Revi,‘Ekonomik İstikrar Kalkanı ’paketi esnaf ve vatandaşlarımızın gönlüne su serpmiştir

AK Parti Trabzon İl Başkanı Haydar Revi, ‘Ekonomik İstikrar Kalkanı ’paketi esnaf ve vatandaşlarımızın gönlüne su serpmiştir ,İnşallah devlet millet el ele vererek zorlu günleri birlikte aşacağız

Revi,‘Ekonomik İstikrar Kalkanı ’paketi esnaf ve vatandaşlarımızın gönlüne su serpmiştir

AK Parti Trabzon İl Başkanı Haydar Revi, ‘Ekonomik İstikrar Kalkanı ’paketi esnaf ve vatandaşlarımızın gönlüne su serpmiştir ,İnşallah devlet millet el ele vererek zorlu günleri birlikte aşacağız

19 Mart 2020 Perşembe 14:24
Revi,‘Ekonomik İstikrar Kalkanı ’paketi  esnaf ve vatandaşlarımızın gönlüne su serpmiştir

AK Parti Trabzon İl Başkanı Haydar Revi, Çin'de ortaya çıkan ve hızla dünyaya yayılarak Türkiye'de de taşıyıcılar vasıtası yayılan Korona Virüs ile mücadelenin Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında büyük bir ciddiyetle sürdürüldüğünü belirtti. 
Türkiye’nin Korona Virüs tehdidine karşı aldığı önlemler ile meydana gelebilecek salgınların önüne geçildiğini ifade eden Revi “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde hükümetimiz ve özellikle Sağlık Bakanlığımız olmak üzere bütün kurumlarımız adeta seferber oldu. Devlet olarak bu süreci en az kayıp ile atlatmanın mücadelesi içerisindeyiz. İnşallah devlet millet el ele vererek zorlu günleri birlikte aşacağız.” dedi. 
Koronavirüs vakalarının Türkiye’de salgına dönüşmemesi adına önemli tedbirler alındığının altını çizen Revi açıklamasına şöyle devam etti: “Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’de de meydana gelen koronavirüs vakalarının ardından dün kabine ve iş dünyası temsilcileri ile bir araya geldiği toplantıda koronavirüs’ten doğrudan ya da dolaylı etkilenen bütün sektörlere önemli destekler açıkladı. Sayın Cumhurbaşkanımız virüsün ekonomi üzerindeki etkilerini azaltmak için alınan tedbirleri ve destek paketine ‘Ekonomik İstikrar Kalkanı’ adını vererek piyasalarda istikrarın devam etmesi adına açıkladığı 100 milyar liralık kaynak desteği ile esnaf ve vatandaşlarımızın gönlüne su serpmiştir.”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın her zaman milletinin yanında olduğunu ifade eden Revi “Sözde dünyanın gelişmiş ülkeleri kendi vatandaşlarının yaşam hakkını hiçe sayarak önlem almadılar veya önlem almakta çok geç kaldılar. Bugün bütün dünyanın imrendiği ve sağlık sistemimizin gerçekten ne kadar gelişmiş seviyelerde olduğunu bir kez daha görmüş olduk. Alınan ekonomik tedbirlerle de bu mücadele taçlandırılmış ve vatandaşlarımızın bir kez daha güveni sağlanmıştır.  Piyasada nakit sıkıntılarının doğmaması, küçük esnafın sıkıntıya düşmemesi dar gelirlilere destek sağlanması bu süreçte gelir kaybı yaşayan ve yaşanması muhtemel olan sektörlere önemli destekler piyasaları rahatlatacak önemli adımlardır. Cumhurbaşkanımız Ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a şehrimiz ve ülkemiz adına yürekten teşekkür ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız bir kez daha liderliğini bütün dünyaya göstermiştir.” cümlelerine yer verdi.  

