Çakıroğlu'ndan Büyükşehir Belediye Meclisi'ne T.C. önergesi

Trabzon Büyükşehir Belediyesi İYİ Parti Grup Başkan vekili Davut Çakıroğlu T.C. ibaresinin Trabzon Büyükşehir Belediyesinin önüne yazılması için Büyükşehir Belediye Meclisi'ne önerge verdi.

Çakıroğlu'ndan Büyükşehir Belediye Meclisi'ne T.C. önergesi

Trabzon Büyükşehir Belediyesi İYİ Parti Grup Başkan vekili Davut Çakıroğlu T.C. ibaresinin Trabzon Büyükşehir Belediyesinin önüne yazılması için Büyükşehir Belediye Meclisi'ne önerge verdi.

11 Kasım 2019 Pazartesi 16:50
Çakıroğlu'ndan Büyükşehir Belediye Meclisi'ne T.C. önergesi

Trabzon Büyükşehir Belediyesi İYİ Parti Grup Başkan vekili Davut Çakıroğlu,Geçtiğimiz dönemlerde hiçbir hukuki dayanak ve resmi karar bulunmaksızın “Türkiye Cumhuriyeti” ibaresi bazı kamu kurum ve kuruluşlarıyla, bazı kamu iktisadi teşebbüslerinin adlarından ve tabelalarından kaldırılmıştır ve bu durum kamuoyunda rahatsızlık yaratmıştır.
“T.C.” rumuzu siyasal rejimiyle Türkiye Devletinin adı olan “Türkiye Cumhuriyeti” sözcüklerinin kısaltmasıdır. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin her vatandaşı ülkesinin ismiyle gurur duymakta, bu gururu gelecek nesillere taşımayı kendisine vazife bilmektedir.
“T.C.” rumuzunun kullanılması gereken yerde kullanılmaması, Anayasada yazan nitelik ve özellikleri ile Türkiye Cumhuriyetini red ve inkar anlamına da gelebilir.
“T.C.” rumuzunun kullanılması günümüz koşullarında ulusal bir kimlik refleksi olarak ortaya çıkmaktadır. Önemli olan “T.C.” rumuzunun doğru ve yerinde kullanılmasıdır.
“T.C.” rumuzu adında yer aldığı kurumun Devlete ait olduğunu ya da -vakıf üniversiteleri gibi- Devlet kurumları ile aynı hükümlere tabi olduğunu gösteren bir simge, dolayısıyla bir kamu hizmetinin bu nitelikte bir kurumca yürütüldüğünü ifade eden bir marka gibidir. Bu bakımdan “T.C.” rumuzu, her isteyenin kullanabileceği bir simge değildir. Yetkisi olmadan “T.C.” rumuzunu kullanan kişi ve kuruluşlar TCK 204. Madde “resmi belgede sahtecilik” ve TCK 262. Madde “kamu görevinin usulsüz olarak üstlenilmesi” suçunu işlemiş olabilirler. Buna karşılık görevi gereği “T.C.” rumuzunu kullanması gereken kişi ve kuruluşlar “T.C.” rumuzunu kullanmadığı takdirde TCK 257. Madde “görevi kötüye kullanma” ve 300. Madde “devletin egemenlik alametlerini aşağılama” suçunu işlemiş olabilirler.
Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığı binasının önünde bulunan isim tabelasında Belediyenin antetli kağıtlarda kullandığı şekildeki ismi “T.C. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığı” şeklinde yazmamaktadır. Örneğin Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı tabelasına kaldırılan “T.C.’’ ibaresi eklenmiştir. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığı önündeki isim tabelasında “T.C.” ibaresinin kullanılmaması büyük bir eksikliktir.
Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığına ait hizmet binalarında bulunan ve belediyenin isminin yazılı olduğu tabelalardaki isimlerin başına “T.C. ibaresinin eklenmesini öneriyorum.
Önerimin gündeme alınarak görüşülmesi için gereğini arz ederim.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.