Başımız dik alnımız açık

3 dönem kuralı nedeniyle gelecek seçimlerde Arsin Belediye Başkanlığı’na veda edecek olan Başkan Erdem Şen, “Başımız dik, alnımız açıktır. Halkımız nerede görmek isterse biz de orada olacağız” dedi

Başımız dik alnımız açık

3 dönem kuralı nedeniyle gelecek seçimlerde Arsin Belediye Başkanlığı’na veda edecek olan Başkan Erdem Şen, “Başımız dik, alnımız açıktır. Halkımız nerede görmek isterse biz de orada olacağız” dedi

07 Ağustos 2017 Pazartesi 09:37
Başımız dik alnımız açık

Trabzon’un en başarılı belediyecilik örneği gösteren ilçelerden biri olan Arsin’in Belediye Başkanı Erdem Şen’e konuk olduk. 3 dönemdir ilçede belediye başkanlığı yapan Şen ile gelinen süreci, çalışmaları ve hedefleri konuştuk. AK Parti’deki 3 dönem kuralından dolayı gelecek yıl yapılması beklenen yerel seçimlerde başkanlığa veda edecek olan Erdem Şen, “Başımız dik alnımız açık olarak geldik ve halkım, partim ve teşkilatım beni nerede görmek istiyorsa o yönde devam edeceğim. Öncelikle milletim, daha sonra partim ve genel başkanımızın teveccühleri doğrultusunda siyasette varız” dedi. İşte Şen ile gerçekleştirdiğimiz samimi söyleşi:

YATIRIM ADASI TÜRKİYE’DE İLK

2014 yerel seçimlerinden sonra yaklaşık 40 ay geçti. Bu süre içinde verdiğimiz sözleri birer birer yerine getirmeye çalışıyoruz. Seçimlerde en büyük vaatlerimizin biri de bir çok kimsenin inanmak istemediği Arsin yatırım adasını bölgeye kazandırmaktı. Bunun için Türkiye’de ilk kez bir kanun değiştirilerek, Arsin’e ve meclis görüşmeleri sırasında Zongulda ili eklenerek 2 tane yatırım izni çıktı.

TEMELLER ATILIYOR

Yatırım adasının Haziran ayında meclisten onayı çıktı. Trabzon kamuoyu da sık sık gündeme getiriyor. 2 bin 500 dönüm civarı bir dolgu olsa da bunun daha fala olması gerektiğini düşünenler de var. Yönetmeliğinin yapılması gerekiyor. Bilim Sanayayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Trabzon Ticaret ve Sanayi Odasının ve bizim çalışmalarımız var. Büyükşehir Belediyesi’nin yatırım adasının olduğu alanı imar planına işlemesi gerekiyor. Dolayısı ile Sayın Bakanımız Süleyman Soylu'nun önderliğinde Allah izin verirse 2018 yılı içinde temellerinin atılacağını düşünüyorum. Yatırım adası biliyorsunuz Türkiye’de ilk. O da Allah’a şükür bizim ilçemize nasip oldu.

KALİTELİ YOL İÇİN ÇALIŞILIYOR

Arsin-Yanbolu grup yolunun 2. kısım ihalesi önümüzde ki haft yapılacak. Yaklaşık 22 kilometrelik yolun tamamı 2 yıl içinde bitmiş olacak. Bir takım kamulaştırma bedellerinden dolayı bekleyen Yanbolu köprüsüne de başlandı. Onun da müjdesini gazeteniz aracılığı ile verebiliriz. Sayın Bakanımız Süleyman Soylu’nun müthiş gayretleri ile beraber Taşköprü’den Santa’ya kadar olan yolun Gümüşhane tarafından betonlamasının ihalesi yapıldı. Bu yol da yaklaşık 10 kilometredir. Bu sene başlanıp bitecek. Geriye bir tek Santa'dan Arsin sınırına kadar ola 10 kilometrelik bir bölüm kalıyor. İnşallah o yolu da önümüzde ki sene başlayıp bitirmiş oluruz. Yolun bitmesi ile birlikte gerek Santa harabelerine gerekse yaylalara giden, kaliteli bir yola sahip olunacak.

60 YILLIK SU İHTİYACI ÇÖZÜLECEK

Geçmiş yıllarda belediyemiz tarafından fizibilite çalışmaları yapılıp Sayın Erdoğan Bayraktar’ın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı döneminde yüzde 50 hibeyle yatırım kapsamına alınan bir su projemiz vardı. Projemiz Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ve TİSKİ Genel Müdürü Recep köksal tarafından benimsenerek 40 milyon TL’ye ihale edildi. Bu proje son derece önemliydi. Çünkü, Arsin’in tamamının Yomra’nin ve Araklı’nın birkaç mahallesinin 50-60 yıllık su ihtiyacını karşılayacak bir projedir.

