilen Güney Çevre Yolu hakkında hiçbir tutarlı açıklama yapamadığını belirten Suiçmez, “Çıksın, yol hakkında gereken yapılmıştır, ihale tamamlanmıştır, kamulaştırma kararı verilmiştir desin. Bize tutarlı bir cevap versin. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile ilgili ciddiyetten uzak gerçek olmayan iddiaları bıraksın. Bunların ilimizle ne alakası var? Sayın bakanı ciddiyete davet ediyoruz. Kendisi Trabzon ilinin milletvekili adayı değil midir? Belli ki bakan olduğunda yapamadığı şeyleri yapma konusunda taahhütte bulunuyor. Güney Çevre Yolunun temel atma olayı maalesef Temel Fıkrasıdır. Biz biraz daha ciddi olmasını tavsiye ediyoruz. Trabzon halkı ile dalga geçmesinler” diye konuştu.

POLİTİK İSTİSMAR
Seçim sürecinde sona gelinirken bir süredir yollardan pankartlarının söküldüğünü belirten Suiçmez, “Pankartlarımız, görsellerimiz maalesef indirilmektedir. Şu ana kadar Sayın Bakan ve AKP’nin tüm adayları kamu kaynaklarını bireysel çıkarları için çalışmaktalar. Devletin tüm kurum kuruluşlarını siyasi çalışmalarının bir parçası haline getiriyorlar. Bunu açık bir dille kınıyoruz. Seçimler birer demokrasi şölenidir. Seçim alanları savaş alanları değildir, adil seçim bir seçim yapılması esastır, kamu kaynakları kullanılarak yapılan seçimler adil olmayacaktır. Üstgeçitleri görüyoruz. Önce pankart astılar, şimdi tabela halinde kaynakların tümünü kullanarak Karayolları’nın üstgeçitlerine kendi pankartlarını asıyorlar” dedi.

KURUMLARA MESAJ
Karayolları ukdesindeki üstgeçitlere bu şekilde seçim tabelası asmanın teknik olarak zor, siyasi olarak da usulsüz bir eylem olduğuna dikkati çeken CHP Trabzon 1. Sıra Milletvekili Adayı Av. Sibel Suiçmez, “Herhalde buraları çivi ile deldiler, biz bir inceleme yapacağız. Belli ki kendilerini güvenceye almak istiyorlar. Birkaç gün önce bunu sağladıktan sonra şimdi de kendi bireysel paralarımızla yaptırdığımız pankartları indirmeye başlamışlar. Devletin yetkililerine buradan sesleniyorum; misli ile karşılık veririz. Buradaki demokrasi şölenini savaşa çevirmeye hiçbir devlet kuruluşunun hakkı yoktur. sayın Valinin sayın Emniyet Müdürünün de buna izin vermeye hakkı yoktur” ifadelerini kullandı. 
Suiçmez açıklamasının sonunda indirilen pankartların yerine seçim tabelaları asılması konusunda AKP yöneticilerini de bu konuda hassas davranıp özür dilemeye davet etti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.