Acı reçete önümüzde

Vakfıkebir Belediye Başkanı Muhammet Balta değişim şart dedi

Acı reçete önümüzde

Vakfıkebir Belediye Başkanı Muhammet Balta değişim şart dedi

14 Ağustos 2017 Pazartesi 09:50
Acı reçete  önümüzde

Trabzon’un Vakfıkebir İlçe Belediye Başkanı Muhammet Balta, ilçenin gelişimi için değişimin şart olduğunu belirterek, “Eğer Vakfıkebir değişmek, gelişmek istiyorsa bir acı reçeteye razı olmak gerekir. Ama hepimiz biliyoruz ki bu acı reçetenin sonunda mutluluk vardır” dedi.

MUHAMMET BALTA İLE GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ SÖYLEŞİDEN SATIR BAŞLARI:

SAHİL BANDI VE KAÇAK YAPILAR

Valiliğin ‘yıkın’ talimatı doğrultusunda AKSA ve TİSKİ’nin çalışmaları oldu. Bu yapıların birçoğu izinsiz ve mevzuata aykırıdır. Zamanında idare bu yapıları ihale etmiş. Vatandaşta ihaleye girmiş, almış. Biz göreve geldikten sonra ihaleyi alan vatandaşlarımıza, ihale süreci bittikten sonra burada kalmalarının mümkün olmadığını söyledik.  Kendileri de bizlere,  burada bir mağduriyet yaşadıklarını ifade ettiler. Elektrik ve suları kesilmişti. Bizler yine yardımcı olduk. Mağduriyetleri büyümesin diyerek kesilen elektrik ve sularını bağlattık.

PLANLI BİR YAPILAŞMAYA GİDİLECEK

Dolgu imar projesi hazırlığındayız. Dolgu imar projemizi 31.12.2017 tarihine kadar Büyükşehir Belediye Meclisimizden geçirmeyi planlıyoruz. Bütün hazırlıklarımızı bitirdik. Büyükşehir Belediye Meclisimizden geçirdikten sonra Bakanlığımıza sunacağız. Planlı bir yapılaşamaya gidilecek. Dolgu imar planı olunca da bu vatandaşlarımızın tamamen yasal olarak ihaleye girme ve yeni alanda da işletme açma hakkı olacaktır. Bu açık bir ihaledir. Doğal olarak herkes ihaleye girebilir. Mevcut kişiler ihaleyi alacak diye bir durumda yoktur. İhale kurallarına göre hak eden ihaleyi alacaktır. Şunu da ifade etmek gerekir ki, bu yapılaşmalar sadece vatandaşın suçu değil idarenin de suçudur. Bunun için bizler mevzuata uygun hale getirmek için mücadele ediyoruz. 31.12.2017 tarihine kadar da buradaki arkadaşlarımıza süre tanıdık.

SOSYAL ALANLAR İNŞA EDECEĞİZ

 Vakfıkebir’imizin 8 kilometrelik sahil bandı var. Bu sahil bandı içerisinde Fol Deresi’nden, yarma dediğimiz alana kadar yeni 550 bin metrekarelik dolgu imar planı hazırladık. Bunun 70 dönümü dolmuştur, geri kalanı dolacaktır. Projeyi bakanlığımıza sunma aşamasına kadar getirdik. Bu proje ile sahil kenti olarak denizi daha rantabl kullanır hale geleceğiz.  İçerisinde ticaret alanları, yürüyüş ve bisiklet yolu, fuar alanı gibi alanlar olacak.  Ayrıca eski ve yeni sahil yolumuz arasında kalan 150 dönümlük bir dolgu alanımızda mevcut. Bu alanda da ilçemizin ihtiyaçları doğrultusunda yeni projeler gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Halkımızın önemli beklentilerinden birisi ailece kullanabilecekleri sosyal alanların oluşmasıydı. Sahilimizde yapacağımız projelerimiz vatandaşlarımızın bu beklentilerine karşılık verecek ve ilçemizin sosyal yaşamına önemli katkılar sağlayacaktır.