YOLLAR YAPILIYOR

Gerek su projesinden gerek kanalizasyondan gerekse doğalgaz çalışmalarından Arsin’in yolları çok fazla kazıldı. Yollarımız da 2018 yılı içinde doğalgaz ve elektrik şebekelerinin çalışmaları tamamlandıktan sonra hızlı bir şekilde yapılarak halkımızın hizmetine sunulacak.

DOĞALGAZ MÜJDESİ

Doğalgazdan söz açılmışken, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanımız Berat Albayrak ve Sayın İç işleri Bakanımız Süleyman Soylu bu bölgeye sahip çıkmalarından dolayı doğalgazın en kısa zamanda geleceğinin müjdesini Arsin'de ki toplantıda vermişti. Bunun açıklamasını Arsin’de yapmıştı. Şu anda BOTAŞ tarafından ihale edilen hattın döşenmesine başladı. Onun da müjdesini halkımıza gazeteniz aracılığı ile veriyoruz. Yıl sonuna kadar en geç Mart ayına kadar Arsin organize sanayiye doğalgaz gelecek.  Aynı zamanda AKSA yetkilileri ile de konuştum. Onlar da büyükşehir belediyemizin Eylül ayında alacağı kararla şehir şebekelerinin başlayacağı müjdesini verdi. Kendi ekipmanlarını ve gerekli olacak olan malzemelerini depolamaya başladıklarını söylediler.  Bu çok önemli bir hamleydi.

ÖNCELİK EĞİTİM

Eğitime çok önem veriyoruz. Okullaşma ile ilgili hamlelerimiz vardı. Allah’a şükür bir tanesi belediyemiz tarafından 8 dönümlük arazi Kredi ve Yurtlar Kurumuna devredildi. Yeşilyalı’da ki yer. Bir tanesi de Arsin Merkezde ki Cumhuriyet İlköğretim okulunun yıkılarak yapılmasıyla 2 tane 24 derslikli okul daha ilçemizde eğitim ve öğretime kurumunaazandırılmış olacak. Şu anda yapım çalışmaları devam ediyor. İhalesi yapıldı.  Arsin Meslek Yüksekokulunun arazisi içinde 8 dönümlük bir arazi Kredi ve Yurtlar Kurumuna devredildi. 500 kişilik yurtta bu sene ihale edilecek. Ayrıca mevcut meslek yüksek okuku sahası içinde AKSA’nın depoları vardı. Onlar da bu depolardan bu sene içinde çıkacak ve arazinin tamamı üniversitenin olacak. İnşallah üniversitemiz burada yeni bir çalışma ile eğitim birimlerini kuracaktır.

GELECEK İÇİN EĞİTİME YATIRIM

Arsin’in 2000’li yıllardaki derslik sayısı, derslik kalitesi, fiziki imkanlar ve eğitimde ki aksaklıkları son derece fazlaydı. Son 2 yılla ilgili bilgi vereyim. 2015 yılında TEOG sınavında ilçemiz Trabzon’da en fazla atılım gösteren 7. İlçeydi. Bunun yeterli olmadığını söyledim. 2017 yılında ise 4. İlçe olduk.  Sırayla hedefe doğru gidiyoruz. Okullarımızda etüt çalışması için gerekli gayreti gösteriyoruz. Okullarını zeka sınıflarının yapılmasını belediyemiz olarak karşılıyoruz. 5 tane ‘Z’ kütüphane yaptırdık. Mevcut dersliklerini kaliteli hale getiriyoruz. Yavrularımız eğer gece kalacaksa servis imkanlarını belediyemiz tarafından sağlıyoruz. Biz de bundan müthiş keyif alıyoruz. Bu sene ilk defa Arsin’de hafif zihinsel engelliler için bir okul açtık. Bölgede de ihtiyaç vardı. Organize sanayide nitelikli eleman bulabilmek ve gençleri üretime teşvik edebilmek adına mesleki eğitim teknik merkezi açtırdık. Burada kaliteli iş gücüne sahip gençler yetişecek. Bu memleketin geleceğini kurtarmak isteyen mutlaka eğitime yatırım yapmalıdır.

