Mahmut Arıkan: Filistin, Milli Görüşün Varlık Sebeplerinden Biridir

03 Kasım 2023 Cuma 15:18
Mahmut Arıkan: Filistin, Milli Görüşün Varlık Sebeplerinden Biridir

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili Mahmut Arıkan,
‘Milletin Vekilleri, Milletin Yanında’ programları kapsamında Trabzon’a gelen Saadet Partisi Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili Mahmut Arıkan, Trabzon basınının temsilcileriyle bir araya geldi.

Saadet Partisi Trabzon İl Başkanı Şakir Şahintaş’ın da bulunduğu toplantıda, gündemle ilgili açıklamalarda bulunan Arıkan, Filistin’de yaşanan İsrail zulmü ve diğer gündemdeki diğer konularla ilgili şöyle konuştu:

FİLİSTİN MİLLİ GÖRÜŞ HAREKETİNİN VARLIK SEBEPLERİNDEN BİRİDİR

Filistin, Milli Görüş Hareketinin varlık sebeplerinden biridir. Yeni bir dünyanın kurulabilmesi de, özgür Filistin devletinden geçmektedir. 25 gündür Gazze bombalar altındadır. Yaklaşık iki hafta önce Filistin’de hastane bombalandı, binlerce insan katledildi. Saadet Partisi grubu olarak diğer parti gruplarına çağrıda bulunduk. Hemen bir kınama mesajı yayınlamamız gerektiğini, dünyaya bu acıyı duyurmamız gerektiğini ifade ettik. Sağ olsun mecliste grubu bulunan bütün partiler bu çağrımıza kulak verdiler. O an için onun yapılması gerekiyordu, bunu başardık.

Planladığımız bütün önergelerimizi geri çektik ve Saadet-Gelecek grubu olarak Mecliste hastanenin bombalanması ile ilgili bir heyet oluşturulması gerektiğini söyledik. Bu heyetin bölgeye giderek incelemeler yapması gerektiği ile ilgili teklif sunduk. Maalesef bu teklifimize en sert muhalefet AK Partiden geldi. Saadet Partisi Filistincilik oynuyor tarzında ithamlarda bulundular ama aynı saatlerde AK Partili milletvekili arkadaşlarımız, Meclisin önünde İsrail’i kınayan bir basın açıklaması yapıyordu.

4 MİLLETVEKİLİMİZ GAZZE İÇİN MISIR’A GİTTİ

Meclisten heyet gönderme kararı çıkmayınca biz bir miting yaptık Saadet ve Gelecek Partisi olarak. Akabinde de biz kendi adımıza bir heyet gönderme ihtiyacı hissettik. Bu sabah saat 6:00’da dört milletvekili arkadaşımız Mısır’a gittiler. Oradan Refah Sınır kapısından, Gazze’ye geçme noktasında teşebbüste bulunacaklar, bu çalışmalar yapılırken son derece dikkatli olunacak. Yardım faaliyetlerinin aksamamasına özen göstereceğiz. Aksamalar varsa bu aksamaların giderilmesi ile alakalı gayret içinde olacağız.

İKTİDAR MİTİNG DEĞİL, İCRAAT YAPAR

İktidar da miting yaptı, mitinge katılanlardan Allah razı olsun diyorum. Ama mitingi yapan arkadaşlarımıza birkaç söz söylemek istiyorum; iktidar mercii miting yapma mercii değildir, icraat makamıdır. Olayların başlamasından birkaç gün sonra İsrail Türkiye’deki büyükelçisini çekmesine rağmen Türkiye bizim büyükelçimizi çekmedi. Türkiye, Amerika’ya, İsrail’e istihbarat bilgileri veriyor Kürecikten. Gazze‘deki insanların bombalanmasına yönelik istihbarat bilgileri veriliyor. Bir soru önergesi verdik ve “2009 yılında olduğu gibi Gazze’yi bombalayan subaylar Türkiye’de eğitim aldı mı?” diye sorduk ama 10 güne yakın bir zaman geçti hala cevabını alamadık. Bu bizim için çok üzücü bir durumdur.

Türkiye’den İsrail’e gıda maddesi, akaryakıt gidiyor. Bununla alakalı niye bir tedbir alınmıyor? Bizim acı ve hicap duyduğumuz hususlar bunlardır.

MİLLİ GÖRÜŞÜN 1 YILLIK İKTİDARI, 21 YILLIK AK PARTİ İKTİDARINDAN BAŞARILIDIR

Milli Görüş Hareketi 1996-97’de sadece bir yıl görev yaptı. Bugün bizimle birlikte görev yapan arkadaşlarımız daha sonra AK Parti çatısı altında siyaset yapıyor. 21 yıldır görev başındalar. Bir yıllık Milli Görüş hareketinin yaptığı icraatlar, 21 yıllık AK Parti döneminde yapılan icraatlardan büyüktür.

Merkez Bankası Başkanı yeni enflasyon hedefi açıkladı, daha 3 ay önce verilen hedefler revize edildi. Orta Vadeli Planda bir çok vaat var ama bu rakamların hiçbir eminiz ki tutmayacak. Çünkü ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz.