BU DURUMUN DÜZELTİLMESİNİ ARZU EDİYORUZ  

6360 sayılı Büyükşehir yasasından sonra Nisan 2014 tarihinde gelen mahalli idareler paylarında bir mağduriyet olduğunu gördük. Bu konuyu yetkili makamlara ilettik. Kısmi bir düzelteme yapıldı.  Fakat işin ana kısmı olan mahalli idare paylarının dağıtılma kriterlerinde değişiklik oldu. Geçmişte mahalli idare payları dağıtılırken yüzde 90 nüfus, yüzde 10 yüzölçümü dikkate alınıyordu.  Günümüzde ise bu kriter yüzde 70 nüfus, yüzde 30 yüzölçümü olarak belirlendi. Dolayısıyla bizim gibi yüzölçümü küçük olan illerde bu değişiklikten olumsuz olarak etkilendi. Biz bu konuda mücadelemizi sürdürüyoruz.  Bu durumun düzeltilmesini ve dağıtım kriterlerine başka verilerinde eklenmelisini bekliyoruz. Paylar mevcut kriterlere göre dağıtılmaya devam ederse zorlanacağımız aşikardır.

DOĞAYI KORUMAMIZ LAZIM

 Bölgemiz doğal afet yönünden oldukça riskli bir bölge. İlçemizin içerisinde 10 tane deremiz var. DSİ ile birlikte bu derelerin programa alınması ve ıslahının yapılması için Bakanlığımıza proje sunduk. Bu konuda sadece devletimize görev düşmüyor. Vatandaşlarımıza da düşen önemli görevler var. Bizler doğayı hoyratça kullanıyoruz. Doğal dengeyi mutlaka korumamız lazım. Yeraltı ve yerüstü sularının akış yollarını yok ettik. Nerede bir pislik var, bu yollara atıyoruz, sonra tahliye yolları tıkanıyor. Bakanlığımız da artık dere bazlı değil havza bazlı çalışma yürütüyor. Buda bölgemiz için çok önemli bir çalışmadır.

ALT YAPI OLMADAN ÜST YAPI OLMAZ

Diğer ilçelere göre Vakfıkebir’imizin daha güçlü bir alt yapıya sahip olduğunu söyleyebilirim. Ancak sonuçta yaşanan doğal bir afettir. Alt yapı ne kadar yeterli olursa olsun zamanında gerekli önlemleri almak gerekiyor. Bizde önlemlerimizi alarak bu tür felaketlere karşı hazırlıklı olmak için yoğun bir şekilde çalışıyoruz. İnsanlarımız elbette görsel olarak yapılan hizmetleri görmek istiyorlar. Ancak alt yapı olmadan üst yapının yapılmasının hiçbir anlamı yok. Sabırla ve kararlılıkla önce alt yapıyı tamamlayarak temelleri sağlam atıyoruz. Sonrada üst yapıda ilçemizin çehresini değiştiren projeler gerçekleştiriyoruz. Yöremizde yaşanan sel felaketinde can kayıplarının olması bizleri derinden üzmüştür. Sel felaketinde hayatlarını kaybedenlere Yüce Allah’tan rahmet diliyorum. Yaşanan bu üzücü felakette bir kez daha gördük ki, devletimiz çok güçlü ve şefkat elini mağdur olan herkese uzatıyor, yaralarını sarıyor. Geçtiğimiz günlerde yapılan bilgilendirme toplantılarının ardından KOSGEB tarafından faizi ödenecek olan bir yıl geri ödemesiz kredilerle Vakfıkebir ve Beşikdüzü’ndeki mağdur olan esnaflarımıza destek verildi.”

