Trabzon Bölgesi Veteriner Hekimler odası Başkanı Erol Sayın; Her yıl 59 bin kişi yaşamını yitiriyor.

28 Eylül 2023 Perşembe 10:15
Trabzon Bölgesi Veteriner Hekimler odası Başkanı Erol Sayın; Her yıl 59 bin kişi yaşamını yitiriyor.

Trabzon Bölgesi Veteriner Hekimler odası Başkanı Erol SAYIN 28 Eylül Dünya Kuduz Günü nedeni ile yazılı bir açıklama yaptı.

Her yıl 59 bin kişi yaşamını yitirdiğine vurgu yapan Trabzon Bölgesi Veteriner Hekimler odası Başkanı Erol Sayın, % 99,9 öldürücü ancak %100 önlenebilir bir hastalıktır dedi.

L. Pasteur’ün, ölüm günü olan 28 Eylül, Dünya Kuduz Günü olarak anılıyor. Bu gün, Küresel Kuduz Kontrolü İttifakı, GARC (Global Alliance for Rabies Control) tarafından koordine edilen uluslararası bir bilinçlendirme günü. Kuduz kontrolü için “Küresel İttifak” olan GARC’ın çalışmaları; köpeklerin aşılanması (insanların kuduza maruz kalmasının yüzde 99’a varan oranda kaynağı köpeklerdir) ve tüm toplumu “tek sağlık yaklaşımı” ile korumak çerçevesinde yoğunlaşmıştır.

Kuduz, bazı ada ülkeleri hariç tüm dünyada görülen bir çok zoonotik (hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıklar) hastalıktan biridir. Her yıl yaklaşık 59 bin kişi kuduz nedeni ile yaşamını kaybetmektedir.

Kuduz aşısı 1885 yılında , yani neredeyse yüz elli yıl önce geliştirilmiş, %99,9 ölümcül ama %100önlenebilir bir hastalıktır.. Son yıllarda, ülkemizde kuduz hastalığı geçtiğimiz yıllara göre daha fazla konuşulmaktadır. Kuduz riskli ısırılmalar, kuduz nedeni ile ölüm ve herşeyden önemlisi insanlarda kuduz aşısına erişilememesi özellikle 2022 yılında gündemdeydi. 21.yüzyılda kuduz nedeni ile insanların ölmesi kabul edilebilir değildir.

VETERİNER HEKİMLER SAYESİNDE ÖNLENEBİLİR HASTALIK

Kuduz başta olmak üzere, çok sayıdaki zoonotik hastalığı Veteriner Hekimler hayvanlarda önleyerek, toplum sağlığını korurlar. Şu anda ülkemizde bu konuların gündem olmasının nedeni Veteriner Hekimlik hizmetlerinde aksama ve bu aksamanın nedeni ise özerk bir Veteriner Hekimlik otoritesinin olmayışı, yeterince Veteriner Hekimin koruyucu hekimlik konusunda görevlendirilmemesidir. 28 Eylül dünyada ‘kuduz hastalığı’ konusunda farkındalık yaratmayı amaçlamış bir gündür ve bu sene teması ‘Hepimiz birimiz için, Tek Sağlık hepimiz için’ olarak belirlenmiştir. Uzun zamandır, hayvanların hak ettiği sağlıklı ve refah içinde bir yaşam ile toplum sağlığı ve refahı için savunduğumuz Tek Sağlık yaklaşımını konuşmanın tam zamanı

HASTALIK NASIL KONTROL EDİLEBİLİR

-Tek sağlık sistemine uygun olarak doğrudan “hastalık kontrol ve izleme merkezi” ve buna bağlı “merkezi bir araştırma enstitüsü” kurulmalıdır.

-Tarım ve Orman Bakanlığı’nda merkezden taşraya etkin olarak işleyebilen bir yapı olarak, “Veteriner İşleri Genel Müdürlüğü” ve taşrada veteriner işleri il ve ilçe müdürlükleri kurulmalıdır.

-Sağlık Bakanlığı’nda ise “Veteriner Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü” ve buna bağlı olarak taşrada sağlık il ve ilçe müdürlüklerinin altında “Veteriner Halk Sağlığı Birimleri” oluşturulmalıdır.

-Belediyeler bünyesinde de büyükşehir belediyelerinde “Veteriner İşleri Daire Başkanlığı”, küçük illerde ve ilçelerde “Veteriner İşleri Müdürlükleri” kurulmalıdır.

-Tek sağlık konsepti, bütçesi olan ve karar alma mekanizmasında etkin bir rol alan ve uygulayan bir yapıya dönüşmelidir.

Son Güncelleme: 28.09.2023 10:19
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.