2011’DEKİ VAATLERİN HİÇBİRİ GERÇEKLEŞMEDİ, DAHA DA KÖTÜ HALE GELDİK

2011 yılında Trabzon’a gelen iktidar yetkilileri 2023’te “Türkiye dünyanın 10. büyük ekonomisi içerisinde yer alacak” dediler, bu açıklamayı yaptıklarında Türkiye dünyanın 17. büyük ekonomisiydi. Bugün 21. sıraya düştü. “2023’e geldiğimizde enflasyon tek haneli olacak” dediler, o tarihte enflasyon yüzde 10 idi. Bugün yüzde 60. İşsizlikle alakalı, istihdamla alakalı, turizmle alakalı pek çok vaatte bulundular, hedefler belirlediler ama bir tanesini dahi tutturamadılar. Deprem dediler, Pandemi dediler, dış güçler dediler ama bütün bunlar olurken faizde dünyanın beşinci, enflasyonda dördüncü ülkesi isek bir takım şeyleri sorgulamak muhalefetin en doğal hakkıdır.

MECLİSTE VERDİĞİMİZ BÜTÜN ÖNERGELER AK PARTİ MHP OYLARIYLA REDDEDİLDİ

Meclis açıldığından beri Saadet Partisi olarak verdiğimiz önergeler AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildi. Gençlerimiz Türkiye’de yaşamak istemiyor, yurtdışına beyin göçü veriyoruz, bunları konuşalım dedik ama hangi önergeyi getirmişsek iktidar bunu reddetti.

KYK YURTLARINDAKİ ASANSÖRÜ YÜRÜTEMEYEN İKTİDAR GAZZEDE TANKLARI YÜRÜTEMEZ

Daha KYK yurtlarındaki asansör sorununu çözemediler. Asansörü bile yürütmeyi beceremeyen hükümet, Gazze’ye tankları yürütemezdi.

Sayın cumhurbaşkanı seçimi döneminde faizin tek haneye inmesi ile ilgili konuşmuştu. Tebrik ettik, tek hane olması yetmez faizsiz olması gerektiğini ifade ettik. Seçim akşamı faizi yüzde 8,5’a kadar indirdiklerini, daha da indireceklerini söylediler. 4 ay geçti faiz yüzde 35’i geçti ve yüzde 50’ye doğru hızla gidiyor.

21 YILDIR MECLİSTEN BÜTÇE GEÇİYOR, NETİCEDE YOKSULLUK SINIRINDA YAŞAMAK İÇİN 4 KİŞİNİN ÇALIŞMASI GEREKİYOR

Maalesef önümüzdeki hafta bütçe görüşmeleri başlayacak. Ama yine iktidar, muhalefetin önerilerini elinin tersiyle itecek. “Biz bu işi biliyoruz, bizim dediğimizde uymak zorundasınız” diyecekler ve görüşmelerin sonunda kabul edenler-etmeyenler oylamasıyla bu bütçe de meclisten geçecek. 21 yıldır iktidar partisinin hazırladığı bütçe meclisten geçiyor. Netice yoksulluk sınırında bir ailenin geçinebilmesi için bir eve dört tane asgari ücretli maaş girmesi lazım, tablo bu.

BU ÜLKEDE AÇLIK SINIRI, 224 AYDIR ASGARİ ÜCRETİN ÜZERİNDE

224 aydır açlık sınırı, bu ülkede asgari ücretin üstünde. Yollar, köprüler, havalimanları, stadyumlar yapıldı, Ayasofya açıldı, başörtüsü serbest bırakıldı. Bunlar için teşekkür ederiz ama asıl konuşulması gereken Türkiyemizin geleceğinin ipotek altına alınmasıdır. Borçlu bir ülkeyiz.

160 MİLYAR DOLARLIK BORÇ NEDENİYLE İSRAİLE KAFA TUTAMIYORLAR

Yıl sonuna kadar 160 milyar dolar ödeme yapacağız. Net söylüyorum İsrail’e bugün kafa tutamamamızın, Filistin’in yanında icraat anlamında yer alamayışımızın sebebi yılsonuna kadar ödemek zorunda olduğumuz 160 milyar dolardır. Ekonomi Bakanı Mehmet Şimşek kapı kapı dolanıyoruz, kaynak arıyor. Kaynaktan kasıt borçtur. Borç bulmaya çalışıyor. 20 yıldır katlanan borcumuzu biraz daha artırmak için ülke ülke gezip kredi bulma noktasında gayret gösteriyor. İktidara çağrımız şudur, lütfen Filistin konusunda samimi olalım. Lütfen Gazze’ye eylem yaparak, İsrail Hükümetine eylem yaparak hareket edelim. D-8’i harekete geçirmemiz lazım, İslam İşbirliği Teşkilatını toplamamız lazım. Bu noktada bir gayret yok.

Biz iktidar ne yaparsa yapsın yanlıştır noktasında değiliz. Doğru yaptıklarının sonuna kadar arkasındayız. Yanlış yaptıklarında da sorumlu muhalefet gereği en güzel muhalefeti yapmakla mükellefiz. Bugün acil olarak çözülmesi gereken problemlerimiz var, gençlerimizin bu karamsar tablodan çıkartılması, ülkenin ekonomik anlamda rahatlatılması, şahsiyetli bir dış politika ile danışılan bir noktasına gelmemiz gerekiyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.