Ses getirecek muhalefete ihtiyaç var

CHP Trabzon eski il başkanı Karan çarpıcı açıklamalarda bulundu .Karan, “Partiye hizmet tüm benliği ile taşın altına vücudunu koymaktır. Biz 30 yıldır bunu yaptık. Bundan sonra da bunu yapacağız. Ne adına yapacağız bu kent adına yapacağız” dedi

Ses getirecek muhalefete ihtiyaç var

CHP Trabzon eski il başkanı Karan çarpıcı açıklamalarda bulundu .Karan, “Partiye hizmet tüm benliği ile taşın altına vücudunu koymaktır. Biz 30 yıldır bunu yaptık. Bundan sonra da bunu yapacağız. Ne adına yapacağız bu kent adına yapacağız” dedi

24 Ekim 2017 Salı 11:29
Ses getirecek muhalefete ihtiyaç var
banner125

ÖRGÜTLERİN GÜÇLÜ OLMASI LAZIM

Delege seçimleri tamamlandı. Trabzon’un bütün ilçelerinde uzlaşı ile birlikte listeler oluştu. Sadece Ortahisar ve Akçaabat’ın bazı mahallelerinde de anlaşma olmadı. Farklı listeler ortaya çıktı.Kongre takvimi başladı.Kasım 15 itibari ile tüm ilçelerde kongre sürecini yaşayacağız. Mutlaka partide birlik beraberlik çok önemli. Ülkemizin içinde bulunduğu durumdan dolayı Türkiye’de Cumhuriyet Halk Partisi’nin çok güçlü olması gerekiyor. Partimizin güçlü olabilmesi için de ilçe örgütlerin, il örgütlerinin hatta mahalle örgütlerinin çok güçlü olması gerekiyor. Bu anlamda Trabzon’da ben il bazında bir değişimin yaşanması gerektiğine inananlardanım. Kongrelere müdahil olacağımı daha önce söylemiştim.

ORTAHİSAR VE AKÇAABAT’TA YARIŞ

Bir eski il başkanı olarak benim arzum; ilde, Ortahisar’da, Akçaabat’ta, tek liste ile güçlü yönetimlerle seçimlere gidilmesi yönündedir. Bana göre örgütlerin bunu zorlaması lazım. Uzlaşma aramaları gerekir. Biz bu anlamda elbette bir uzlaşı arayacağız. Ama delege seçimleri müdahil olmamızın nedeni de uzlaşı ortamını ararken bir yandan da elimizi güçlü olmasını sağlamaktı. Tüm CHP üyeleri çok değerlidir. Farklı bakış aşçısına sahip olabiliriz ama önemli olan bu kongrelerde güçlenerek örgütlerin çıkacak olmasıdır. İlçelerde tek liste ile seçime gidileceğini düşünüyorum Şuan Ortahisar’da bir yarış olabilir. Belki Akçaabat’ta olabilir. Ben Akçaabat’ta tek liste ile beraber güçlü bir yönetim oluşturmak istiyorum.

GÜNGÖR KARAR VECECEK…

Kongre sürecine girildiğinde partinin Trabzon’da başarılı olup olmadığının değerlendirmesini tek yapacak olan kişi İl Başkanı Turgay Güngör’ün kendisidir. Eğer Turgay Güngör, yeni dönemde il başkanlığına aday olursa kendini başarılı kabul etmiş demektir ama eğer aday olmazsa kendisini başarısız kabul etmiş demektir. Bu sorunun en iyi cevabını Turgay Beyin kendisi verecektir. Eğer başarılı ise bir dönem daha devam etmesi gerekir; o yüzden Turgay Bey kendi değerlendirmesini yapacaktır. Ben de Turgay Beyin yapacağı değerlendirmeyi çok merak ediyorum. Kendini başarılı mı buluyor yoksa başarısız mı buluyor. Benim siyaset yapma hedefim  var. 50 yaşındayım, 30 yıldır örgütün içerisinde mücadele veriyorum. Siyasetin içerisinde aktif olarak yer alacağım. O enerjiyi ve bilgi birikimini kendimde buluyorum.