KAÇAK YAPILAR BÖLGENİN SORUNU

Bu durum bölgenin genel bir sorunudur. Mera kanuna bakarsanız bu şekilde yapılaşmak mümkün değil. İnsanlarımız geçmişte hayvancılık için günümüzde ise gezi ve dinlenmek için yaylaları aktif olarak kullanıyorlar. Elbette insanları yaylalardan soyutlayamazsınız. Ancak mimari ve yapılaşma açısından bir disiplin altına alınması şart. Bu konuda yürütülen çalışmaların biran önce sonuçlanması gerekiyor.  Hepimizin ortak beklentisi yaylalarımızda doğayla uyumlu yapıların olmasıdır.

UYGUN ZAMANDA FESTİVALİ YAPACAĞIZ

2014 yılında göreve başladığımızda ‘Ekmek Festivali’ yapma arzusundaydık. Hatta bununla ilgili hazırlıklara başlamış, bir kısım sanatçılarımızın da yüzde 50 ücretlerini de ödemiştik. Fakat Diyarbakır’daki terör olayı sonrası bize gelen talimatla şehitlerimize saygı için bu tür organizasyonların iptal edilmesi istendi. Bizlerde zaten o dönemde ülkece yaşadığımız duygusal atmosferde ve üzüntülü günlerde festival yapmanın uygun olmayacağı düşüncesindeydik. Hazırlıklarının büyük bir kısmı tamamladığımız festivalimizi iptal ettik. Devletimiz ve bizi gururlandıran İçişleri Bakanımız kararlılıkla terörle mücadelede başarılı bir çalışma yürütüyor. Onların yanındayız. Yüce Allah yardımcıları olsun. Ortam uygun olduğu zaman, gelecek yıllarda Ekmek Festivali yapma düşüncesi içerisindeyiz.

TEMATİK PARK YAPACAĞIZ

Vakfıkebir’in kendi marka ama ekmeğiyle ön plana çıkmış bir ilçeyiz. Ekmeğimizle ilgili farklı düşüncelerimiz, önemli projelerimiz var. Ekmeğimizi konu alan bir tematik park projemiz var. Bu projede bölgede bir ilk olacak. Hedeflerimizden birisi ilçemize dışarından turist getirecek projeler yapmaktı. Bu park bu anlamda önemli bir misyon üstlenecek ve Vakfıkebir ile özdeş hale gelecektir.

DEĞİŞİMİ EL ELE VEREREK GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ

 3 yıl 4 ay gibi bir süredir görevdeyiz. Bütün gayretimiz Vakfıkebir’i daha yaşanabilir bir kent yapmak içindir. Bunun içinde bize düşen önemli görevler vardır. Şükürler olsun Rabbim nasip etti, insanlarımız bizlere güvendi, böyle onurlu bir görevi yapıyoruz. Halkımız şunu bilsin ki, bu güvene layık olabilmek, ilçemizin hak ettiği hizmetleri olabilmesi için büyük bir özveriyle gece, gündüz çalışıyoruz. Hayatım boyunca çalışmaktan hiçbir zaman şikayetçi olmadım, olmayacağım. Herkes Vakfıkebir’in değişmesini istiyor. Ancak ‘Vakfıkebir değişsin ama evimiz aynı yerde dursun, yol bana dokunmasın’ ile bu değişim gerçekleşmez. Vakfıkebir’in değişimini gerçekleşirken hep birlikte vatandaşlarımızla taşın altına elimizi koymamız lazım. Vatandaşlarımızın desteğine ihtiyacımız var. Tartışmaya, eleştiriye her zaman açığız. Eğer Vakfıkebir değişmek, gelişmek istiyorsa bir acı reçete içmek zorundadır. Ama hepimiz biliyoruz ki bu acı reçetenin sonunda mutluluk vardır. Hayallerimizi süsleyen modern ve yaşanabilir bir Vakfıkebir vardır. Bu değişimi ele ele vererek gerçekleştireceğiz. Vakfıkebir herhangi bir ilçe değildir.

sonnokta gazetesi Meryem Akgün

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.