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı tedbirleri bir kez daha hatırlatan Başkan Revi,19 maddelik tedbirleri sıraladı;

İşte alınan tedbirler:

1) Perakende, AVM, Demir-Çelik, Otomotiv, Lojistik-Ulaşım, Sinema-Tiyatro, Konaklama, Yiyecek-İçecek, Tekstil-Konfeksiyon ve Etkinlik-Organizayon sektörleri için Muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin nisan, mayıs ve haziran ödemelerini 6’şar ay erteliyoruz.
2) Konaklama vergisini kasım ayına kadar uygulamayacağız.
3) Otel kiralamalarına ilişkin irtifak hakkı bedelleri ve hasılat payı ödemelerini nisan, mayıs ve haziran ayları için 6 ay süreyle erteledik.
4) İç havayolu taşımacılığında 3 ay süreyle KDV oranını yüzde 18’den yüzde 1’e indiriyoruz.

ÖDEMELERE 3 AY ERTELEME

5) KOVİD-19 salgınıyla ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemelerini asgari 3 ay öteleyecek ve gerektiğinde bunlara ilave finansman desteği sağlayacağız.
6) İhracattaki geçici yavaşlama sürecinde kapasite kullanım oranlarının korunması amacıyla ihracatçıya stok finansmanı desteği vereceğiz.
7) Bu dönemde işlerinin olumsuz etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnaf ve sanatkârların Halkbank’a olan kredi borçlarının, nisan, mayıs ve haziran anapara ve faiz ödemelerini 3 ay süreyle ve faizsiz olarak erteleyeceğiz.

ÖNCELİK KOBİ’LERİN 

8) Kredi Garanti Fonu limitini 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartacak, kredilerde önceliği gelişmelerden olumsuz etkilendiği için likidite ihtiyacı oluşan ve teminat açığı bulunan firmalar ile KOBİ’lere vereceğiz.

9) Vatandaşlarımız için uygun ve avantajlı şartlarda sosyal amaçlı kredi paketleri devreye alınmasını teşvik edeceğiz.

10) 500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirilebilir miktarını yüzde 80’den yüzde 90’a çıkartacak, asgari peşinatı yüzde 10’a düşüreceğiz.

11) Virüsün yayılmasına karşı alınan tedbirlerin etkisiyle nisan, mayıs ve haziran aylarında temerrüde düşen firmaların kredi siciline “mücbir sebep” notu düşülmesini sağlayacağız.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ

12) Asgari ücret desteğini devam ettireceğiz.

13) Mevzuatımızdaki esnek ve uzaktan çalışma modellerinin daha etkin hale getirilmesini temin edeceğiz.

14) Kısa Çalışma Ödeneğini devreye alacak, bundan faydalanmak için gereken süreçleri kolaylaştırılacak ve hızlandırıcağız. Böylece faaliyetine ara veren işyerlerindeki işçilere geçici bir gelir desteği verirken, işverenlerin de maliyetini azaltmış olacağız.

15) En düşük emekli maaşını 1.500 liraya yükseltiyoruz.


BAYRAM İKRAMİYELERİ NİSANDA

16) Emeklilerin bayram ikramiyesini nisan ayı başında ödüyoruz. Yine emeklilerimizin maaş promosyon ödemelerinin de, şubelere gitmelerine gerek kalmaksızın, doğrudan hesaplarına yatırılmasını sağlıyoruz.

17) Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın belirlediği kriterlere göre ihtiyaç sahibi ailelere yapılacak nakdi yardımlar için ilave 2 milyar liralık bir kaynak ayırıyoruz.

18) İstihdamdaki sürekliliği temin etmek amacıyla 2 aylık telafi çalışma süresini 4 aya çıkartıyoruz.

19) Tek başına yaşayan 80 yaş üstü yaşlılarımız için, sosyal hizmet ve evde sağlık hizmetlerinden oluşan periyodik takip programını devreye alıyoruz.

Son Güncelleme: 19.03.2020 14:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.