Lütfü Yücelik, Trabzon'a zarar verecek en küçük bir hareketin içinde olmadık, olmayız

Aşkale Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, "Biz şirket olarak; insana saygı ve yasal sorumluluklarının bilinciyle, çevresel duyarlılığı en üst seviyede tutarak yatırımlarımızı gerçekleştiriyoruz

Lütfü Yücelik, Trabzon'a zarar verecek en küçük bir hareketin içinde olmadık, olmayız

Aşkale Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, "Biz şirket olarak; insana saygı ve yasal sorumluluklarının bilinciyle, çevresel duyarlılığı en üst seviyede tutarak yatırımlarımızı gerçekleştiriyoruz

06 Ekim 2017 Cuma 10:22
Lütfü Yücelik, Trabzon'a zarar verecek en küçük bir hareketin içinde olmadık, olmayız

Trabzon Çimento Fabrikası ile alakalı son günlerde kamuoyu gündemine taşınan konularla ilgili açıklamalar yapan Aşkale Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, "Biz şirket olarak; insana saygı ve yasal sorumluluklarının bilinciyle, çevresel duyarlılığı en üst seviyede tutarak yatırımlarımızı gerçekleştiriyoruz. Trabzon'da; bu güne kadar eski fabrikanın işletilmesinde, Akoluk'taki yeni tesisin projelendirmesi ve inşaasında, aynı süreçte devam eden eski fabrikanın söküm işlemlerinde hep yasal, çevreci ve insanı yaklaşımları uyguladık. Elbette yapılan eleştiri ve yorumları saygılıyla değerlendiriyoruz. Ancak bazı hususlarda da vicdani davranılması şirket olarak beklentimizdir. Bizler Trabzon'a zarar verecek en küçük bir hareketin içinde olmadık, olmayız. Bu bizim mizacımıza, vizyonumuza, misyonumuza ve varoluşumuza da yakışmaz zaten." dedi.

"TİCARİ KAYGILARIN ÖTESİNDE ADIMLAR ATILDI"

Aşkale Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, çok ortaklı yapısı ve bölgesel yatırımlarıyla ülke ekonomisine katkı yapan bir girişim grubu olduklarını ifade ederek "Trabzon ve Trabzon insanına duyduğumuz yakınlığın “ticari kaygıların” çok ötesinde olduğunu bir kez daha ifade etmek isterim. Bugün ülkemizde binlerce insana iş imkânı sağlayan şirketimiz, Trabzon’da da aynı duygularla üretim yapmanın mücadelesini vermektedir. Çimento üretimi ile birlikte, Trabzon ve Beşikdüzü Hazır Beton Tesislerimizi de katarsak şu anda direk olarak 200'ye yakın kişi istihdam etmekteyiz. Dolaylı olarak bu rakam bini aşmaktadır. Rize ve Giresun'da bulunan hazır beton tesislerimizde tamamen Trabzon Çimento'ya endeksli faaliyet göstermektedir. Bunların hepsi bir araya geldiğinde tesislerimizin Trabzon ekonomisine ve istihdamına artısı daha net ortaya çıkacaktır." diye konuştu

"AKOLUK'TA 120 MİLYON TL'LİK YATIRIM YAPTIK"

2005 yılında Trabzon’a ve Trabzon insanına katkıda bulunmak için yola çıktıklarını vurgulayan Başkan Yücelik, "Bu gün de aynı hisleri taşıdığımızı ve bu anlamda gayret gösterdiğimizi Trabzon insanı iyi bilmektedir. Bu çerçevede gerekli adımları atarak fabrikanın daha çevreci bir anlayış ve teknolojiyi içerecek biçimde şehir dışına çıkarılması için, Akoluk’da inşaa ettiğimiz 120 milyon TL değerinde Öğütme ve Paketleme Tesisimiz test üretimine başlamıştır. Aynı şekilde eski tesisin söküm işlemleri hızla devam etmektedir. Mevcut beton santrallerimize ilave edilecek yaklaşık 3-4 milyon TL'lik bir yatırım ile yapılabileceğimiz işler yerine, yaklaşık 120 milyon TL'lik bir yatırımı tercih etmemiz; insanımıza, ülkemize ve Trabzon'a bakış açımızı net ortaya koymaktadır." dedi.

"SOSYAL VE ÇEVRESEL DEĞERLER ÖNEMLİ"

Tüm ticari faaliyetlerinde hukuk ve kanunları esas aldıklarını dile getiren Aşkale Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, "Kamuoyu ve bölge insanının beklentileri bizim için değerlidir. Şirket olarak sosyal ve çevresel değerlerin ekonomik kaygıların her zaman önünde geldiğini savunmaktayız. Şehrin ekonomisine, sosyal hayatına ve istihdamına katkı yapan bir tesise sahip çıkmak, onun devamlılığını sağlamak Trabzon insanı açısından da önemlidir sanırız. Akoluk'tak modern teknolojiyle donatılan tesisimiz, çevreci yaklaşımları ve çevre dostu uygulamalarıyla sektörde ilklere imza atan bir tesistir." şeklinde konuştu.

"AKOLUK'TA ÇEVRE DOSTU BİR TESİS"

Akoluk'ta bulunan tesisin sahip olduğu ünitelerin bütünüyle çevreye duyarlı ekipmanlardan oluştuğunu daha öncede kamuoyu ile paylaştıklarını anlatan Yücelik şöyle devam etti "Buradaki tüm sistemler tam otomatik çalışacak şekilde projelendirilmiştir. Çalışanlarımızın hiç bir şekilde tozdan etkilenmemesi için ülkemizde ilk kez nakil bant sistemlerinin üstü komple kapalı şekilde dizayn edilmiştir. Bir öğütme ve paketleme tesisinde bulunan filtrelerin iki katından da fazla toplam 30 adet filtre sistemi kurarak çevreye, insanımıza ve şehrimize ne kadar önem verdiğimizi gösterdik. Tesiste ısınmada kömür ve fueloil yerine LNG kullanacağız. Kapalı stokhol önlerinde tamamen kapalı kamyon boşaltma sistemleri, torbalı ve açık çimento dolum sistemleri üzerlerinde filtre sistemleri, paketleme sisteminde tam otomatik araç plaka tanıma ve dolum sistemleri sözkonusu tesisimizi sektörde ilkler noktasında önplana çıkarmaktadır."

Son Güncelleme: 06.10.2017 11:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.