"Rahmet Ayı Ramazan"

Ramazan heyecanı başladı. İslam alemi gece sahura kalkıp oruca niyet ediyor. Peki Trabzon'da akşam ezanı kaçta okunacak?

11 Mart 2024 Pazartesi 08:56
"Rahmet Ayı Ramazan"

İmsak :05:08 - Güneş : 06:32 - Öğle : 12:36 -  İkindi: 15:53 - Akşam:18:30 - Yatsı: 19:49

Ramazan ayı boyunca siz değerli okuyucularımıza her gün bu satırlarda dini mesajlar vermeye devam edeceğiz. Bugünkü konuğumuz Trabzon İl Müftüsü Selami Aydın

Bizleri mübarek Ramazan ayına ulaştıran Rabbimize sonsuz hamdü senalar olsun. 
Ümmeti olmakla bahtiyar olduğumuz Habib-i  Huda Muhammed Mustafa(s.a.v.)’e salat ve selam olsun. 

Ramazan ayı, bir yıl boyunca hasretle yolunu beklediğimiz rahmet ayıdır. İmanın, ibadetin, güzel ahlakın, ümmet bilincinin ve İslam kardeşliğinin pekiştiği müstesna bir zamandır. Müminin bir yandan Rabbiyle olan bağını, diğer yandan kardeşleriyle olan ilişkilerini gözden geçirdiği bir nefis muhasebesi dönemidir. İşte böyle bir mübarek aya kavuşmanın verdiği huzurla Peygamber Efendimiz(s.a.v.) ashabına şöyle seslenmiştir: “ Ramazan ayı size bereketiyle geldi,Allah bu ayda sizi zengin kılar, bundan dolayı size rahmet indirir, hataları yok eder, bu ayda duaları kabul eder. Allah Teala sizin ibadet ve hayır konusunda birbirinizle yarış etmenize bakar ve meleklerine karşı sizinle övünür.  O halde iyilik ve hayırdan yana Allah Teala’ya kendinizi gösterin. Ramazan ayında Allah’ın rahmetinden kendisini mahrum eden kimse bedbaht kimsedir.”(1)

Ramazan, sabırlı ve kanaatkar halimizle bizi takvaya eriştiren oruç ibadetinin farz kılındığı aydır. Hidayet ve istikamet rehberimiz Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı aydır. Cenab-ı Hak bu hususu bizlere şöyle beyan eder: “ Ramazan ayı, insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur’an’ın kendisinde indirildiği aydır. Öyle ise içinizden kim bu aya ulaşırsa onu oruçla geçirsin.”(2)

Sevgili Peygamberimiz(s.a.v.) Mescidi Nebevi’nin minberine çıkarak ümmetine şöyle seslendi: “Mübarek Ramazan ayına kavuştunuz. Yüce Allah bu ayda oruç tutmayı size farz kıldı. Bu ayda cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır, ve azgın şeytanlar bağlanır.”(3)

Ramazan, yaz sonunda yağıp yeryüzünü kir ve tozdan temizleyen güz yağmuru gibi, müminleri günahlardan arındıran tövbe ayıdır. Nitekim  Resul-i Ekrem (s.a.v, “ Kim inanarak ve karşılığını Allah’tan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa geçmiş günahları bağışlanır.”(4)buyurur. 

Ramazan-ı şerif, ömrümüzün en değerli hasat mevsimi, hepimiz için maddi ve manevi açıdan, yenilenme fırsatıdır. Müslümanlar için bir umut, heyecan ve uyanıştır. İnfakla yoksulların, düşkünlerin, muhtaçların, kimsesizlerin hatırlandığı ve korunduğu bir yürek seferberliğidir. Ramazan’a kavuştuğu halde onun kadrini ve kıymetini bilmeyen kişi, çok büyük bir hazineden mahrum kalmıştır. 

Ramazan oruç ile anlam bulur. Oruçlarımız herşeyden önce bir sabır, irade ve merhamet eğitimidir. Bizi gayri meşru istek ve arzuların esiri olmaktan koruyan birer kalkandır. “ Ey iman edenler! Kötülüklerden sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı.”(5)ayeti, orucun gayesinin her türlü kötülükten ve günahtan uzak durmak olduğuna işaret eder. Nitekim Allah Resulü (s.a.v.) şöyle buyurur: “ Oruç bir kalkandır. Sizden biriniz oruçlu olduğu günde kötü söz söylemesin, kavga etmesin. Ona birisi sataşır veya söverse, ‘Ben oruçluyum!’ (6)desin.

Ramazan, bin aydan daha hayırlı Kadir gecesini içinde saklayan on bir ayın sultanıdır. Ramazan, hayat kitabımız Kur’an’ın indirilmeye başlandığı aydır. Kur’an-ı Kerim, ruhlara şifa, kalplere rahmettir. Kur’an,  bize Rabbimizi tanıtır, sorumluluğumuzu bildirir, ahireti hatırlatır. İnsan olmanın anlamını ve insanca yaşamanın sırlarını öğretir. 

Ramazan kardeşlik, dayanışma ve paylaşma ayıdır. Geçici olarak yeme- içmeden uzak kaldığımızda, yoksulun halini anlar, nimetlerin kıymetini bilir, ve Rezzak olan Allah’a hakkıyla şükretmemiz gerektiğinin farkına varırız.

Ramazan  aynı zamanda kötü alışkanlıklara son verme, iyiden, güzelden yana yeni sayfalar açma fırsatıdır. Ramazan sayesinde hayırlı işlerde yarışır, iyiliğe yatırım yapar, kötü sözden ve amelden uzak dururuz. Bu ayda yapılan ibadetlerin, iyiliklerin, hayırların sevapları ve mükafatları diğer aylara nazaran daha fazladır. 
Ramazan ayında dilimizi, kalbimizi, tefekkür dünyamızı ve bütün hayatımızı  Ramazanın ve orucun getirdiği güzelliklerle buluşturalım. 
Kur’an-ı Kerim’i okumaya ve anlamaya her zamankinden daha fazla vakit ayıralım. Kur’an’ın nuruyla, gönül ve zihin dünyamızı aydınlatalım, güzelleştirelim. Yalnız midemize değil dilimize, elimize, gözümüze, gönlümüze velhasıl bütün uzuvlarımıza, bizleri bütün kötülüklerden koruyan bir oruç tutturalım. 

1)MZ 4783 Heysemi, Mecmeu’z Zevaid, III,344
2)Bakara, 185.
3)Nesai, Sıyam, 5
4)Buhari, Savm, 6,II, 228
5)Bakara, 183.
6)Buhari, Savm,2

Son Güncelleme: 11.03.2024 09:06
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.