HAFIZLAR YETİŞİYOR

İlçemiz eğitimde son derece güzel sonuçlar almaya devam ederken, bir taraftan da dini eğitimde Kuran Kurslarında da çok büyük aşama kaydetti. Trabzon’da şu anda Of ilçesi ile beraber en fazla hafız yetiştiren kurumlar bizde. Gerek Yeşilyalı Kuran Kursu, gerek Mustafa İmamoğlu gerekse Çiçekli kız Kuran Kursu bu amaçla son derece güzel çalışmalar yapıyor. Emeği geçenlerden Allah razı olsun. Bizler de destek oluyoruz. Yapımı devam eden bir külliyemiz var. Bunlarla beraber bölgede ilçemiz önemli aşamalar kat etti.

İTFAİYE KONUŞLANACAK

Trabzon Büyükşehir Belediyesi’ne itfaiye yapmak için bir yer tahsis ettik. Orada ki bina bitti. Arsin Organize Sanayi’de büyük çaplı yangınlar çıktı maalesef. Bu bölgeye itfaiyenin yerinden hizmet verebilmesi ve inşallah çıkmaz ama olası bir yangında hemen yerinden müdahale edebilmesi için itfaiye binası tamamlandı. Şu anda araç ve personel aktarılarak açılmasını bekliyoruz.

 ARSİN’E YENİ HÜKÜMET KONAĞI

50 yıllık hükümet konağımız bu sene ihaleye çıkıyor. Sağolsun Sayın Bakanımız Süleyman Soylu bizleri kırmadı ve hükümet konağını program dahiline aldı. Yerine yenisi yapılacak. Sayın Bakanımıza her türlü projelerimizde yanımızda oldukları için her zaman teşekkür ediyoruz.

TRAFİK SORUNU ÇÖZÜLDÜ

İlçemizde bir de trafik sorunu vardı. Yollar çok tıkanıyordu. Bunun önüne geçmek için de yolları gidiş geliş olarak değiştirdik. Bir tek Çarşamba günleri Pazar kurulduğu için küçük bir sıkıntı yaşıyoruz. Onu da Pazar yerini başka bir alana taşıyarak trafiği bayağı bir rahatlatacağız. Aynı alana bir de otopark yaparak trafiği rahatlatacağız. Araç sayısı son 15 yılda yaklaşık 3 kat arttı. Otoparka çok ihtiyaç oldu.

 İLÇEYE YENİ STAD

Arsin’de spor konusunda da güzel şeyler olacak. Geçen yıl şanssız bir şekilde 12 yıl aradan sonra 3. Ligden BAL Ligi’ne düşen Arsinspor, iyi bir çalışma ile bu sene tekrar 3. Lige çıktılar. Başkanı ve yönetim kurulunu tebrik ediyorum. Arsin ilçe stadının tribünleri ve zeminleri ihale aşamasında. Bu sene ihalesini yapıp daha güzel stadı ilçemize kazandıracağız.

PARKLAR CIVIL CIVIL

Arsin sahil parkımız, akşamları cıvıl cıvıl. Her tarafı dolu. Bu parkla birlikte Arsin’de turizmde çeşitliliği sağlamak adına Orman Genel Müdürlüğünden Arsin’in 10 kilometre yukarısında yaklaşık 800 rakımlı bir yerde 52 dönüm arazi tahsisini aldım. Orada inşallah bir macera parkı yapmayı düşünüyoruz. Mesire yeri de olacak.

FOTOĞRAF YARIŞMASI DÜZENLENECEK

Arsin’le ilgili bir fotoğraf yarışması açtık. 2017 Haziran’ından 2018 Haziran’ına kadar bir yıllık süreçte Arsin’le alakalı çekilecek fotoğraflarla katılım sağlanacak. Bir yılın sonunda da bir ödül töreni olacak. Arsin’i güzel anılarla güzel fotoğraflarla tanıtacağız.

 TARİH GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR

Arsin’in kültürel envanterini çıkarmak için Trabzon’da bu işin sevdalısı bir dernekle çalışma yapıyoruz. Arsin’in bütün mahallerinde bu çalışma devam ediyor. Mahallerimizin tarihi turistik envanteri çıkıyor. Yollar, köprüler, camiler, çeşmeler, eski evler, bu yöreye özgü meyveler, bitkiler, evdeki araç gereç ne varsa bunlar açığa çıkıyor. Bittikten sonra güzel bir kitapla birlikte bunun tanıtımını yapacağız. Tarihe not düşmek açısından son derece önemli.