İŞKUR ‘AK-KUR’ OLDU

Gençlik kollarında sıkıntı yaşıyoruz. Ama bunun nedenleri var. Trabzon’da İŞKUR, ‘Ak-Kur’ gibi çalışıyor. Yani AK Parti ilçe başkanlıklarına bağlı kurum haline gelmiştir. Bu yüzden genç üyelerimize yönelik Trabzon’da müthiş bir baskı vardır. Yani bizim örgütümüzün gençlerine deniliyor ki işe girmek için ‘Önce partinizden istifa edeceksiniz’ deniliyor. Siyasi partiler, kimlik numaralarından insanların hangi partiye üye olduklarını çok rahat görebiliyorlar. Bugün CHP’ye üye olan bir gencin ne İŞKUR üzerinden bir iş bulma şansı vardır ne de bir öğretmenin atanma şansı vardır. Polis veya belediyelere girme şansları yoktur.

Bu baskı sonucunda genç üyeleri partimize kazandırma noktasında sıkıntılar oluyor.

GÜMRÜKÇÜOĞLU BİR AY MAÇA GELEMEDİ

Trabzonspor, yeni stadına Trabzon’un adının verilmesi gerektiğini ve Avni Aker isminin yaşatılması gerektiğini savnunanlardandık. Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yapmış olduğumuz mücadele ortadadır. O zaman da Büyükşehir Belediye Başkanına söyledik, ‘Sizi korumalar Trabzon’da koruyamaz’ dedik. Kendisi bir ay maça gelememiştir. Bugün aynı yanlışlar olsa yine aynılarını yaparım.

GÜMRÜKÇÜOĞLU’NU  ŞİKAYET EDİYORLAR

Bugün AKP’de üst düzey yapmış olan yöneticiler, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ile ilgili evraklar getiriyorlar. Bana diyorlar ki ‘Bunları Cumhurbaşkanına şikayet edin. Cumhurbaşkanı belediye başkanlarını görevden alıyor’ diyorlar. Bende o evraklar şuan mevcut. AKP’nin içerisinde siyaset yapanlar Gümrükçüoğlu’nun imar uygulamaları ile ilgili, ticari ortaklıkları ile ilgili bana belge getiriyorlar. Bu konularla ilgili ihbar yapın diyenler AKP’nin kadrolarında görev yapan insanlar. Çok merak ediyorsa Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu o isimleri paylaşayım onunla. Açık söylüyorum. O isimleri merak ediyorsa arar beni o isimleri kendisi ile paylaşırım. AKP’liler bir anlamda bize tetikçilik yaptırmak istiyorlar. Bunlar direk kendileri gidip Cumhurbaşkanına şikayet etmiyorlar. Ben de onlara ‘Siz tetikçi mi arıyorsunuz’ dedim.

BAKAN SOYLU’NUN  ARKASINA TAKILMIŞLAR

Türkiye’de İçişleri Bakanımız var. Trabzon’da milletvekilleri maalesef İçişleri Bakanının arkasına takılmışlar. Hiçbir işe yaramayan, icraatı olmayan, vasıfsız insanlar. Dört tanesini toplasanız, bir tane milletvekili olmaz kendilerinden. Ben il başkanı olsaydım bu milletvekillerini Trabzon’un sokaklarında dolaşdırmazdım. Dört tane milletvekilini toplasanız yarım Mustafa Cumhur etmezler. Cumhuriyet Halk Partisi Trabzon’da elbette ezilenlerin sesi olacaktır. Şimdi bakıyorsunuz Ortahisar Belediyesi bir şey oluyor topu Büyükşehir Belediyesi’ne atıyor. Büyükşehir, Ortahisar’a. atıyor. Trabzon’a on binlerce işsiz var. Bir fındığımız var onu da 7 liraya elimizden almıyor. Kimseden ses çıkmıyor.

MHP, AKP’YE İLTİHAK ETTİ

Trabzon’da artık MHP diye bir parti kalmamıştır. MHP maalesef hem Trabzon’da hem de Türkiye’de AKP’ye iltihak etti. Yani bugün dünyanın hiçbir yerinde muhalefete muhalefet eden bir başka parti yoktur. Türkiye’de vardır. Gerçekten işimiz çok zordur. Bu dönemdeki kongreler çok önemli, yönetim kadroları çok önemli. Korkmayan, gözü pek olan AKP’nin işine ihtiyacı olmayan ve AKP’den bir beklentisi olmayan, ticari beklentisi ve gelecek kaygısı olmayan insanların yönetimde yer alacakları bir yönetim anlayışının egemen olması lazım.

