Başkan Kozoğlu; Fındığa verilen dekara 170 liralık destek arttırılmalıdır.

Arsin Ziraat Odası Başkanı Hasan Kozoğlu; Çiftçilerimiz gübrelerin pahalı olmasından sonbaharda ve kışın kullanacakları gübreleri satın alıp kullanamadılar.

Başkan Kozoğlu; Fındığa verilen dekara 170 liralık destek arttırılmalıdır.

Arsin Ziraat Odası Başkanı Hasan Kozoğlu; Çiftçilerimiz gübrelerin pahalı olmasından sonbaharda ve kışın kullanacakları gübreleri satın alıp kullanamadılar.

11 Şubat 2022 Cuma 13:34
Başkan Kozoğlu; Fındığa verilen dekara 170 liralık destek arttırılmalıdır.

Çiftçilerin gübrelerin pahalı olmasından dolayı arazilerine gidemediklerini söyleyen Trabzon Ziraat Odaları Koordinasyon Kurlu Başkanı ve Arsin Ziraat Odası Başkanı Hasan Kozoğlu; Çiftçilerimiz ekonomik olarak durumları olmadığından arazilerine sonbaharda ve kışın kullanacakları gübreleri satın alıp kullanamadılar.Önümüzdeki gün ve aylarda kullanmaları gereken ilkbahar ve yaz gübrelerini kullanabilmeleri için gübre fiyatları düşürülmeli veya Çiftçi Kayıt Sistemine Kayıtlı Çiftçilerimizin gübre kullanmaları halinde Sistemde görüleceğinden kullanmış oldukları gübrenin yarısını Devlet Sübvanse edilmelidir.

2020 Yılının Ocak ayında fındık bölgesinde kullanılan (CAN) Kalsıyum Amonyum Nitrat Gübresinin 50 kg’lık Çuvalı 110 Lira iken, 2022 Ocak ayında ve şimdi 360-380 lira arasında değişiyor. Yine 2020 Yılı Ocak ayında 20:20:20 Kompoze gübre 120-130 lira civarındayken 2022 Ocak ayında ve şu anda 400 liradır.

SEKİZ LİRA GÜBRE DESTEĞİNİN BİR ANLAMI KALMAMIŞTIR

Başkan Kozoğlu; Burada yapılması gereken halen dekara verilen SEKİZ Lira gübre desteğinin bir anlamı kalmamıştır.

Ayrıca 2014 Yılından bugüne kadar Fındığa verilen Dekara 170 Lira Alan Bazlı Fındık Desteği arttırılmalıdır. 2019-2020 Yıllarında 170 liraya 75 kg Kalsıyum Amonyum Nitrat Gübresi satın alabilen üretici bugün 25 Kg gübre alabilmektedir. Bunun için fındığa verilen Gübre desteği ve Fındık alan bazlı gelir desteği gününmüz şartlarına göre yeniden belirlenmelidir.

Kısaca; Üretimde verimi artırmamız için gübre destekleri ya arttırılmalı veya çiftçinin kullandığı gübrenin yarısı Sübvanse edilmelidir.Gübre konusunun halledilmemesi halinde Bitkisel üretim yapan başka bir deyişle İlimizde Fındık üretimi yapan üreticilerimizin üretimi azalacak gelir azalacak Devletin Üretimi düşecektir.

GÜBRENİN YARISI SÜBVANSE EDİLMELİDİR

Bölgemizde ve İlimizde Çay üretimi yapılmaktadır.Çaya kilo başına 2016 Yılından beri verilen (13)(ON ÜÇ ) Kuruşluk destek günün şarlarına göre arttırılmalıdır.

Çay bitkisinde kullanılan ve şu anda araziye atılması gereken 25:5:10 Çay gübresi denilen Kompoze gübre fiyatları çok yüksek olduğundan Çay Üreticisi pahalı olmasından dolayı çay üreticisi gübre atamaz hale gelmiştir.Üreticinin üretime devam eetmesi için ghübre fiyatlarına müdahale edilmeli,fiyatlar makul seviyeye çekilmeli veya çay üreticisine kullandığı gübrenin yarısı sübvanse edilmelidir.Bilindiği gibi çay bitkisinde gübre kullanılmaması halinde verim önemli oranda düşecek,Çayda ithalatçı durumuna düşebiliriz. Ayrıca Rize Recep Tayyip ERDOĞAN Üniversitesi öncülüğünde Tarım ve Orman Bakanlığı Ziraat Odalarının ve diğer paydaşların katılımı ile hazırlanan Çay Kanunu Tarım ve Orman Bakanlığına gönderilmiş olup Bakanlıkta beklemektedir.Yeni Çıkacak olan Çay Kanunu bir an önce Meclise getirilp çıkarılmalı,Kanun Meclise geldiğinde Türkiye Ziraat Odaları Birliği ve Ziraat Odalarının görüşleri dikkate alınarak çiftçi mağdur olmamalıdır.

HAYVANCILIK VE YEM FİYATLARI 

2020 Yılının Ocak Ayında 50 Kg’lık besi yemi 70 Lira,50 Kg’lık süt yemi 70 liraydı.2022 Yılı Ocak ayı ve bugün besi ve süt yeminin 50 kg’lık çuvalı 250 liradır.Hayvancılık yapan çiftçilerimizin üretime devam edebilmeleri için Hayvancılığa yem desteği verilmelidir.Ama verilecek olan yem desteği üreticinin üretime devam edebilmesi için yeterli olmalıdır.Şu anda Hayvancılık bitme noktasında olup besicilik yapan Üreticiler Ahırlarında olan Hayvanlarını bir an önce elllerinden çıkarmaya çalışmaktadırlar.Bu durumun böyle devam etmesi halinde önümüzde yazın kurbanda ve Önümüzdeki yıllarda tüketicinin et bulabilmesi ancak ihalata bağlı olacaktır.Dolayısıyla hayvan ithalatı ile dışa bağımlı hale geleceğiz.

Süt Sığrcılığı yapmakta olan Üretici yem ve diğer girdi fiyatları yüksek olduğundan dolayı zarar etmekte olduğundan Ahırlarında bulunan Süt hayvanlarını kasaba satmaktadırlar.Çünkü kar edemedikleri gibi zarar etmektedirler.O9nun için Süt Sığırcılığı yapan üreticinin yem desteği yanında süte verilen destek artırılmalı,ayrıca süt fiyatları Ulusal Süt Konseyi tarafından arttırılmalıdır.Normal olarak bir üretici satacağı BİR LİTRE SÜT İLE 1,5 KG YEM ALMALIDIR.Bunun kuralı budur.

Son Güncelleme: 11.02.2022 16:09
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.