Aile hekimliğine geçişin 10.yılı

Trabzon il Sağlık Müdürlüğü Aile hekimliğine geçişin 10.yılı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Aile hekimliğine geçişin 10.yılı

Trabzon il Sağlık Müdürlüğü Aile hekimliğine geçişin 10.yılı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

03 Ocak 2019 Perşembe 15:49
Aile hekimliğine geçişin 10.yılı

Trabzon il Sağlık Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada Ülkemizde bireye ve topluma yönelik koruyucu sağlık hizmetleri Sağlık Bakanlığının öncelikli uygulamalarından birisi olmuştur.Anne ve bebek ölümlerinin önlenmesi/azaltılması, bulaşıcı hastalıklarla ve kronik hastalıkların risk faktörleriyle mücadele edebilmek, halkımızın sağlık düzeyinin yükseltilmesi, kaynaklarımızı uygun şekilde kullanarak hakkaniyet ilkesi ışığında herkesin sağlık hizmetlerine ihtiyaçları ölçüsünde erişiminin sağlanması hedeflenmektedir.Bu hedeflere ulaşabilmek için Sağlıkta Dönüşüm Programı kapsamında birinci basamak sağlık hizmetlerinin Aile Hekimliği Sistemi üzerinden sunulmasına karar verilmiştir.Ülkemizde 24.11.2004 tarihinde çıkarılan 5258 sayılı Aile Hekimliği Pilot Uygulaması Hakkında Kanun ve ikincil mevzuatlar kapsamında 15.09.2005 tarihinde ilk olarak Düzce ilimizde Aile Hekimliği Pilot Uygulamasına geçilmiştir. Kademeli olarak yaygınlaşan aile hekimliği sistemine ilimizde 05.01.2009 yılında geçilmiş olup, tüm Türkiye’de 2010 yılı sonu itibarı ile aile hekimliğine geçiş süreci tamamlanmıştır.

Trabzon ilinde aile hekimliği uygulamasına 212 aile hekimi ile başlanmış olup, bugün itibari ile 257 aile hekimi ile halkımıza hizmet verilmektedir. Aile hekimliğine geçildiği 2009 yılında aile hekimi başına 3.334 kişi düşerken, Aile hekimi sayısının arttırılmasıyla birlikte bugün itibari ile bu rakam 3.120’ye düşürülmüş olup kademeli olarak Aile Hekimi başına düşen nüfusun daha aşağılara çekilmesi için Bakanlığımızdan yeni Aile Hekimliği Birimlerinin açılması oluru alınmış olup, bu birimlerin de Ocak ayı içerisinde ek yerleştirme işlemleri yapılacaktır.

Aile hekimliği sistemine geçilmesiyle Birinci Basamak Sağlık hizmetlerinde önemli başarılar sağlanmıştır. Bu başarıyı kısaca özetlemek istersek:

* Bebek izlem oranı 2009 yılında % 88.9’iken 2018 sonu itibarı ile %99,9’lara ulaşmıştır.

* Gebe izlem oranları 2009 yılında % 97.5’iken 2018 sonu itibarı ile % 99,8’lere yükselmiştir.

* Bebeklerimize tüm aşılarının yapılma oranı %90,5 seviyesindeyken bu oran %99 düzeyine ulaşmıştır.

* İlimizde 2018 yılında çocuklarımıza toplam 240.000 doz aşı yapılmıştır.

* İlimizde aile hekimliğine sistemine geçişin yapıldığı 2009 yılında 211 kayıtlı Tüberküloz (Verem) hastası mevcutken 2018 yılı sonu itibarı ile bu rakam 102’e gerilemiştir. Halka yönelik yapılan meme ve serviks kanseri tarama sayısı yıllık 3027 den 37.500’e çıkmış, 2009 yılında tarama programında olmayan Kolon Kanseri de tarama programına alınmıştır.

* Aynı zamanda Bebeklere yönelik Neonatal Tarama Programı, Gelişimsel Kalça Displazisi, Yenidoğan İşitme Taraması yapılmaktadır.

* Gebelere ve bebeklere D-vitamini ve Demir desteği yapılmaktadır.

Aile Hekimliğine geçişimizin 10. Yılını kutlarken halkımıza yönelik koruyucu ve tedavi edici sağlık hizmetini en iyi şekilde sunan Başta Aile Hekimi ve Aile Sağlığı Çalışanlarına olmak üzere tüm Aile Sağlığı Merkezi personellerine teşekkür ediyoruz 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.