TRABZON HAKKINI ARAMALI

Trabzon halkı kendi hakkını araması lazım. Bugün baskı ile yıldırma ile, susturma ile korkarsanız, yarın herkese dokunacaktır bu siyasi anlayış. Bu kent ekonomik olarak bitmiştir. Şuan Kanuni yolundan dolayı gelen ticari paralarla birlikte kamulaştırmalarla birlikte biraz ayakta durmaktadır. KOSGEB’ten gelen paralar ile ayakta durmaktadır. Esnaf bitmiştir. Trabzon’da tavuk dönerci, aksesuarcı, telefoncu ve oto kiralama haricinde açılan bir iş yeri yoktur. Açılan iş yerleri de birkaç ay sonra kapanıyor.

KURALLARA UYMAYAN KENT…

Trabzon’da Gazipaşa’da adam ayda 20 bin lira kira veriyor. Ama adam geliyor otoparka arabaya 10 lira otopark parası veriyor, o araba akşama kadar adamın dükkanını işgal ediyor. Bu Trabzon hukuk tanımayan, kurallara uymayan bir kent haline gelmiştir. Bana göre Sayın Cumhurbaşkanı gidecekler listesine Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nu koysa çok iyi olur diye düşünüyorum.

PROJEYİ ASKIYA ALMIŞTI…

Raylı sistemle ilgili Sayın Başkan ilk seçildiğinde vaadiydi. Daha sonra pik saatte yolcu kapasitesine ulaşılamadığı için çok rantabıl olmadığını söyleyerek projeyi askıya almıştır. Hata yapmıştır. İleriye göremeyen, vizyonu olmayan bir belediye başkanıdır. Raylı sistem Arsin Mersin arası bugün hayata geçirilmesi gereken çok geç kalmış bir anlayıştır. Şehir içinde bunu mutlaka yapacağız. Elbette şoför esnafı da çeşitli alternatifler sunulur.

TRABZON’DA SİYASİ OTORİTE YOK

100 liralık stadı 1000 liralık yol yapmak için yapmadığımız iş kalmadı. Planlama olmadan iş yapılmıştır. Bugünkü Karayolları Bölge Müdürü Selahattin Bayramçavuş, siyasi iktidara teslim olmuştur. Trabzon ile ilgili projeleri Büyükşehir Belediyesi’ndeki Cengiz Çolak ile Bölge Müdürü Bayramçavuş kafa kafaya verip iş yapıyorlar. Onlar ne derse o oluyor. Bugün onlara müdahale edecek siyasi otoritede Trabzon’da yoktur.

ÇEVRE YOLUNU HERKES YAPTI

Kanuni Bulvarı’nın bitmesi gerekirdi. Erzincan demiryolunun da Trabzon’a gelmesi gerekirdi. Kentte ticaretinde gelişmesi gerekirdi. Lojistik merkezinde Rize’ye kaydırılmaması gerekirdi. Bunlar bu kentte yapılmadı. Güney Çevre Yolu da olmazsa olmazdır. Herkes yaptı, biz yapamadık. Sorsanız Trabzon, Türkiye’de en çok yatırım alan bir kent. Ama alakası yok. Trabzon, binde 0.8 yatırım alan bir kenttir. Bu Trabzon’da AKP’li yönetim kadrolarının ve milletvekillerinin başarısızlığıdır. CHP önümüzdeki yerel seçimlere Trabzon’da çok ciddi bir hazırlık yapması lazım. Yeni il yönetiminin mazbatayı ilk alır almaz hemen ardından yerel yönetimlerle ilgili çalışmaları başlatması gerekiyor. CHP’nin 5-6 yerde belediyeleri alabileceğini görüyorum.

LİYAKAT TEK ÇÖZÜMDÜR

Trabzon, hizmetin en iyisini hak ediyor. Bu iktidarda da muhalefette de. Ortak noktamız Trabzon’dur. İnsanlarımız bizden hizmet bekliyor. Gençlerimiz iş bekliyor. Partiye hizmet tüm benliği ile taşın altına vücudunu koymaktır. Biz 30 yıldır bunu yaptık. Bundan sonra da bunu yapacağız. Ne adına yapacağız bu kent adına yapacağız. Bu kentin iyi yönetilmesini istiyoruz. Tüm insanların eşit hizmet almasını istiyoruz. Hiçbir insan CHP’li diye, MHP’li diye, AKP’li değil diye İŞKUR’dan dışlanmamalı. Liyakat bu ülkeyi kurtaracak olan tek çözümdür. Liyakatı olmayan insanları hak etmedikleri görevlere getirmemek gerekir.

sonnokta gazetesi Hüseyin Terzi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.