KESK TÜİK'E seslendi “Gerçekleri Saklama, Rakamlarla Oynama’’

03 Ocak 2023 Salı 13:37
KESK TÜİK'E seslendi “Gerçekleri Saklama, Rakamlarla Oynama’’

KESK Trabzon Şubesi bugün açıklanan %1,18 Aralık ayı enflasyon rakamlarını Meydan parkındaki TÜİK binası önünde protesto ettiler. “Gerçekleri Saklama, Rakamlarla Oynama’’ diyen KESK Trabzon Şubeleri Dönem Sözcüsü Metin Serdar, TÜİK’in gerçek enflasyon rakamlarını açıklamaması, emekçilerin ve emeklilerin cebinden doğrudan çalmaktır dedi.

Başkan Metin Serdar, Bilindiği üzere toplu sözleşmede 2022 yılı için %5 + %7, 2023 yılı için %8 + %6 gibi düşük rakamlar üzerine imza atılmış ve bunlar kamu emekçilerine kazanım diye yutturulmaya çalışılmıştır. En son Kasım ayında TÜİK’in açıklamış olduğu enflasyon rakamları (Aralık ayı dâhil edilmeden) yıllık yüzde 84,39 oldu.

Bu rakamların gerçeklerden ne kadar uzak olduğunu kamu sendikaları konfederasyonlarının yapmış olduğu araştırmalarda tüm çıplaklığıyla ortaya koymuştur. Hatta kamudan bağımsız Enflasyon Araştırma Grubu ENAG 2022 yılbaşından itibaren 11 Aylık (Ocak-Kasım) Enflasyon artışını %125,43 olarak hesaplamıştır. Çarşı pazarda hissedilen artış tüm açıklanan rakamlardan çok daha fazladır.

Yaklaşan seçimlerle birlikte emekçileri hatırlayan siyasi iktidar, daha dün aşağıladığı, hatta ekonomiye darbe girişimciliği ile suçladığı “Emeklilikte Yaşa Takılanlar” için hummalı çalışmalar sonrasında müjdeler açıklıyor. Kamu Emekçilerine dört meslek grubu üzerinden vaat ettikten yıllar sonra verilen 3600 ek gösterge vererek Kamu Emekçilerinin ek gösterge sorununu çözdüğünü zannediyor. İktidarı döneminde kamuda güvencesiz çalışmayı temel istihdam biçim olarak yaygınlaştıran siyasi iktidar, sözleşmeli kamu emekçilerine kadro vaat ederek yaklaşan seçimler için oy devşirmeye çalışıyor.

AKP iktidara geldiğinde asgari ücretin altında emekli maaşı yokken, emeklilerin neredeyse tamamı asgari ücretin altında maaş ve ücretlere mahkûm edilirken, yine 2002 yılında ortalama kamu emekçisi maaşları asgari ücretin 3 katı seviyesindeyken; her geçen gün asgari ücret düzeyine yaklaşıyor. Anlaşılacağı üzere asgari ücret ortalama ücret haline olduğu bu dönemde emekçileri enflasyona ezdirmedik söylemi siyasi iktidarın dilinden düşmüyor.

2021 Yılı Temmuz ayında siyasi iktidar ile sözde yetkili konfederasyon arasında imzalanan 6. Dönem Kamu Görevlileri Toplu Sözleşmesi, daha önceki 5 toplu sözleşmede olduğu gibi kamu emekçilerini Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) açıklayacağı enflasyon rakamlarına muhtaç etmiştir.

Siyasi iktidar, derinleşen ekonomik krizin faturasını emekçilere kesmek istemektedir. Her geçen gün artan hayat pahalılığı emekçilerin alım gücünü tüketmiş, kamuda fedakârca hizmet veren Kamu Emekçileri artık borçlanmadan geçinemez, faturalarını ödeyemez hale gelmiştir. Çarşı pazarda karşılaştığımız ekonomik tablo göstermektedir ki TÜİK’in açıklamış olduğu makyajlanmış enflasyon rakamları, gerçeklerden çok uzak, manipülatif rakamlardır.

KESK Trabzon Şubeleri olarak, bugün açıklanan %1,18 Aralık ayı enflasyon rakamları, ‘’Devletimizin bir kurumu’’ olan ‘’güvenirliliği ile devletimize güveni sağlayacak’’ olan TÜİK’e, Trabzon Meydanından ve kamuoyu aracılığıyla “Gerçekleri Saklama, Rakamlarla Oynama’’ diyoruz. TÜİK’in gerçek enflasyon rakamlarını açıklamaması, emekçilerin ve emeklilerin cebinden doğrudan çalmaktır. Her gün yağmur gibi gelen zamlar karşısında, sözde yetkili konfederasyonun imzaladığı toplu sözleşme ne yazık ki bizleri TÜİK’in gerçek enflasyon rakamlarını açıklamasına muhtaç etmiştir. Kamu Emekçileri, hak ettikleri, insan onuruna yaraşır, yoksulluk sınırı üzerinde maaşlardan çok uzakta asgari ücretin bile altında kalan maaşlarla yaşam mücadelesi vermektedir. Bundan sadece 10 yıl önce en düşük kamu emekçisi maaşının asgari ücretin 2,4 katı olduğunu göz önünde bulundurursak, yıllarını halkımızın yararına adamış Kamu Emekçilerinin maaşlarının bugün en düşüğü, yoksulluk sınırı üzerinde bir maaş olmalıdır.

Kamu Emekçileri olarak siyasi iktidarı ve onun talimatlarıyla enflasyon rakamı açıklayan TÜİK’i uyarıyoruz. Gerçekleri saklamayın rakamlarla oynamayın. Emekçilerinin yoksulluk çektiği bir ülkede, kimsenin refaha ulaşması mümkün değildir. Kamu Emekçilerinin hak ettikleri yaşam ve çalışma koşulları için her türlü meşru mücadeleyi kararlılıkla sürdüreceğimizi Trabzon Meydanından bir kez daha ilan ediyoruz.

Son Güncelleme: 03.01.2023 14:10
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.