Doğu Karadeniz'den 126 ülkeye 1.2 milyar dolar ihracat

Doğu Karadeniz Bölgesi Trabzon, Rize, Artvin ve Gümüşhane illerinden 2018 yılında 1.189.001.356 USD tutarında ihracat gerçekleşti.

Doğu Karadeniz'den 126 ülkeye 1.2 milyar dolar ihracat

Doğu Karadeniz Bölgesi Trabzon, Rize, Artvin ve Gümüşhane illerinden 2018 yılında 1.189.001.356 USD tutarında ihracat gerçekleşti.

04 Ocak 2019 Cuma 09:25
Doğu Karadeniz'den 126 ülkeye 1.2 milyar dolar ihracat

Doğu Karadeniz Bölgesi Trabzon, Rize, Artvin ve Gümüşhane illerinden 2018 yılında 1.189.001.356 USD tutarında ihracat gerçekleşti.

Trabzon, Rize, Artvin ve Gümüşhane illerimizden 2018 yılında gerçekleşen toplam ihracatın 633.694.295 USD tutarı Fındık ve Mamulleri, 201.315.893 USD Yaş Meyve Sebze Ürünleri ve 131.778.872 USD ise Madencilik ürünlerinden oluştu.Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Kalyoncu ,Bölge ihracatımızda en büyük yekünü tutan bu 3 sektörün dışında, son yıllarda sürekli gelişme gösteren Su Ürünleri ve Mamullerinden 51.007.010 USD, Otomotiv Endüstrisi sektöründen 34.736.266 USD ve Makine ve Aksamları sektöründen ise 11.234.765 USD ihracat gerçekleşmiştir. Her geçen yıl Bölge illerinde gelişme gösteren sanayi ürünleri ihracatı toplamda 140.244.812 $ a ulaşmıştır. Sanayi ürünleri grubunda Trabzon ilimizde üretimi yapılan ürün gruplarının katma değer ihtiva eden ürünler olası Bölge ekonomisi ve istihdamına büyük katkı sağlamaktadır. Trabzon ilinde arge çalışmaları ile üretilen otomotiv yedek parçalarının dünyanın önde gelen markalarınca tercih edilmesi, inovatif ürün olarak üretilen ısıtıcıların prestijli marka haline getirilerek Çin Halk Cumhuriyeti ve 60 ülkeye ihraç edilme başarısı, Trabzon ilinde üretilen makinelerin Afrikanın en ücra köşelerine dahi ihraç edilebilmesi, savunma sanayii alanında üretilen yüksek teknolojili ürünlerin belli başlı ülkelerin güvenlik kurumlarınca tercih edilmesi, üretilen sıva makinesinin Avrupa Birliğine dahi ihraç edilebilme başarısı, medikal ve sağlık alanında üretilen ürünlerin en gelişmiş ülke sağlık teşkilatı tarafından dahi tercih edilmesi gururumuz Trabzon ve Doğu Karadeniz Bölgesi ihracatçısının büyük başarılarıdır.

Doğu Karadeniz Bölgemizden ihracat yapılan Pazar çeşitliliği de her geçen yıl artarak, Bölge ihracatçılarımız dünyanın tüm kıtalarına ihracat yapma başarısını göstermiştir. 2018 yılında Bölgemizden 126 farklı ülkeye ihracat yapılmış olup, en fazla ihracat yapılan ilk 5 ülke sırasıyla; Rusya Federasyonu, İtalya, Almanya, Gürcistan ve Fransa olmuştur.

Önemli ihraç pazarlarımızdan olan bu Ülkelerden Rusya Federasyonu yapılan ihracatımızda yaş meyve sebze ürünlerinde ihracatçılarımızın karşılaştığı sorunlar, ürünlerin sürekli geri iade edilmesi gibi nedenlerden dolayı ihracatımızda düşüş yaşanmış, aynı şekilde 2018 yılı Ağustos ayından itibaren de Gürcistan’ın Türk çimentosuna getirdiği kısıtlama nedeniyle çimento ihracatımızın tamamen durmasından dolayı Gürcistan’a yönelik ihracatımızda bir önceki yıla oranla düşüşler yaşanmasına sebebiyet vermiştir.

Bunun yanında, Bölge ihracatçılarımız son yıllarda ihracat yapma başarısı gösterdiği Uzak Doğu ülkelerine yönelik ihracatımızda yüksek oranlı artışlar yaşanmıştır. Bu Ülkelerden de Vietnam, Ekvator, Hong Kong, Tayland, Brezilya, Çin Halk Cumhuriyeti ve Malezya’ya önemli ihracat artışları yaşanmıştır.

2019 yılından ümitliyiz, geleneksel yakın komşu ülke ihraç pazarlarımızda yaşanan sorunların çözülmesi ve ihracatçılarımızın yeni ihraç pazarlarına açılım sağlaması ile ihracatımızın özlenen daha üst rakamlara ulaşacağını ummaktayız 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.