TTSO Başkan Yardımcısı Ahmet Kazaz, Trabzon, küresel ısınma ve deprem kuşağının dışında olma fırsatlarını iyi değerlendirmelidir

29 Şubat 2024 Perşembe 13:03
TTSO Başkan Yardımcısı Ahmet Kazaz, Trabzon, küresel ısınma ve deprem kuşağının dışında olma fırsatlarını iyi değerlendirmelidir

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkan Yardımcısı Ahmet Kazaz, Trabzon’un önünde iki çok güçlü fırsat alanı olduğunu ifade ederek, “Bunlardan biri küresel ısınmada dünyanın en az ısınacak olan coğrafyalarından birine sahibiz. Diğeri ise deprem kuşağındaki Türkiye'nin en sağlam coğrafyasından birindeyiz. Bu iki faktörü yan yana koyduğunuzda gerek şehrimiz adına gerek coğrafyamız adına çok fırsatların olacağı alanlar var. Bu fırsatları iyi görüp, odaklanıp, buna yönelik çalışmalara yapıp süreçleri oluşturmak ve harekete geçmek lazım” dedi.

“ÜYELERİMİZE YAPAY ZEKA DESTEĞİ DE ALARAK HİZMET VERECEĞİZ”

Odanın yürüttüğü çalışmalar ve çeşitli konularla ilgili bilgilendirmede bulunan TTSO Başkan Yardımcısı Ahmet Kazaz, teknolojiyle alakalı değişen bir dünya olduğunu, bu değişimin herkesin işine, hayatına, işini yapma şekline büyük etki ettiğini ifade ederek, “Yönetim olarak bu teknolojik değişimin ve getirdiği etkilerin farkındayız. Teknoloji ve Endüstri Komisyonu kurduk. Süreci daha doğru ve hızlı yönetmek adına bu komisyonun ilk odak noktası odamızın kendi bünyesi oldu. Eğer teknoloji anlamında hem sektörlere hem yaptığımız işe bir yol haritası belirleyeceksek odamızı bu yapısal sürece hazır hale getirmemiz gerektiği hedefiyle yola çıktık. Odamızın yazılım sistemini, sosyal ağlarını, iş yapma süreçlerini yeniden ele aldık. Üyelerimizin çoğu zaman odaya gelmeye ihtiyaç duymadan işlerinin sürecini hızlandıracak, onlara rehberlik edebilecek bir veri tabanını da oluşturabilecek, yapay zekayı da içerisine alan bir yapılanma sürecini başlattık” dedi.

“AR-GE, TEKNOLOJİK YENİLENME, BİLGİYE PARA HARCAMA KONUSUNDA ŞEHİR OLARAK GERİDEYİZ”

TTSO Başkan Yardımcısı Ahmet Kazaz, dünya hızla yenilenirken, bilgi, veri, hız ve esnekliğin çok önemli hale geldiğini ifade ederek şunları söyledi:

“Yeni çağda bugün ve geleceği yakalayıp doğru yöneteceksiniz. Dört tane alana çok güçlü şekilde sahip olmanız lazım. Bilgilendirmeyi doğru yapmanız, verileri sağlıklı şekilde bulmanız, en önemlisi de bunları çok hızlı ve esnek şekilde hayata geçirebilmeniz gerekli. İş dünyası olarak belki de hız konusunda kendimizi sorgulamamız gereken süreçlerimiz var. Şehrimizdeki verilere baktığımızda özellikle Ar-Ge, eğitim alanı, teknolojik yenilenme, bilgiye ulaşma, bilgiye ihtiyaç duyma, bilgiye para harcama konusunda bırakın dünyayı, Türkiye ortalamasının oldukça gerisindeyiz. Dünya teknolojik ve yazılım sektöründe her yıl geçmişi ikiye katlayarak gidiyor. Bunun da temelini Ar-Ge oluşturuyor. Bu anlamda Trabzon iş dünyası olarak yenilenmeliyiz”

“DIŞ TİCARET İSTİHBARAT OFİSİYLE FİRMALARIMIZA REHBERLİK YAPACAĞIZ”

Kazaz, içinde DOKA ve DKİB’in de olduğu Dış Ticaret İstihbarat Ofisi kurmaya çalıştıklarını da vurgulayarak, “Bunun temel amacı ihracatı güçlendirmek, firmalara ihracat konusunda danışmanlık ve rehberlik edebilecek bir yapı oluşturmak. Bunun yönetimini şu anda DOKA yapıyor. Biz de onlarla bu sürecin iş birliğini yönetiyoruz. Bu başından beri hayata geçirmeye çalıştığımız bir süreçti. Yakın gelecekte de hayata geçecek diye düşünüyorum” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.