 TRABZON BİR BÜTÜNDÜR

Trabzon’u batısı ile doğusu ile bir bütün düşünüyorum. Şehir hastanesi Akyazı’ya yapılacak. Bu başlı başına bir yatırım. Trabzon’u batı ve doğu diye ayıramayız. Trabzon çok ilginç bir yer. 60 kilometre batı 60 kilometre doğu 50 kilometre güneye doğru hinterlantı olan bir yer. Trabzon, doğu veya batı değil. Rize, Artvin, Kars, Ardahan, Bayburt, Gümüşhane, Giresun, Ordu’suyla bir bölge. Bu bölgenin ticaret merkezi. Trabzon’a her yerden insanlar geliyor. Turizmde yalnızca Trabzon’u tanıtmakta yanlış. Bölgeyi tamamen tanıtmalıyız. 2 gün orda kalsın, 1 gün orda kalsın, 3 gün şurda kalsın. Komple Doğu Karadeniz’i pazarlayalım. 10 gün bu bölgede kalsın. Hep birlikte kazanalım. Trabzon Havalimanı Türkiye’nin ilk 7 havalimanı arasında. Ordu havalimanı açıldı diye bizim yolcu sayımız azalmadı arttı. Turizm potansiyeli ile beraber bu bölgede insanlarımız daha güzel ekmek parası kazanırlar. Göç de önlenir, yaşam standardı açısından da güzel oldu. Turizme önem verilmelidir. Trafik sorununu çözmek için de toplu taşımaya ağırlık vermeliyiz. İlk etapta Havalimanı dan Akyazı'ya kadar olan bölümün hafif raylı sistemin Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yapılması gerektiğini düşünüyorum.

HALKA SAMİMİ OLMALIYIZ

Geçmişten beri hep çarşıda pazarda halkımızın içindeyim. Hep beraber olmuşuzdur. Düğünde cenazede hep halkımızın yanındayız. Vatandaşa karşı da samimi olmak gerekiyor. Vatandaş sizin yaptığınız samimiyetsizliği anında hisseder. Benim belediyemin kapısı her zaman açıktır. Sayın bakanımız bizlere 3 yıl önce ‘Halk günü yapın’ dedi. Perşembe günleri ayrıca halk günü yapmaya başladım. Vatandaşımız bize her zaman ulaşıyordu. Ancak Şimdi halk günü ile işleri daha da sistematiğe oturttuk. Cuma günleri de merkezde ki Ulu Cami’de oluyorum ve orada da halk meydanı yapıyorum. Ben bundan memnunum. İşlerin çoğunu da o an çözüyoruz. Halkımız da mutlu oluyor biz de mutlu oluyoruz.

BÖLGEDE BAŞARILIYIZ

 Trabzon’da partimiz başarılıdır. Karadeniz Bölgesi AK Parti’nin Türkiye’de en başarılı olduğu bölgedir. Biz ilçe olarak her seçimde de oyunu hep artıran ilçeyiz. Türkiye’de ki ilçeler arasında hep ilk 50-100 ilçe arasında oluyoruz. İlçe teşkilatımız başarılıdır. Bizler de belediye olarak her hangi bir sorun çıkarmadan beraber el ele kol kola devam ediyoruz.

MEYDANLARDA VATANA SAHİP ÇIKTIK

Cenabı Allah, inşallah bizlere bir daha 15 Temmuz gibi hain darbe kalkışması yaşatmaz. Bunun için bizler millet ve kurumlar olarak her zamankinden daha fazla gayret göstermeliyiz. Hain darbeciler, FETÖ'cülere Allah inşallah bir daha gün yüzü göstermez. Biz o akşam, meydanlardaydık ve vatanımıza milletimize sahip çıktık. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı ile meydanlarda ki kalabalaık her geçen dakika arttı ve elimizden geldiği kadarıyla meydanları terk etmedik. Vatanımızı dışarıdan bağlantılı FETÖ'cülere bırakmayacağımızı herkes gördü. Çok fazla çalışmalıyız ve uyanık olmalıyız. Vatanımızıtan haininin tarifi olmaz. Onlar kendilerini gösterdiler. Şimdi de layık oldukları cezaya çarptırılacaklar.

KONTROLLLÜ DARBE DİYEN HAİNDİR

Kontrollü darbe diyen vatan hainidir. Kontrollü darbe yok. Gölbaşı'ndaki 49 özel harekat polisimizi bombalarla şehit ederken, MİT binasını, emniyet müdürlüğünü, 15 Temmuz şehitler köprüsünde ki vatandaşlarımızı vururken kontrollü darbe kimsenin aklına gelmişmiydi? Cumhurbaşkanımızın en yakınındaki insanlar şehit oldu. Bunu söylemek olayı sulandırmakten, bunların yaptıklarını hafifletmekten ve şehitlerimizin ruhlarını sızlazmaktan başka bir işe yaramaz. 15 Temmuz'a konttollü darbe demek hainlikle eş değerdir.

SONNOKTA GAZETESİ  Bahattin BAŞTÜRK

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.