İYİ Parti Trabzon Milletvekili Yavuz Aydın, EYT ile mağdur edilen vatandaşlara ve emeklilere sahip çıktı.

01 Mart 2024 Cuma 13:25
İYİ Parti Trabzon Milletvekili Yavuz Aydın, EYT ile mağdur edilen vatandaşlara ve emeklilere sahip çıktı.

AK Parti Hükümeti, Emeklilerimizi Kendi Kaderine Terk Etti.

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Yavuz Aydın, T.B.M.M. Genel Kurulu’nda EYT’lilerin haklarını ve emeklilerin sorunlarını gündeme taşıdı. Vatandaşlarımızın, emeklilik hayatlarını en iyi biçimde yaşayabilmeleri, sosyal devlet ilkesinin bir sorumluluğudur. Yaklaşan Ramazan Bayramı’nda, emeklilerimize ödenecek olan bayram ikramiyesinin, bir nebze de olsa rahatlatacak seviyede olması en önemli konudur diyen Aydın konuşmasına şöyle devam etti: Başta gıda sektörü olmak üzere; neredeyse her Ramazan ayında, büyük zamlarla karşı karşıya gelmekteyiz. Bu fiyat artışlarından, en fazla etkilenenler arasında, emekli vatandaşlarımız gelmektedir. Bayramda verilecek ikramiyeye, umut bağlayan emeklilerimiz, maalesef AK Parti hükümeti tarafından, yüzüstü bırakılmıştır. Enflasyon karşısında bugüne kadar erimiş olan, bayram ikramiyesinin, en az 7.000 TL’ye çıkarılması gerekirken, iktidar yalnızca 3.000 TL önermektedir. Tüm bu gerekçelerle, emeklilerimize ödenen bayram ikramiyelerinin 7.000 TL çıkarılmasına yönelik komisyonda vermiş olduğumuz önergemizin AK Parti ve MHP oyları ile reddedildiğini bir kez daha hatırlatmak istiyorum, dedi.

Bir Gün Fark İle 17 Yıl Sonra Emekli Olmak Adalet Değildir

Geçtiğimiz yıl bir düzenleme yapılmış olsa da EYT’lilerin mağduriyetleri giderilememiştir şeklinde konuşan Aydın: Buna karşın yapılan düzenlemeler yeni mağdurlar meydana getirmiştir. EYT düzenlemesi sonrası 9 Eylül 1999’dan sonra, sigorta girişi olan vatandaşlarımız, emeklilik için en az 17 yıl daha beklemek zorunda kalacaklardır. Emeklilerimizin: sigortaya giriş yılı nedeniyle yaşıtlarımızla aramızda dengesizlik oluştu, sitemini görmezden gelemezsiniz. Yasayı bir günle kaçıranlar, 60 yaşına kadar beklemek zorunda kalacaklardır. Terazinin bir tarafında 43 yaşında emekli olanlar var, diğer tarafında 60 yaşında emekli olanlar vardır. Fakat bu terazinin ayarı bozulmuştur. Vatandaşlarımız arasında çok açık ve net bir şekilde ayrımcılık yapılmaktadır. Gerek sosyal medyada gerekse cadde ve sokaklarda haklarını arayan vatandaşlarımız yıllarca hizmet ettiği devleti tarafından yalnız bırakılmıştır. Hiç şüphesiz mağdur edilen milyonlarca insanımız,1 Nisan sabahı hükümete en büyük şokunu yaşatacaktır. ‘’Kademeli emeklilik’’ artık bir ihtiyaç haline gelmiştir. Bu sorunlara binaen ‘’Kademeli emeklilik’’ biran önce hayata geçirilmelidir. Uzun süredir kamuoyunu meşgul eden, ancak çözüm üretilemeyen bu konu hakkında, acilen kapsamlı bir çalışma yapılması elzemdir. Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı olan ve kamu vicdanını yaralayan bu haksızlığın giderilmesi için 9 Eylül 1999 yılından sonra işe girenlere yönelik kademeli bir şekilde emekli hakkı verilmesi gerekmektedir. Bunun yanında staj ve çıraklık döneminin, kısa süreli çalışma kapsamında değerlendirilmesi nedeniyle birçok vatandaşımız mağdur edilmiştir. Vatandaşlarımıza resmen çifte standart uygulanmaktadır. AK Parti Hükümetinin toplumunun her kesiminde uyguladığı bu ayrıştırıcı tutumdan birçok kişi zarar görmektedir, dedi.

Adil, Sürdürülebilir ve Gerçekçi Bir Sistemi Tüm Emekçilerimizle Buluşturacağız.

Milletvekili Yavuz Aydın konuşmasını, İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener’in sözleriyle sonlandırdı: Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’in belirttiği gibi, EYT çözüm planının maliyetini, geçmediğimiz köprüler, kullanmadığımız yollar, gitmediğimiz hastaneler, binmediğimiz uçaklar ve yandaşlara ödenen, hazine garantilerinin yıllık yükünden, daha az bir şekilde çözüme kavuşturmak mümkündür. İYİ Parti iktidarında, emeklilik sistemini tümüyle ele alacağız. Adil, sürdürülebilir ve gerçekçi bir sistemi, tüm emekçilerimizle buluşturacağız. İYİ Parti olarak; rant ekonomisi yerine, emek, ve emekçiden yana olmaya devam edeceğimizi belirtiyor,  Genel Kurulu ve bütün emekli vatandaşlarımızı saygıyla selamlıyorum, dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.